Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dekabrın 21-də Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilmiş Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının iclasında və MDB dövlət başçılarının bu gün keçiriləcək qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə iştirak etməməsinin səbəbləri açıqlanıb.
Redaksiya Prezident Administrasiyasının yaydığı məlumata istinadla xəbər verir ki, Azərbaycan Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzv olmadığına görə Prezident İlham Əliyev Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının dekabrın 21-də keçirilmiş iclasında iştirak etməyib.
Dövlət başçısı bu gün MDB dövlət başçılarının Sankt-Peterburq şəhərində keçiriləcək qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə isə iş qrafikinin sıxlığına görə iştirak edə bilməyəcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan üzv dövlət kimi MDB-nin rəsmi Zirvə görüşlərində mütəmadi olaraq iştirak edir və MDB çərçivəsində əməkdaşlığa, o cümlədən üzv dövlətlərlə ikitərəfli əlaqələrin inkişafına mühüm əhəmiyyət verir.
Prezident İlham Əliyev bu il oktyabrın 9-10-da Tacikistanın Düşənbə şəhərində keçirilmiş MDB Dövlət Başçıları Şurasının iclasında iştirak edib. İclas çərçivəsində istər ikitərəfli, istərdə də çoxtərəfli müstəvidə keçirilmiş görüşlər səmərəli olub.

The reasons for Azerbaijani President Ilham Aliyev's non-participation in the Supreme Eurasian Economic Council meeting held in St. Petersburg, Russia, on December 21, and in the CIS heads of state informal summit to be held today, have been explained.
The editorial reports, citing information released by the Presidential Administration, that President Ilham Aliyev did not participate in the Supreme Eurasian Economic Council meeting held on December 21 because Azerbaijan is not a member of the Eurasian Economic Union.
The head of state will not be able to attend the informal summit of CIS heads of state to be held in St. Petersburg today due to a tight work schedule.
It is recalled that Azerbaijan regularly participates in official CIS summits as a member state and attaches great importance to cooperation within the CIS, including the development of bilateral relations with member states.
President Ilham Aliyev participated in the meeting of the CIS Council of Heads of State held in Dushanbe, Tajikistan, on October 9-10 this year. The meetings held within the framework of the session, both bilateral and multilateral, were productive.