Olimpiya oyunlarında Ukraynaya dəstək
Olimpiya oyunları zamanı baş verən hadisələr idman dünyasında müxtəlif reaksiyalara səbəb olur. Bu dəfəki hadisə Ukrayna ilə bağlıdır və idmançılar arasında dəstək və etirazların ifadəsinə səhnə olub.
Redaksiya məlumat verir ki, bu Olimpiya oyunlarında Ukrayna ilə bağlı səs-küylü və qəzəbləndirici bir qalmaqal yaşanıb. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi ukraynalı skeletonçu Vladislav Heraskeviçin çıxışını qadağan edib, çünki idmançı müharibə nəticəsində həlak olan idmançıların adlarının yazıldığı "yaddaş dəbilqəsi" ilə çıxış etmək istəyirdi. Bundan əlavə, İdman Arbitraj Məhkəməsi onun Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə qarşı qaldırdığı iddia ərizəsini rədd edib.
2026-cı ildə Milanda keçiriləcək qış Olimpiya oyunlarında keçmiş amerikalı fiqurçu idmançı kimi deyil, NBC Olympics-in yayımı üçün fiqurlu konkisürmə üzrə analitik və şərhçi kimi çalışır. O, özünün İnstaqram bloqunda ukraynalı "vışıvanka"da Artem Pivovarovun "Oy na hori" mahnısı altında bir video yayımlayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Conni Veyr ilk dəfə deyil ki, ukraynalıları dəstəkləyir. 2024-cü ilin fevral ayında idmançı ukraynalı forma geyinib və Rusiyanın işğalçı ordusu ilə müharibədə Ukraynaya yardım etməyə çağırıb.
ABŞ-ın üçqat fiqurlu konkisürmə çempionu, 2008-ci il fiqurlu konkisürmə üzrə dünya çempionatının bürünc mükafatçısı Conni Veyr Olimpiya oyunları zamanı Ukraynaya dəstəyini ifadə edib.
"Mən oturub naxış toxuyuram, heç kimə toxunmuram. Mən Milanda "vışıvanka" geyinməkdən qürur duyurdum", - deyə Veyr bildirib.

Поддержка Украины на Олимпийских играх
События, происходящие во время Олимпийских игр, вызывают различные реакции в мире спорта. На этот раз инцидент связан с Украиной и стал сценой для выражения поддержки и протестов среди спортсменов.
Redaksiya сообщает, что на этих Олимпийских играх произошел громкий и возмутительный скандал, связанный с Украиной. Международный олимпийский комитет запретил выступление украинского скелетониста Владислава Гераскевича, поскольку спортсмен хотел выступить с «шлемом памяти», на котором были написаны имена спортсменов, погибших в результате войны. Кроме того, Спортивный арбитражный суд отклонил его иск против Международного олимпийского комитета.
На зимних Олимпийских играх 2026 года в Милане бывший американский фигурист работает не как спортсмен, а как аналитик и комментатор фигурного катания для трансляции NBC Olympics. Он опубликовал в своем блоге в Instagram видео под песню Артема Пивоварова «Ой на горі» в украинской «вышиванке».
Стоит отметить, что Джонни Вейр не впервые поддерживает украинцев. В феврале 2024 года спортсмен надел украинскую форму и призвал помочь Украине в войне против российской оккупационной армии.
Трехкратный чемпион США по фигурному катанию, бронзовый призер чемпионата мира по фигурному катанию 2008 года Джонни Вейр выразил свою поддержку Украине во время Олимпийских игр.