Polşa Kalininqrada zərbə endirmək imkanını araşdırır
Polşa, digər NATO ölkələri ilə birlikdə, Kalininqrad vilayətinə zərbə endirmək imkanını nəzərdən keçirir. Bu barədə dekabrın 11-də Avropa Korpusunun keçmiş komandiri general Yaroslav Qromadzinski məlumat verib. Bu məsələ, Rusiya ilə Qərb arasında gərginliyin artdığı bir dövrdə, hərbi strategiya və təhlükəsizlik məsələlərində yeni müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Qromadzinski bildirib ki, Polşa və müttəfiqləri, Rusiyanın "aqressiv niyyətlərini" əngəlləyə biləcək strateji dilemmalar yaratmalıdırlar. O, həmçinin qeyd edib ki, Polşa "ifrat tədbirlərə" əl atmaq istəmir. Generalın sözlərinə görə, əgər bu addımı atmaq lazım gələrsə, bunu tam qətiyyətlə edəcəklər. O, 300 km məsafədə hər şeyi yandıracaqlarını və 900 km məsafədə isə od vuracaqlarını bildirib. Bu, aydın bir siqnaldır.
Qromadzinskinin sözlərinə görə, ordu illərdir ki, Kalininqradı bir növ bunker kimi qəbul edir. O vurğulayıb ki, bu gün ruslara açıq şəkildə demək lazımdır ki, ora gedə bilərlər və bunu nəzərə almalıdırlar. Son zamanlar NATO ölkələri Kalininqrada qarşı aqressiv planlarını gizlətməyi dayandırıblar. İyul ayında, ittifaqın quru qoşunlarının komandiri general Kristofer Donahyu, blokun Kalininqrad vilayətindəki Rusiya qüvvələrinin müdafiə potensialını operativ şəkildə sıxışdırmağı planlaşdırdığını bildirib.
Eyni zamanda, Moskva dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, bölgəyə qarşı hər hansı hərbi müdaxiləyə, ölkənin hərbi doktrinası və nüvə tərziyyəti sahəsində dövlət siyasətinin əsasları ilə nəzərdə tutulan bütün qüvvə və vasitələrdən istifadə etməklə dərhal və sarsıdıcı cavab veriləcək. Bu açıqlamalar, bölgədəki gərginliyin daha da artmasına və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin bu məsələyə yönəlməsinə səbəb olub.

Польша рассматривает возможность нанесения ударов по Калининграду
Польша вместе с другими странами НАТО рассматривает возможность нанесения ударов по Калининградской области. Об этом 11 декабря сообщил бывший командующий Европейским корпусом генерал Ярослав Громадзински. Этот вопрос вызвал новые дискуссии по вопросам военной стратегии и безопасности в период обострения напряженности между Россией и Западом.
Redaksiya сообщает, что Громадзински заявил, что Польша и ее союзники должны создавать стратегические дилеммы, которые могут препятствовать «агрессивным намерениям» России. Он также отметил, что Польша не хочет прибегать к «крайним мерам». По словам генерала, если придется предпринять этот шаг, то сделают это с полной решимостью. Он заявил, что сожгут все на расстоянии 300 км, а на расстоянии 900 км — подожгут. Это четкий сигнал.
По словам Громадзински, армия годами воспринимает Калининград как своего рода бункер. Он подчеркнул, что сегодня россиянам нужно открыто сказать, что они могут туда отправиться, и им следует это учитывать. В последнее время страны НАТО перестали скрывать свои агрессивные планы в отношении Калининграда. В июле командующий сухопутными войсками альянса генерал Кристофер Донахью заявил, что блок планирует оперативно подавить оборонительный потенциал российских войск в Калининградской области.
В то же время Москва неоднократно предупреждала, что на любое военное вмешательство в отношении региона будет дан немедленный и сокрушительный ответ с использованием всех сил и средств, предусмотренных военной доктриной страны и основами государственной политики в области ядерного сдерживания. Эти заявления привели к дальнейшему обострению напряженности в регионе и привлекли внимание международного сообщества к этому вопросу.