Süni intellekt (Sİ) texnologiyalarının inkişafı son illərdə sürətlə artmaqdadır və bu sahədə əldə olunan nailiyyətlər, xüsusilə də kompüter görmə sahəsində, əvvəllər təsəvvür edilməyən imkanlar açır. Bu inkişafın əsasında isə, əsasən, neyron şəbəkələrin təkmilləşdirilməsi və onların daha güclü hesablama resursları ilə dəstəklənməsi dayanır. Bu məqalədə, NVIDIA-nın Sİ sahəsindəki ilk addımları və bu sahədəki əsas dönüş nöqtələrindən biri olan AlexNet-in yaranması haqqında məlumat veriləcək.
Redaksiya məlumat verir ki, NVIDIA-nın baş direktoru Censen Huanq, kompüter görmə sahəsindəki inqilabın necə başladığını açıqlayıb. 2012-ci ildə, şirkət 3D qrafika, oyunlar və CUDA nüvələrinin inkişafına fokuslanmışdı. O dövrdə, Sİ texnologiyaları ilə bağlı tədqiqatlar hələ də başlanğıc mərhələsində idi. Lakin, AlexNet-in uğuru NVIDIA-nı strategiyasını tamamilə dəyişməyə vadar etdi.
Huanqın sözlərinə görə, ilk maşın öyrənmə təcrübələri adi istehlakçı video kartları, daha dəqiq desək, SLI rejimində birləşdirilmiş 3 GB yaddaşa malik bir cüt GTX 580 üzərində aparılıb. Bu video kartlar, əsasən, oyunlar üçün nəzərdə tutulmuşdu və neyron şəbəkələri sürətləndirmək üçün heç bir xüsusi imkana malik deyildi. Lakin, onların paralel arxitekturası bu cür tapşırıqlar üçün ideal olduğu ortaya çıxdı. AlexNet-in inkişafı, Toronto Universitetindən Aleks Krijevski, İlya Sutskever və Ceffri Hinton tərəfindən aparılıb. Tədqiqatçılar, neyron şəbəkələrin adi formada hələ mövcud olmadığı bir dövrdə, şəkillərin tanınmasını yaxşılaşdırmağın yollarını axtarırdılar.
AlexNet, 8 qatdan və təxminən 60 milyon parametrdən ibarət idi və konvolyusiya və dərin neyron şəbəkələrin kombinasiyası vasitəsilə müstəqil öyrənməyə qadir idi. Bu model, kompüter görmə sahəsindəki aparıcı həlləri 70%-dən çox üstələdi. Huanq, AlexNet-in iki GTX 580 üçün optimallaşdırıldığını və məlumat mübadiləsinin GPU-lar arasında yalnız lazım olduqda aparıldığını qeyd etdi, bu da təlim müddətini əhəmiyyətli dərəcədə azaltdı. Huanq, Co Roqanın podkastında bu barədə danışarkən, AlexNet-in məhz bu avadanlıq üzərində işlədiyini və bütün sənaye üçün dönüş nöqtəsinə çevrildiyini vurğuladı. Bu hadisə, NVIDIA-nın maşın öyrənmə texnologiyalarına investisiya qoymasına və DGX cihazlarının, ilk tensor nüvələri ilə Volta arxitekturasının və DLSS kimi texnologiyaların yaranmasına səbəb oldu.

NVIDIA: The Beginning of the Artificial Intelligence Revolution
The development of Artificial Intelligence (AI) technologies has accelerated in recent years, and the achievements in this field, especially in computer vision, are opening up previously unimaginable possibilities. At the core of this development lies the refinement of neural networks and their support with more powerful computing resources. This article will provide information about NVIDIA's initial steps in the field of AI and the creation of AlexNet, one of the key turning points in this area.
Redaksiya reports that NVIDIA CEO Jensen Huang has explained how the revolution in computer vision began. In 2012, the company was focused on the development of 3D graphics, games, and CUDA cores. At that time, research related to AI technologies was still in its early stages. However, the success of AlexNet prompted NVIDIA to completely change its strategy.
According to Huang, the first machine learning experiments were conducted on ordinary consumer graphics cards, specifically a pair of GTX 580s with 3 GB of memory combined in SLI mode. These graphics cards were primarily designed for gaming and had no special capabilities for accelerating neural networks. However, their parallel architecture proved ideal for such tasks. The development of AlexNet was carried out by Alex Krizhevsky, Ilya Sutskever, and Geoffrey Hinton from the University of Toronto. The researchers were looking for ways to improve image recognition at a time when neural networks were not yet prevalent in their current form.
AlexNet consisted of 8 layers and approximately 60 million parameters and was capable of independent learning through a combination of convolutional and deep neural networks. This model surpassed leading solutions in computer vision by over 70%. Huang noted that AlexNet was optimized for two GTX 580s, and data exchange between the GPUs was only performed when necessary, significantly reducing training time. While discussing this on Joe Rogan's podcast, Huang emphasized that AlexNet worked precisely on this hardware and became a turning point for the entire industry. This event led NVIDIA to invest in machine learning technologies and the creation of devices like DGX, the Volta architecture with its first Tensor Cores, and technologies such as DLSS.