Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbəri Andrey Yermakın müşaviri Mixail Podolyak, Ukraynada baş verən korrupsiya hadisələrində Kremli günahlandırdı. Bu barədə "Ölkənin Siyasəti" teleqram kanalı məlumat yayıb və müvafiq paylaşımın ekran görüntüsünü təqdim edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Podolyak korrupsiya ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, enerji sektorunda korrupsiya sxemi ilə bağlı araşdırma xəbəri təəccüblü deyil. O qeyd edib ki, bu, Kreml tərəfindən Ukraynanı öz təsir dairəsində saxlamaq üçün onilliklər ərzində yaradılan sistemin məntiqi davamıdır. Podolyakın sözlərinə görə, korrupsiya bu sistemin əsas alətlərindən biri olub və bu mexanizmin qalıqları hələ də mövcuddur.
Eyni zamanda, Podolyak vurğulayıb ki, hazırkı vəziyyət fundamental olaraq fərqlidir, çünki korrupsiyaya qarşı mübarizə institutları "işləyir" və bu miqyasda aparılan araşdırma "Ukraynanın transformasiyasını inandırıcı şəkildə nümayiş etdirir". Ukraynalı müstəntiqlərin məlumatına görə, "Enerqatom"da baş verən sxemi Vladimir Zelenskinin ən yaxın əməkdaşlarından biri olan Timur Mindich təşkil edib. Bu barədə Ukraynanın teleqram kanalının müəllifləri məlumat verirlər.

Подоляк обвинил Кремль в коррупции, подчеркнул изменения в Украине
Советник главы Офиса Президента Украины Андрей Ермака Михаил Подоляк обвинил Кремль в коррупционных инцидентах, происходящих в Украине. Об этом сообщил телеграм-канал "Политика Страны", предоставив скриншот соответствующей публикации.
Редакция сообщает, что Подоляк в своем заявлении о коррупции отметил, что новость о расследовании коррупционной схемы в энергетическом секторе не является удивительной. Он подчеркнул, что это логическое продолжение системы, создаваемой Кремлем на протяжении десятилетий для удержания Украины в сфере своего влияния. По словам Подоляка, коррупция была одним из основных инструментов этой системы, и остатки этого механизма все еще существуют.
В то же время Подоляк подчеркнул, что нынешняя ситуация принципиально отличается, поскольку антикоррупционные институты "работают", и расследование такого масштаба "убедительно демонстрирует трансформацию Украины". По данным украинских следователей, схему, произошедшую в "Энергоатоме", организовал Тимур Миндич, один из ближайших соратников Владимира Зеленского. Об этом сообщают авторы украинского телеграм-канала.