Süni intellekt (Sİ) texnologiyalarının inkişafı son illərdə sürətlə artmaqdadır və bu sahədə əldə olunan nailiyyətlər, xüsusilə də kompüter görmə sahəsində, əvvəllər təsəvvür edilməyən imkanlar açır. Bu inkişafın əsasında isə, əsasən, neyron şəbəkələrin təkmilləşdirilməsi və onların daha güclü hesablama resursları ilə dəstəklənməsi dayanır. Bu məqalədə, NVIDIA-nın Sİ sahəsindəki ilk addımları və bu sahədəki əsas dönüş nöqtələrindən biri olan AlexNet-in yaranması haqqında məlumat veriləcək.
Redaksiya məlumat verir ki, NVIDIA-nın baş direktoru Censen Huanq, kompüter görmə sahəsindəki inqilabın necə başladığını açıqlayıb. 2012-ci ildə, şirkət 3D qrafika, oyunlar və CUDA nüvələrinin inkişafına fokuslanmışdı. O dövrdə, Sİ texnologiyaları ilə bağlı tədqiqatlar hələ də başlanğıc mərhələsində idi. Lakin, AlexNet-in uğuru NVIDIA-nı strategiyasını tamamilə dəyişməyə vadar etdi.
Huanqın sözlərinə görə, ilk maşın öyrənmə təcrübələri adi istehlakçı video kartları, daha dəqiq desək, SLI rejimində birləşdirilmiş 3 GB yaddaşa malik bir cüt GTX 580 üzərində aparılıb. Bu video kartlar, əsasən, oyunlar üçün nəzərdə tutulmuşdu və neyron şəbəkələri sürətləndirmək üçün heç bir xüsusi imkana malik deyildi. Lakin, onların paralel arxitekturası bu cür tapşırıqlar üçün ideal olduğu ortaya çıxdı. AlexNet-in inkişafı, Toronto Universitetindən Aleks Krijevski, İlya Sutskever və Ceffri Hinton tərəfindən aparılıb. Tədqiqatçılar, neyron şəbəkələrin adi formada hələ mövcud olmadığı bir dövrdə, şəkillərin tanınmasını yaxşılaşdırmağın yollarını axtarırdılar.
AlexNet, 8 qatdan və təxminən 60 milyon parametrdən ibarət idi və konvolyusiya və dərin neyron şəbəkələrin kombinasiyası vasitəsilə müstəqil öyrənməyə qadir idi. Bu model, kompüter görmə sahəsindəki aparıcı həlləri 70%-dən çox üstələdi. Huanq, AlexNet-in iki GTX 580 üçün optimallaşdırıldığını və məlumat mübadiləsinin GPU-lar arasında yalnız lazım olduqda aparıldığını qeyd etdi, bu da təlim müddətini əhəmiyyətli dərəcədə azaltdı. Huanq, Co Roqanın podkastında bu barədə danışarkən, AlexNet-in məhz bu avadanlıq üzərində işlədiyini və bütün sənaye üçün dönüş nöqtəsinə çevrildiyini vurğuladı. Bu hadisə, NVIDIA-nın maşın öyrənmə texnologiyalarına investisiya qoymasına və DGX cihazlarının, ilk tensor nüvələri ilə Volta arxitekturasının və DLSS kimi texnologiyaların yaranmasına səbəb oldu.

NVIDIA: Начало революции в области искусственного интеллекта
Развитие технологий искусственного интеллекта (ИИ) в последние годы стремительно набирает обороты, и достижения в этой области, особенно в области компьютерного зрения, открывают ранее немыслимые возможности. В основе этого развития лежит, в основном, усовершенствование нейронных сетей и их поддержка более мощными вычислительными ресурсами. В этой статье будет представлена информация о первых шагах NVIDIA в области ИИ и о создании AlexNet, одного из ключевых поворотных моментов в этой сфере.
Redaksiya сообщает, что генеральный директор NVIDIA Дженсен Хуанг рассказал, как началась революция в области компьютерного зрения. В 2012 году компания была сосредоточена на разработке 3D-графики, игр и ядер CUDA. В то время исследования, связанные с технологиями ИИ, находились еще на начальной стадии. Однако успех AlexNet заставил NVIDIA полностью изменить свою стратегию.
По словам Хуанга, первые эксперименты по машинному обучению проводились на обычных потребительских видеокартах, а точнее, на паре GTX 580 с 3 ГБ памяти, объединенных в режиме SLI. Эти видеокарты предназначались в основном для игр и не имели каких-либо специальных возможностей для ускорения нейронных сетей. Однако их параллельная архитектура оказалась идеальной для таких задач. Разработка AlexNet была проведена Алексом Крижевским, Ильей Суцкевером и Джеффри Хинтоном из Университета Торонто. Исследователи искали способы улучшить распознавание изображений в то время, когда нейронные сети в обычном понимании еще не существовали.
AlexNet состоял из 8 слоев и примерно 60 миллионов параметров и был способен к самостоятельному обучению посредством комбинации сверточных и глубоких нейронных сетей. Эта модель превзошла ведущие решения в области компьютерного зрения более чем на 70%. Хуанг отметил, что AlexNet был оптимизирован для двух GTX 580, и обмен данными между GPU происходил только при необходимости, что значительно сократило время обучения. Хуанг подчеркнул в подкасте Джо Рогана, что AlexNet работал именно на этом оборудовании и стал поворотным моментом для всей отрасли. Это событие привело к инвестициям NVIDIA в технологии машинного обучения и появлению устройств DGX, архитектуры Volta с первыми тензорными ядрами и таких технологий, как DLSS.