PAŞA Bank ilk dəfə olaraq səhmlərini geniş ictimaiyyətlə bölüşür və bununla ölkənin aparıcı özəl bankdan pay almaq imkanı verir.
İlkin Kütləvi Təklif (IPO) çərçivəsində abunə yazılışı 13 aprel – 12 may 2026-cı il tarixlərində həm fiziki, həm də hüquqi şəxslər üçün açıq olacaq.
Bu çərçivədə bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanacaq. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçiriləcək.
İnvestorlar PAŞA Bank, Birbank Invest, həmçinin əsas anderrayter PAŞA Kapital, ABB Invest və Unicapital platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər.
Qeyd edək ki, yerləşdirmə emissiya prospektində göstərilən ardıcıllığa uyğun olaraq icra ediləcək.
Ətraflı məlumat əldə etmək üçün ipo.pashabank.az saytına keçid edin.
Bu IPO Azərbaycan tarixində özəl təşkilat tərəfindən həyata keçirilən ilk bank IPO-sudur və ölkənin kapital bazarlarının inkişafında mühüm mərhələ hesab olunur.
Beynəlxalq reytinq agentliyi Standard & Poor's 2026-cı ildə PAŞA Bank-ın kredit reytinqini "BB-/B" səviyyəsində “Pozitiv” proqnoz ilə təsdiqləyib. Bank eyni zamanda International Investor Magazine tərəfindən 2026-cı il üzrə "Azərbaycanın ən yaxşı bankı" və "Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı" seçilib. 2024–2025-ci illərdə Euromoney, Global Finance və Stevie Awards tərəfindən də bir sıra beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb, o cümlədən Stevie Awards-da "İlin şirkəti" nominasiyasında "Gold Stevie" mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.
PAŞA Bank qeyri-neft sektorunun inkişafını, real sektorun maliyyələşdirilməsini və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsini əsas prioritet kimi müəyyən edib. Bank Azərbaycandan əlavə Gürcüstan və Türkiyədə də fəaliyyət göstərir.

PAŞA Bank запускает историческое IPO
PAŞA Bank впервые делится своими акциями с широкой общественностью, предоставляя возможность приобрести долю в ведущем частном банке страны.
Подписка в рамках Первичного публичного предложения (IPO) будет открыта как для физических, так и для юридических лиц с 13 апреля по 12 мая 2026 года.
В рамках данного предложения инвесторам предлагается 932 926 обыкновенных именных акций, составляющих 5% капитала банка. Цена акции установлена на уровне 55 AZN, минимальная покупка составляет 1 акцию, максимальный лимит не применяется. На суммы, предоплаченные в период подписки, будет начисляться годовой процентный доход в размере 5%. Размещение акций будет осуществляться через Бакинскую фондовую биржу.
Инвесторы могут принять участие в IPO через платформы и мобильные приложения PAŞA Bank, Birbank Invest, а также основных андеррайтеров PAŞA Kapital, ABB Invest и Unicapital.
Отметим, что размещение будет осуществляться в соответствии с последовательностью, указанной в проспекте эмиссии.
Для получения подробной информации перейдите на сайт ipo.pashabank.az.
Это IPO является первым банковским IPO, осуществленным частной организацией в истории Азербайджана, и считается важным этапом в развитии рынков капитала страны.
Международное рейтинговое агентство Standard & Poor's в 2026 году подтвердило кредитный рейтинг PAŞA Bank на уровне "BB-/B" с "Позитивным" прогнозом. Банк также был признан International Investor Magazine "Лучшим банком Азербайджана" и "Лучшим банком для МСП Азербайджана" в 2026 году. В 2024–2025 годах он также был удостоен ряда международных наград от Euromoney, Global Finance и Stevie Awards, включая звание первого азербайджанского банка, получившего награду "Gold Stevie" в номинации "Компания года" на Stevie Awards.
PAŞA Bank определил развитие ненефтяного сектора, финансирование реального сектора и диверсификацию экономики в качестве основных приоритетов. Помимо Азербайджана, банк также осуществляет деятельность в Грузии и Турции.