İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) illik məruzəsinə parlamentin komitə iclasında baxılmayacaq.
Bu barədə Ombudsman aparatından məlumat verilib.
Bu, Milli Məclisin Hüquq və dövlət quruculuğu komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin komitələri haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) konstitusion statusu nəzərə alınaraq, onun illik məruzəsinə komitə iclasında deyil, birbaşa Milli Məclisin iclasında baxılması təklif edilir. Başqa sözlə, parlamentin İnsan hüquqları komitəsi artıq Ombudsmanın hesabatına rəy verməyəcək.

Годовой доклад Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) не будет рассмотрен на заседании комитета парламента.
Об этом сообщили из Аппарата Омбудсмена.
Это нашло отражение в предложенной поправке к закону «О комитетах Милли Меджлиса Азербайджанской Республики», обсуждавшейся сегодня на заседании Комитета Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству.
Отмечено, что, учитывая конституционный статус Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики, предлагается рассматривать его годовой доклад не на заседании комитета, а непосредственно на заседании Милли Меджлиса. Иными словами, Комитет парламента по правам человека больше не будет давать заключение по отчету Омбудсмена.