Olimpiya oyunlarında Ukraynaya dəstək
Olimpiya oyunları zamanı baş verən hadisələr idman dünyasında müxtəlif reaksiyalara səbəb olur. Bu dəfəki hadisə Ukrayna ilə bağlıdır və idmançılar arasında dəstək və etirazların ifadəsinə səhnə olub.
Redaksiya məlumat verir ki, bu Olimpiya oyunlarında Ukrayna ilə bağlı səs-küylü və qəzəbləndirici bir qalmaqal yaşanıb. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi ukraynalı skeletonçu Vladislav Heraskeviçin çıxışını qadağan edib, çünki idmançı müharibə nəticəsində həlak olan idmançıların adlarının yazıldığı "yaddaş dəbilqəsi" ilə çıxış etmək istəyirdi. Bundan əlavə, İdman Arbitraj Məhkəməsi onun Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə qarşı qaldırdığı iddia ərizəsini rədd edib.
2026-cı ildə Milanda keçiriləcək qış Olimpiya oyunlarında keçmiş amerikalı fiqurçu idmançı kimi deyil, NBC Olympics-in yayımı üçün fiqurlu konkisürmə üzrə analitik və şərhçi kimi çalışır. O, özünün İnstaqram bloqunda ukraynalı "vışıvanka"da Artem Pivovarovun "Oy na hori" mahnısı altında bir video yayımlayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Conni Veyr ilk dəfə deyil ki, ukraynalıları dəstəkləyir. 2024-cü ilin fevral ayında idmançı ukraynalı forma geyinib və Rusiyanın işğalçı ordusu ilə müharibədə Ukraynaya yardım etməyə çağırıb.
ABŞ-ın üçqat fiqurlu konkisürmə çempionu, 2008-ci il fiqurlu konkisürmə üzrə dünya çempionatının bürünc mükafatçısı Conni Veyr Olimpiya oyunları zamanı Ukraynaya dəstəyini ifadə edib.
"Mən oturub naxış toxuyuram, heç kimə toxunmuram. Mən Milanda "vışıvanka" geyinməkdən qürur duyurdum", - deyə Veyr bildirib.

Support for Ukraine at the Olympic Games
Events during the Olympic Games often spark diverse reactions in the sports world. This time, the focus is on Ukraine, with athletes expressing both support and protest.
Redaksiya reports that a noisy and infuriating scandal related to Ukraine has occurred at these Olympic Games. The International Olympic Committee banned Ukrainian skeleton racer Vladislav Heraskevych from competing because the athlete wanted to appear with a "memory helmet" bearing the names of athletes who died as a result of the war. Furthermore, the Court of Arbitration for Sport rejected his claim against the International Olympic Committee.
At the 2026 Winter Olympics in Milan, former American figure skater is working not as an athlete, but as an analyst and commentator for NBC Olympics' figure skating broadcasts. He posted a video on his Instagram blog in a Ukrainian "vyshyvanka" to the song "Oy na hori" by Artem Pivovarov.
It should be noted that Johnny Weir is not supporting Ukrainians for the first time. In February 2024, the athlete wore Ukrainian attire and called for help for Ukraine in its war against Russia's invading army.
Johnny Weir, a three-time U.S. figure skating champion and a bronze medalist at the 2008 World Figure Skating Championships, has expressed his support for Ukraine during the Olympic Games.