Onun qayğısı və böyük ürəyi Azərbaycan qadın obrazının ən uca zirvəsidir
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan qadınının güc və nəciblik simvolu Mehriban xanım Əliyevanın doğum günüdür.
Mehriban xanımın dövlətçiliyimizə, xalqımıza, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına verdiyi misilsiz töhfələr hər birimiz üçün qürur mənbəyidir. Onun humanistliyi, mərhəməti və uzaqgörən liderliyi daim yolumuza işıq tutur.
Mehriban xanımın sevgi, mərhəmət və insanlığa xidmətlə dolu ömrü hər birimizə örnəkdir. Onun qayğısı, nəcibliyi və böyük ürəyi Azərbaycan qadın obrazının ən uca zirvəsidir.

Today is the birthday of Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, a symbol of strength and nobility of Azerbaijani women.
Mehriban Aliyeva's unparalleled contributions to our statehood, our people, and the preservation of our national and moral values are a source of pride for all of us. Her humanism, compassion, and visionary leadership constantly illuminate our path.
Mehriban Aliyeva's life, full of love, compassion, and service to humanity, is an example for all of us. Her care, nobility, and big heart are the highest peak of the Azerbaijani woman's image.
May Allah grant Mehriban Aliyeva health, happiness, and success always together with her people.
I wish Mehriban Aliyeva robust health, a long life, and successful activity.
Lawyer, Member of the Board of Directors of the Public Association “Support for Women's Development and Enlightenment”