Orta Şərqdə müharibənin doqquzuncu günündə gərginlik artmaqdadır. İsrailin hücumları İranın neft anbarı obyektlərinə qədər genişlənib. Bu vəziyyət regionda hərbi əməliyyatların intensivləşdiyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp hücumların daha da genişləndiriləcəyi barədə siqnallar verir, İran isə cavab tədbirlərini davam etdirəcəyi barədə qətiyyət nümayiş etdirir. Bu, münaqişənin daha da alovlanması ehtimalını artırır.
Al Jazeera və Associated Press agentliklərinin məlumatlarına görə, Tehrandakı neft anbarı obyektləri vurulub. Bu hücumlar, ABŞ və İsrailin daha çox zərbələr endirmək niyyətində olduğunu təsdiqləyir. The New York Times qeyd edir ki, yanacaq anbarlarının yanması ilə əlaqədar ABŞ-İsrail zərbələri artmaqdadır.
Münaqişənin doqquzuncu günündə baş verən bu hadisələr, regionda humanitar vəziyyətin pisləşməsi, həmçinin qlobal enerji bazarlarına təsir göstərməsi ehtimalını gücləndirir. Beynəlxalq ictimaiyyət vəziyyətin gərginləşməsindən narahatlıq ifadə edir və tərəfləri təmkinli olmağa çağırır.

Tensions are escalating on the ninth day of the war in the Middle East. Israeli attacks have expanded to include Iran's oil storage facilities. This situation indicates an intensification of military operations in the region.
Redaksiya reports that U.S. President Donald Trump is signaling further expansion of attacks, while Iran demonstrates determination to continue its retaliatory measures. This increases the likelihood of further escalation of the conflict.
According to Al Jazeera and Associated Press, oil storage facilities in Tehran have been hit. These attacks confirm that the U.S. and Israel intend to deliver more strikes. The New York Times notes that U.S.-Israeli strikes are increasing in connection with the burning of fuel depots.
These events, occurring on the ninth day of the conflict, strengthen the possibility of a deteriorating humanitarian situation in the region, as well as an impact on global energy markets. The international community expresses concern over the escalating situation and calls on the parties to exercise restraint.