İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) illik məruzəsinə parlamentin komitə iclasında baxılmayacaq.
Bu barədə Ombudsman aparatından məlumat verilib.
Bu, Milli Məclisin Hüquq və dövlət quruculuğu komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin komitələri haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) konstitusion statusu nəzərə alınaraq, onun illik məruzəsinə komitə iclasında deyil, birbaşa Milli Məclisin iclasında baxılması təklif edilir. Başqa sözlə, parlamentin İnsan hüquqları komitəsi artıq Ombudsmanın hesabatına rəy verməyəcək.

The annual report of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) will not be reviewed at a parliamentary committee meeting.
Information about this was provided by the Ombudsman's Office.
This is reflected in the proposed amendment to the law "On the Committees of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan," which was discussed at today's meeting of the Milli Majlis Committee on Legal Policy and State Building.
It was noted that, taking into account the constitutional status of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, it is proposed that his annual report be reviewed directly at a meeting of the Milli Majlis, rather than at a committee meeting. In other words, the parliamentary Human Rights Committee will no longer provide an opinion on the Ombudsman's report.