Prezidentin təltif etdiyi keçmiş səfir KİMDİR…
Prezident İlham Əliyev bir sıra şəxslərə "Şərəf" ordeni verib. "Şərəf" ordeni alanlar arasında keçmiş səfir Həsən Zeynalov da var.
Modern.az Prezidentin təltif etdiyi Həsən Zeynalovun dosyesini təqdim edir:
Həsən Zeynalov 1 yanvar 1951-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonu Yengicə kəndində ziyalı ailəsində anadan olub.
1967-ci ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra ali təhsilini Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda alıb. Peşəkar fəaliyyətinə texniki sahədə başlayan Həsən Zeynalov sonrakı illərdə dövlət idarəçiliyi və diplomatik xidmət sahəsində mühüm vəzifələrdə çalışıb.
Həsən Zeynalov 1970–1983-cü illərdə Bakı şəhər İcraiyyə Komitəsinin Texniki İnventarlaşdırma Bürosunda texnik, mühəndis və baş mühəndis vəzifələrində çalışıb.
1983–1986-cı illərdə Bakı şəhəri Səbail rayonu İcraiyyə Komitəsinin Kommunal-Təsərrüfat İdarəsinin rəisi olub.
1986–1992-ci illərdə yenidən Bakı şəhər İcraiyyə Komitəsinin Texniki İnventarlaşdırma Bürosunda baş mühəndis kimi fəaliyyət göstərib.
1992-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin I çağırış deputatı seçilib. Elə həmin ildən etibarən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərində Daimi nümayəndəsi vəzifəsində çalışıb və bu postu 2004-cü ilə qədər icra edib.
2004–2010-cu illərdə Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasının Qars şəhərində Baş konsulu kimi fəaliyyət göstərib.
2010–2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının İstanbul şəhərində Baş konsulu və eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı yanında Daimi nümayəndəsi olub.
2015–2023-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının Türkmənistanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifəsini icra edib.
2016–2021-ci illərdə isə eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Əfqanıstan İslam Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri kimi diplomatik fəaliyyət göstərib.

КТО такой бывший посол, награжденный Президентом…
Президент Ильхам Алиев наградил ряд лиц орденом «Шараф». Среди награжденных орденом «Шараф» есть и бывший посол Гасан Зейналов.
Modern.az представляет досье Гасана Зейналова, награжденного Президентом:
Гасан Зейналов родился 1 января 1951 года в селе Йенгидже Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики в интеллигентной семье.
После окончания средней школы в 1967 году получил высшее образование в Азербайджанском институте народного хозяйства. Начав свою профессиональную деятельность в технической сфере, Гасан Зейналов в последующие годы занимал важные должности в сфере государственного управления и дипломатической службы.
В 1970–1983 годах Гасан Зейналов работал техником, инженером и главным инженером в Бюро технической инвентаризации Исполнительного комитета города Баку.
В 1983–1986 годах занимал должность начальника Управления коммунального хозяйства Исполнительного комитета Сабаильского района города Баку.
В 1986–1992 годах вновь работал главным инженером в Бюро технической инвентаризации Исполнительного комитета города Баку.
В 1992 году был избран депутатом I созыва Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики. С того же года работал Постоянным представителем Нахчыванской Автономной Республики в городе Баку и занимал эту должность до 2004 года.
В 2004–2010 годах работал Генеральным консулом Азербайджанской Республики в городе Карс Турецкой Республики.
В 2010–2015 годах был Генеральным консулом Азербайджанской Республики в городе Стамбул, а также Постоянным представителем Азербайджанской Республики при Организации Черноморского экономического сотрудничества.
В 2015–2023 годах занимал должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Туркменистане.
В 2016–2021 годах одновременно осуществлял дипломатическую деятельность в качестве Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Исламской Республике Афганистан.