PAŞA Bank ilk dəfə olaraq səhmlərini geniş ictimaiyyətlə bölüşür və bununla ölkənin aparıcı özəl bankdan pay almaq imkanı verir.
İlkin Kütləvi Təklif (IPO) çərçivəsində abunə yazılışı 13 aprel – 12 may 2026-cı il tarixlərində həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər üçün açıq olacaq.
Bu çərçivədə bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanacaq. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçiriləcək.
İnvestorlar PAŞA Bank, Birbank Invest, həmçinin əsas anderrayter PAŞA Kapital, ABB Invest və Unicapital platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər.
Qeyd edək ki, yerləşdirmə emissiya prospektində göstərilən ardıcıllığa uyğun olaraq icra ediləcək.
Ətraflı məlumat əldə etmək üçün ipo.pashabank.az saytına keçid edin.
Bu IPO Azərbaycan tarixində özəl təşkilat tərəfindən həyata keçirilən ilk bank IPO-sudur və ölkənin kapital bazarlarının inkişafında mühüm mərhələ hesab olunur.
Beynəlxalq reytinq agentliyi Standard & Poor's 2026-cı ildə PAŞA Bank-ın kredit reytinqini "BB-/B" səviyyəsində “Pozitiv” proqnoz ilə təsdiqləyib. Bank eyni zamanda International Investor Magazine tərəfindən 2026-cı il üzrə "Azərbaycanın ən yaxşı bankı" və "Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı" seçilib. 2024–2025-ci illərdə Euromoney, Global Finance və Stevie Awards tərəfindən də bir sıra beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb, o cümlədən Stevie Awards-da "İlin şirkəti" nominasiyasında "Gold Stevie" mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.
PAŞA Bank qeyri-neft sektorunun inkişafını, real sektorun maliyyələşdirilməsini və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edib. Bank Azərbaycandan əlavə Gürcüstan və Türkiyədə də fəaliyyət göstərir.

PASHA Bank launches historic IPO
PASHA Bank is sharing its shares with the general public for the first time, thereby offering an opportunity to acquire a stake in the country's leading private bank.
Within the framework of the Initial Public Offering (IPO), the subscription period will be open to both individuals and legal entities from April 13 to May 12, 2026.
In this context, 932,926 ordinary, registered shares, representing 5% of the bank's capital, are being offered to investors. The share price has been set at 55 AZN, with a minimum purchase of 1 share and no maximum limit applied. A 5% annual interest income will be calculated on amounts paid in advance during the subscription period. The placement of shares will be carried out through the Baku Stock Exchange.
Investors can participate in the IPO through PASHA Bank, Birbank Invest, as well as the platforms and mobile applications of the lead underwriters PASHA Kapital, ABB Invest, and Unicapital.
It should be noted that the placement will be executed in accordance with the sequence indicated in the emission prospectus.
For more detailed information, please visit ipo.pashabank.az.
This IPO is the first bank IPO carried out by a private organization in the history of Azerbaijan and is considered a significant milestone in the development of the country's capital markets.
International rating agency Standard & Poor's affirmed PASHA Bank's credit rating at "BB-/B" with a “Positive” outlook in 2026. The bank was also named "Azerbaijan's Best Bank" and "Azerbaijan's Best SME Bank" for 2026 by International Investor Magazine. In 2024–2025, it received several international awards from Euromoney, Global Finance, and Stevie Awards, including becoming the first Azerbaijani bank to win the "Gold Stevie" award in the "Company of the Year" category at the Stevie Awards.
PASHA Bank has identified the development of the non-oil sector, financing of the real sector, and diversification of the economy as its main priorities. In addition to Azerbaijan, the bank also operates in Georgia and Turkey.