Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 11-də Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədova zəng edib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Prezidentin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Dövlət başçısı Türkmənistanın daimi bitərəfliyinin tanınmasının 30-cu ildönümü münasibətilə Qurbanqulu Berdiməhəmmədovu təbrik edib və qardaş Türkmənistana uğurlar arzulayıb.
Prezident İlham Əliyev dekabrın 12-də Azərbaycanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününün keçirildiyini deyərək, Türkmənistanın daimi bitərəfliyinin tanınmasının 30-cu ildönümü ilə bağlı keçirilən tədbirlərdə iştirak edə bilməyəcəyini bildirib, həmin tədbirlərdə Azərbaycanın Baş nazirinin iştirak edəcəyini vurğulayıb.
Bir neçə gün əvvəl Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Türkmənistana səfərinə toxunan dövlət başçısı Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilmiş diqqət və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Prezident İlham Əliyev Heydər Əliyev Fondu ilə Qurbanqulu Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə Xeyriyyə Fondu arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunu əməkdaşlığımızın növbəti göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Prezident Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Görüşünün tamhüquqlu iştirakçısı olmasında Türkmənistanın birmənalı və tam dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Dövlət başçısı salamlarını və Türkmənistanın daimi bitərəfliyinin tanınmasının 30-cu ildönümü münasibətilə təbriklərini Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədova çatdırmağı xahiş edib.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov telefon zənginə və salamlara görə minnətdarlığını bildirib.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı başsağlığını çatdıraraq, onun böyük şəxsiyyət olduğunu və xatirəsini dərin hörmətlə andığını vurğulayıb.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Ümumilli Liderin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında böyük rolunun olduğunu qeyd edib.
O da öz növbəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Türkmənistana səfərini, Qurbanqulu Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə Xeyriyyə Fondunun tibb sahəsi üzrə vitse-prezidenti Oğulcahan Atabayeva ilə görüşünü çox yüksək qiymətləndirərək, imzalanmış sənədin böyük əhəmiyyət daşıdığını deyib.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Görüşünün tamhüquqlu iştirakçısı olması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Türkmənistanın həmişə bu məsələni dəstəklədiyini vurğulayıb.
Telefon söhbəti zamanı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər və gələcək təmaslar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Бердымухаммедову позвонил
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 11 декабря позвонил председателю Народного Совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову.
Об этом сообщает пресс-служба Президента.
Глава государства поздравил Гурбангулы Бердымухамедова с 30-летием признания постоянного нейтралитета Туркменистана и пожелал братскому Туркменистану успехов.
Президент Ильхам Алиев, отметив, что 12 декабря в Азербайджане отмечается День памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, сообщил, что не сможет принять участие в мероприятиях, посвященных 30-летию признания постоянного нейтралитета Туркменистана, и подчеркнул, что в этих мероприятиях примет участие премьер-министр Азербайджана.
Коснувшись визита вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Туркменистан несколько дней назад, глава государства выразил благодарность за внимание и гостеприимство, проявленные к азербайджанской делегации.
Президент расценил Меморандум о взаимопонимании, подписанный между Фондом Гейдара Алиева и Благотворительным фондом помощи детям, нуждающимся в заботе имени Гурбангулы Бердымухамедова, как очередной показатель нашего сотрудничества.
Президент выразил благодарность Туркменистану за однозначную и полную поддержку участия Азербайджана в Консультативных встречах глав государств Центральной Азии.
Глава государства попросил передать свои приветствия и поздравления Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову по случаю 30-летия признания постоянного нейтралитета Туркменистана.
Председатель Народного Совета Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил благодарность за телефонный звонок и приветствия.
Гурбангулы Бердымухамедов передал соболезнования в связи с Днем памяти Великого Лидера Гейдара Алиева, подчеркнув, что он является великой личностью и его память глубоко почитается.
Председатель Народного Совета Туркменистана отметил большую роль Обще национального Лидера в развитии отношений между нашими странами.
Он, в свою очередь, высоко оценил визит вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Туркменистан и ее встречу с вице-президентом по медицинским вопросам Благотворительного фонда помощи детям, нуждающимся в заботе имени Гурбангулы Бердымухамедова Огулджан Атабаевой, заявив о большом значении подписанного документа.
Гурбангулы Бердымухамедов передал поздравления по случаю полноправного участия Азербайджана в Консультативных встречах глав государств Центральной Азии, подчеркнув, что Туркменистан всегда поддерживал этот вопрос.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, и будущим контактам.