Portuqaliya nümayəndə heyəti Türkiyədə müdafiə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını araşdırdı
Portuqaliyalı nümayəndə heyəti, müdafiə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını araşdırmaq məqsədilə Türkiyəyə səfər edib. Səfərin əsas məqsədi, hər iki ölkə üçün faydalı ola biləcək texnoloji nailiyyətləri öyrənmək və gələcək əməkdaşlıq üçün zəmin yaratmaq olub. Bu səfər, müdafiə sənayesindəki inkişafı dəstəkləmək və təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Portuqaliya nümayəndə heyəti, Türkiyədə müxtəlif sahələrdə faydalı ola biləcək bir çox avadanlıqla tanış olub. Heyət üzvləri, Türkiyədə şahid olduqları texnologiyanın dünyanın ən qabaqcıl texnologiyalarının zirvəsində olduğuna şübhə etmədiklərini bildiriblər. Xüsusilə, tamamilə avtonom olan və yüksək döyüş qabiliyyətinə malik olan "KIZILELMA" hava vasitəsi diqqəti cəlb edib. Bu vasitənin yalnız müharibə zamanı deyil, həm də axtarış-xilasetmə, müşahidə və yanğın nəzarəti kimi fəaliyyətlərdə istifadə edilə biləcəyi vurğulanıb. Bu cür texnologiyaların gələcəkdə böyük miqyasda avadanlıq daşıma və yerləşdirmə imkanları təmin edəcəyi qeyd olunub.
Səfər çərçivəsində, Baykar şirkətinin tamamilə özəl bir şirkət olduğuna diqqət çəkilib. Şirkətdə çalışanların yaş ortalamasının 29-dan aşağı olması, bu cür investisiyaların yüksək ixtisaslı, yaxşı maaşlı və gənc işçi qüvvəsini cəlb etməyə necə kömək etdiyi və müdafiə sahəsində gələcəyi strateji olaraq planlaşdırmağa necə töhfə verdiyi vurğulanıb. Bu səbəbdən, lazım gələrsə, satın alına bilən avadanlıqlardan asılı olmayaraq, bu təcrübə mübadiləsinin çox vacib olduğu qeyd edilib. Portuqaliya tərəfi, müdafiə sənayesinə investisiya qoyduqlarını və gələcəyə dəyər qatan bir investisiya fikrinə sahib olmaq istədiklərini bildiriblər. Portuqaliyanın dron sahəsində iddialı olduğu və öz miqyasında əhəmiyyətli bir neçə şirkətə sahib olduğu vurğulanıb. Milli kapital və investisiyalarla əldə ediləcək çox yol olduğu, lakin bunun yalnız görməklə və təcrübə mübadiləsi aparmaqla mümkün olduğu qeyd edilib.
Səfərin məqsədi barədə verilən suala cavab olaraq, Portuqaliya nümayəndə heyətinin üzvü, bunun həm görmək, həm də qapıları açmaq məqsədi daşıdığını bildirib. Onlar, bu avadanlıqların Portuqaliya üçün əhəmiyyətli olub-olmadığını anlamaq və Portuqaliyada görülən işlərin Türkiyə üçün faydalı olub-olmadığını görmək üçün gəldiklərini vurğulayıblar. Bu səfər, qabaqcıl texnologiyaları ehtiva edən müdafiə sənayelərinə fokuslanmış bir səfər kimi dəyərləndirilib. Ziyarət zamanı, Baykar İdarə Heyətinin sədri və Texnologiya Lideri Selçuk Bayraktar və Baş Menecer Haluk Bayraktar, heyətə gördükləri işlər barədə məlumat veriblər. Portuqaliyalı nümayəndə heyəti, gələcək hədəflərini ən yaxşı şəkildə müəyyən edə bilmələri üçün yaxşı nümunələri görməli olduqlarını bildiriblər. Səfərin konkret bir alış məqsədi güdmədiyi də vurğulanıb. Səfər çərçivəsində, heyət Özdemir Bayraktar Milli Texnologiya Mərkəzini də ziyarət edib.

Делегация Португалии изучила возможности сотрудничества в оборонной сфере в Турции
Португальская делегация посетила Турцию с целью изучения возможностей сотрудничества в оборонной сфере. Основная цель визита заключалась в изучении технологических достижений, которые могут быть полезны обеим странам, и создании основы для будущего сотрудничества. Этот визит оценивается как важный шаг для поддержки развития оборонной промышленности и обмена опытом.
Redaksiya сообщает, что португальская делегация ознакомилась с различным оборудованием, которое может быть полезно Турции в различных областях. Члены делегации заявили, что не сомневаются в том, что технологии, свидетелями которых они стали в Турции, находятся на вершине самых передовых технологий в мире. Особое внимание привлекло полностью автономное воздушное судно «KIZILELMA» с высокой боевой эффективностью. Было подчеркнуто, что это судно может использоваться не только во время войны, но и в таких видах деятельности, как поисково-спасательные операции, наблюдение и контроль за пожарами. Отмечалось, что подобные технологии в будущем обеспечат возможности для перевозки и размещения крупногабаритного оборудования.
В рамках визита было отмечено, что компания Baykar является полностью частной компанией. Было подчеркнуто, как средний возраст сотрудников компании, составляющий менее 29 лет, способствует привлечению высококвалифицированной, хорошо оплачиваемой и молодой рабочей силы, а также как это способствует стратегическому планированию будущего в оборонной сфере. По этой причине было отмечено, что этот обмен опытом очень важен, независимо от того, можно ли приобрести оборудование при необходимости. Португальская сторона заявила, что они инвестируют в оборонную промышленность и хотят иметь идею инвестиций, которая добавит ценности будущему. Было подчеркнуто, что Португалия амбициозна в области дронов и имеет несколько значимых компаний в своем масштабе. Было отмечено, что предстоит пройти долгий путь с национальным капиталом и инвестициями, но это возможно только путем наблюдения и обмена опытом.
Отвечая на вопрос о цели визита, член португальской делегации заявил, что он направлен как на ознакомление, так и на открытие дверей. Они подчеркнули, что приехали, чтобы понять, насколько это оборудование важно для Португалии, и увидеть, насколько полезны работы, проводимые в Португалии, для Турции. Этот визит также был оценен как визит, ориентированный на оборонную промышленность, включающую передовые технологии. Во время визита председатель правления и технологический лидер Baykar Сельчук Байрактар и генеральный директор Халук Байрактар проинформировали делегацию о проделанной работе. Португальская делегация заявила, что им необходимо увидеть хорошие примеры, чтобы наилучшим образом определить свои будущие цели. Было также подчеркнуто, что визит не преследовал конкретной цели покупки. В рамках визита делегация также посетила Национальный центр технологий имени Оздемира Байрактара.