ABŞ-də Google Pixel smartfon sahibləri telefonlarda süni intellekt (Sİ) funksiyalarının çoxluğu ilə bağlı narazılıqlarını artırırlar. İstifadəçilər Reddit və digər sosial şəbəkələrdə bildirirlər ki, Android-in sadəliyi və anlaşıqlığı Sİ-nin geniş inteqrasiyası səbəbindən azalır.
Redaksiya xəbər verir ki, istifadəçilər xüsusilə Pixel 7 kimi əvvəlki modellərin daha sadə interfeysini üstün tuturlar. Şikayətlərə görə, axtarış panelində tam ekran Sİ funksiyaları və ekran görüntülərinin redaktəsində əlavə menyular istifadəçi təcrübəsini çətinləşdirir. Məsələn, ekranda olan mətni tərcümə etmək üçün artıq Google Lens açmaq və xüsusi ikonaya klikləmək lazımdır, əvvəllər isə bu sadə bir kliklə həyata keçirilirdi.
Bəzi Pixel sahibləri Sİ funksiyalarını söndürməyi və ya GrapheneOS kimi xüsusi proqram təminatına keçməyi düşünürlər. İstifadəçilər iki qrupa bölünüblər: biri Magic Eraser və genişləndirilmiş axtarış kimi xüsusi alətləri faydalı hesab edir, digərləri isə bu funksiyaların xüsusilə operativ yaddaş baxımından daha çox resurs tələb etdiyini bildirir.

Владельцы Pixel недовольны усложнением Android
В США владельцы смартфонов Google Pixel выражают растущее недовольство по поводу обилия функций искусственного интеллекта (ИИ) в телефонах. Пользователи сообщают на Reddit и других социальных сетях, что простота и понятность Android снижаются из-за широкой интеграции ИИ.
Редакция сообщает, что пользователи особенно предпочитают более простой интерфейс предыдущих моделей, таких как Pixel 7. Согласно жалобам, полноэкранные функции ИИ на панели поиска и дополнительные меню при редактировании скриншотов усложняют пользовательский опыт. Например, для перевода текста на экране теперь необходимо открыть Google Lens и нажать специальную иконку, тогда как раньше это делалось одним простым кликом.
Некоторые владельцы Pixel рассматривают возможность отключения функций ИИ или перехода на специализированное программное обеспечение, такое как GrapheneOS. Пользователи разделились на две группы: одни считают полезными такие специальные инструменты, как Magic Eraser и расширенный поиск, другие же заявляют, что эти функции требуют больше ресурсов, особенно с точки зрения оперативной памяти.