Polşa Kalininqrada zərbə endirmək imkanını araşdırır
Polşa, digər NATO ölkələri ilə birlikdə, Kalininqrad vilayətinə zərbə endirmək imkanını nəzərdən keçirir. Bu barədə dekabrın 11-də Avropa Korpusunun keçmiş komandiri general Yaroslav Qromadzinski məlumat verib. Bu məsələ, Rusiya ilə Qərb arasında gərginliyin artdığı bir dövrdə, hərbi strategiya və təhlükəsizlik məsələlərində yeni müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Qromadzinski bildirib ki, Polşa və müttəfiqləri, Rusiyanın "aqressiv niyyətlərini" əngəlləyə biləcək strateji dilemmalar yaratmalıdırlar. O, həmçinin qeyd edib ki, Polşa "ifrat tədbirlərə" əl atmaq istəmir. Generalın sözlərinə görə, əgər bu addımı atmaq lazım gələrsə, bunu tam qətiyyətlə edəcəklər. O, 300 km məsafədə hər şeyi yandıracaqlarını və 900 km məsafədə isə od vuracaqlarını bildirib. Bu, aydın bir siqnaldır.
Qromadzinskinin sözlərinə görə, ordu illərdir ki, Kalininqradı bir növ bunker kimi qəbul edir. O vurğulayıb ki, bu gün ruslara açıq şəkildə demək lazımdır ki, ora gedə bilərlər və bunu nəzərə almalıdırlar. Son zamanlar NATO ölkələri Kalininqrada qarşı aqressiv planlarını gizlətməyi dayandırıblar. İyul ayında, ittifaqın quru qoşunlarının komandiri general Kristofer Donahyu, blokun Kalininqrad vilayətindəki Rusiya qüvvələrinin müdafiə potensialını operativ şəkildə sıxışdırmağı planlaşdırdığını bildirib.
Eyni zamanda, Moskva dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, bölgəyə qarşı hər hansı hərbi müdaxiləyə, ölkənin hərbi doktrinası və nüvə tərziyyəti sahəsində dövlət siyasətinin əsasları ilə nəzərdə tutulan bütün qüvvə və vasitələrdən istifadə etməklə dərhal və sarsıdıcı cavab veriləcək. Bu açıqlamalar, bölgədəki gərginliyin daha da artmasına və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin bu məsələyə yönəlməsinə səbəb olub.

Poland Considers Striking Kaliningrad
Poland, along with other NATO countries, is considering the possibility of striking the Kaliningrad region. This was announced on December 11 by former commander of the European Corps, General Jarosław Gromadziński. This issue has led to new discussions on military strategy and security matters at a time of increasing tension between Russia and the West.
Redaksiya reports that Gromadziński stated that Poland and its allies must create strategic dilemmas that can deter Russia's "aggressive intentions." He also noted that Poland does not want to resort to "extreme measures." According to the general, if such a step needs to be taken, they will do so with full determination. He stated that they would burn everything within a 300 km range and set fire within a 900 km range. This is a clear signal.
According to Gromadziński, the army has considered Kaliningrad as a kind of bunker for years. He emphasized that today, it must be clearly stated to the Russians that they can go there and must take this into account. Recently, NATO countries have stopped hiding their aggressive plans against Kaliningrad. In July, the commander of the alliance's ground forces, General Christopher Donahue, stated that the bloc plans to operationally suppress the defensive capabilities of Russian forces in the Kaliningrad region.
At the same time, Moscow has repeatedly warned that any military intervention against the region will be met with an immediate and devastating response using all forces and means provided for by the country's military doctrine and the foundations of state policy in the field of nuclear deterrence. These statements have led to further escalation of tensions in the region and have drawn the attention of the international community to this issue.