2025-ci il Prime Cotton üçün kənd təsərrüfatı, emal və ixrac fəaliyyətləri baxımından strateji dönüş ili olub. Şirkət il ərzində 6 708 fermerlə əməkdaşlıq çərçivəsində 40 208,7 hektar ərazidə pambıq əkini həyata keçirərək ümumilikdə 152 670,82 ton pambıq istehsal edib. Bu göstəricilər Prime Cotton-un ölkə üzrə ən geniş istehsal və tədarük zəncirinə malik aparıcı şirkətlərdən biri olduğunu bir daha təsdiqləyir.
2025-ci il mövsümündə faktiki yığım göstəriciləri üzrə 6 709 fermerlə 37 513,7 hektar sahədən 142 452 ton pambıq tədarük olunub ki, bu da ölkədə pambıq istehsalı sahəsində son 30 ilin ən yüksək nəticələrindən biri hesab olunur.
Şirkətin ixrac fəaliyyəti də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib. İl ərzində Prime Cotton məhsulları 10 ölkəyə ixrac olunub, 4 yeni bazara çıxış təmin edilib və ümumilikdə 60-dan çox beynəlxalq müştəri ilə əməkdaşlıq qurulub. İxrac olunan əsas məhsullar sırasında mahlıc, çiyid, pambıq yağı, jımıx, iplik və dənli bitkilər yer alır.
2025-ci il eyni zamanda Prime Cotton-un beynəlxalq etimad və sertifikatlaşma baxımından mühüm nailiyyətlər əldə etdiyi il olub. Şirkət OEKO-TEX® Standard 100, USDA Organic, Sedex Supplier Plus, HIGG, ETKO, Geodentify, International Cotton Association (ICA) üzvlüyü, eləcə də ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 və ISO 45001:2018 sertifikatları daxil olmaqla 10 beynəlxalq sertifikata sahib olaraq fəaliyyətini qlobal standartlara uyğun şəkildə qurduğunu təsdiqləyib.
Prime Cotton-un Baş icraçı direktoru Rövşən Mahmudov əldə olunan nəticələri belə dəyərləndirib:
“2025-ci il Prime Cotton üçün təkcə istehsal həcmlərinin artımı deyil, sistemli idarəetmənin və fermerlərlə qurulan sağlam tərəfdaşlığın real nəticəsidir. Minlərlə fermeri, on minlərlə hektar sahəni və beynəlxalq bazarları əhatə edən bu fəaliyyət modeli göstərir ki, Azərbaycan pambığı artıq keyfiyyət, izlənəbilənlik və etimad baxımından qlobal səviyyədə qəbul olunur.”
Qlobal pambıq və iplik bazarında davamlılıq, sertifikatlaşdırma və mənşə izlənəbilənliyinə artan tələbat fonunda Prime Cotton-un 2025-ci il nəticələri Azərbaycanın qeyri-neft ixrac potensialının güclənməsinə mühüm töhfə kimi qiymətləndirilir.

Prime Cotton Achieves Record Results in Cotton and Textile Sectors in 2025
2025 has been a year of strategic transformation for Prime Cotton in terms of agricultural, processing, and export activities. Throughout the year, the company cultivated cotton on 40,208.7 hectares in cooperation with 6,708 farmers, producing a total of 152,670.82 tons of cotton. These figures once again confirm Prime Cotton's status as one of the leading companies with the broadest production and supply chain in the country.
Based on actual harvest figures for the 2025 season, 142,452 tons of cotton were procured from 37,513.7 hectares with 6,709 farmers, which is considered one of the highest results in the cotton production sector in the country over the last 30 years.
The company's export activities have also significantly expanded. Throughout the year, Prime Cotton products were exported to 10 countries, with access gained to 4 new markets and cooperation established with over 60 international customers. Key exported products include cottonseed, raw cotton, cottonseed oil, linters, yarn, and grains.
2025 has also been a year of significant achievements for Prime Cotton in terms of international trust and certification. The company has confirmed its operations are in line with global standards by obtaining 10 international certifications, including OEKO-TEX® Standard 100, USDA Organic, Sedex Supplier Plus, HIGG, ETKO, Geodentify, membership in the International Cotton Association (ICA), as well as ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, and ISO 45001:2018 certificates.
Rovshan Mahmudov, CEO of Prime Cotton, assessed the results achieved as follows:
“2025 is not just about increased production volumes for Prime Cotton, but a real result of systematic management and the healthy partnership built with farmers. This operational model, encompassing thousands of farmers, tens of thousands of hectares, and international markets, demonstrates that Azerbaijani cotton is now globally recognized in terms of quality, traceability, and trust.”
Against the backdrop of increasing demand for sustainability, certification, and origin traceability in the global cotton and yarn market, Prime Cotton's 2025 results are considered a significant contribution to strengthening Azerbaijan's non-oil export potential.
It should be noted that "Prime Cotton" LLC is Azerbaijan's leading company in the cotton sector with over 30 years of experience. As part of "GP Cotton Holdings", "Prime Cotton" is engaged in cotton production as well as the production of cottonseed, yarn, cottonseed oil, and cotton linters. With its modern technologies, sustainable production chain, and quality-based approach, the company offers competitive products in local and international markets.