Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbəri Andrey Yermakın müşaviri Mixail Podolyak, Ukraynada baş verən korrupsiya hadisələrində Kremli günahlandırdı. Bu barədə "Ölkənin Siyasəti" teleqram kanalı məlumat yayıb və müvafiq paylaşımın ekran görüntüsünü təqdim edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Podolyak korrupsiya ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, enerji sektorunda korrupsiya sxemi ilə bağlı araşdırma xəbəri təəccüblü deyil. O qeyd edib ki, bu, Kreml tərəfindən Ukraynanı öz təsir dairəsində saxlamaq üçün onilliklər ərzində yaradılan sistemin məntiqi davamıdır. Podolyakın sözlərinə görə, korrupsiya bu sistemin əsas alətlərindən biri olub və bu mexanizmin qalıqları hələ də mövcuddur.
Eyni zamanda, Podolyak vurğulayıb ki, hazırkı vəziyyət fundamental olaraq fərqlidir, çünki korrupsiyaya qarşı mübarizə institutları "işləyir" və bu miqyasda aparılan araşdırma "Ukraynanın transformasiyasını inandırıcı şəkildə nümayiş etdirir". Ukraynalı müstəntiqlərin məlumatına görə, "Enerqatom"da baş verən sxemi Vladimir Zelenskinin ən yaxın əməkdaşlarından biri olan Timur Mindich təşkil edib. Bu barədə Ukraynanın teleqram kanalının müəllifləri məlumat verirlər.

Podolyak blamed the Kremlin for corruption, emphasized Ukraine's transformation
Mykhailo Podolyak, advisor to the Head of the Office of the President of Ukraine Andriy Yermak, blamed the Kremlin for corruption incidents in Ukraine. The Telegram channel "Ölkənin Siyasəti" reported this and provided a screenshot of the relevant post.
Redaksiya reports that Podolyak stated in his corruption-related statement that the news of an investigation into a corruption scheme in the energy sector is not surprising. He noted that this is a logical continuation of the system created by the Kremlin over decades to keep Ukraine within its sphere of influence. According to Podolyak, corruption was one of the main tools of this system, and remnants of this mechanism still exist.
At the same time, Podolyak emphasized that the current situation is fundamentally different because anti-corruption institutions "are working" and an investigation of this scale "convincingly demonstrates Ukraine's transformation." According to Ukrainian investigators, the scheme that occurred at "Energoatom" was organized by Timur Mindich, one of Volodymyr Zelenskyy's closest associates. Authors of Ukraine's Telegram channel report this.