Paşinyan Azərbaycanla sülh prosesində yeni mərhələdən danışdı
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan 2025-ci ilin Azərbaycanla qarşılıqlı atəş nəticəsində itki və ya yaralanma qeydə alınmayan ilk təqvim ili olduğunu bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, baş nazirin sözlərinə görə, ilk dəfə olaraq Azərbaycan ərazisindən Ermənistan Respublikasına yük daşımaları qatarlar vasitəsilə həyata keçirilməyə başlanıb və bu, tərəflər arasında yeni praktiki əməkdaşlıq mərhələsinin göstəricisi sayılır.
Paşinyan bildirib ki, Azərbaycanla ikitərəfli ticarətin ilkin əlamətləri artıq müşahidə olunur və bu proses regionda etimadın formalaşmasına xidmət edir.
Ermənistan hökumətinin rəhbəri baş verənləri yeni bir tarixin başlanğıcı kimi dəyərləndirərək, bunun qarşıdurma deyil, sülh tarixi olduğunu vurğulayıb.

Пашинян рассказал о новом этапе в мирном процессе с Азербайджаном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что 2025 год стал первым календарным годом без потерь или ранений в результате взаимных обстрелов с Азербайджаном.
Как сообщает редакция, по словам премьер-министра, впервые начались грузоперевозки из Азербайджана в Республику Армения по железной дороге, что считается показателем нового этапа практического сотрудничества между сторонами.
Пашинян отметил, что уже наблюдаются первые признаки двусторонней торговли с Азербайджаном, и этот процесс способствует формированию доверия в регионе.
Глава правительства Армении оценил происходящее как начало новой истории, подчеркнув, что это история мира, а не противостояния.