Onların qanı yerdə qalmadı
Bu gün 26 fevral Xocalıda dinc əhaliyə qarşı erməni-rus hərbi birləşmələrinin və terrorçularının dinc əhaliyə qarşı törətdiyi vəhşiliyin, insanlığa qarşı cinayətin baş verdiyi tarixdir.
26 fevral 1992-ci ildə Xocalı şəhərində törədilmiş soyqırımı Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş ən ağır cinayətlərdən biridir. Dinc əhaliyə qarşı törədilən bu vəhşilik beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması idi.
Azərbaycan dövləti Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində ardıcıl və prinsipial mövqe nümayiş etdirmişdir. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən dəfələrlə vurğulandığı kimi, tarixi ədalət bərpa olunmalı idi və olundu.
Bu gün Xocalı Azərbaycanın suveren ərazisidir. Dövlətimizin qətiyyətli siyasəti və Ordumuzun şücaəti nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam təmin edilmişdir. Azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri həyata keçirilir, həyat yenidən qayıdır.
Şəhidlərimizin əziz xatirəsi daim uca tutulacaq. Onların qanı yerdə qalmadı.
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti olaraq biz dövlətimizin həyata keçirdiyi siyasəti dəstəkləyir, azad edilmiş ərazilərin iqtisadi inkişafı və dayanıqlı dirçəlişi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndiririk.

Их кровь не осталась на земле
Сегодня, 26 февраля, — дата, когда в Ходжалы произошли зверства и преступление против человечности, совершенные армяно-российскими военными формированиями и террористами против мирного населения.
Резня, совершенная в городе Ходжалы 26 февраля 1992 года, является одним из самых тяжких преступлений, совершенных против азербайджанского народа. Это зверство против мирного населения было грубым нарушением международного гуманитарного права.
Азербайджанское государство последовательно и принципиально демонстрировало свою позицию по донесению правды о Ходжалы до мировой общественности. Как неоднократно подчеркивал Президент, Победоносный Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев, историческая справедливость должна была быть восстановлена, и она была восстановлена.
Сегодня Ходжалы является суверенной территорией Азербайджана. Благодаря решительной политике нашего государства и доблести нашей Армии территориальная целостность и суверенитет нашей страны полностью обеспечены. На освобожденных землях ведутся широкомасштабные восстановительные и строительные работы, жизнь возвращается.
Светлая память о наших шехидах будет вечно чтиться. Их кровь не осталась на земле.
Как Азербайджанское общество оценщиков, мы поддерживаем политику, проводимую нашим государством, и высоко оцениваем работу, проводимую для экономического развития и устойчивого возрождения освобожденных территорий.