Noyabrın 20-si Ağdam Şəhəri Günüdür
Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış Ermənistanın kapitulyasiyası sayılan üçtərəfli bəyanata əsasən, Ağdam rayonu hərbi əməliyyatlar aparılmadan və itki verilmədən 2020-ci il noyabrın 20-də geri qaytarılıb. Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı Sərəncama əsasən, Ağdam şəhərinin işğaldan azad edildiyi noyabrın 20-si Ağdam Şəhəri Günü kimi qeyd olunur.
AZƏRTAC Ağdamın keçmişinə və bugününə nəzər salır.
Ağdam rayonu Qarabağ düzünün dağətəyi hissəsində yerləşir. Əsası XVIII əsrdə qoyulan Ağdam şəhəri qədim tarixi məkanlardan biridir. Ağdamda qədim tarixə malik çoxlu memarlıq və incəsənət abidələri var. Onlardan XIX əsrdə tikilmiş türbəni, Xanoğlu türbəsini, Pənah xanın türbəsini və imarətini, iki sandığabənzər abidəni və XV əsrə aid Sərdabəni qeyd etmək olar.
Ağdam rəqəmlərdə...
1993-cü il iyulun 23-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri Qarabağın mərkəzində yerləşən Ağdamın böyük hissəsini işğal edib. Rayon uğrunda erməni işğalçılarına qarşı 5 ildən artıq gedən döyüşlərdə 5 min 897 nəfər şəhid olub, 3 min 531 nəfər yaralanıb. İşğal dövründə rayona 13 milyard 135 milyon Amerika Birləşmiş Ştatları dolları məbləğində ziyan dəyib.
Ağdam işğaldan azad edilmiş rayonların arasında əhalinin sayına görə ən böyük rayondur. Rayonun inzibati ərazisinə 1 şəhər, 14 qəsəbə, 123 kənd daxildir. Rayon mərkəzi Qarqar çayından 3 kilometr məsafədə - Qarabağ düzünün cənub-şərqində yerləşir. İşğaldan əvvəl Ağdamın 143 min nəfər əhalisi olub. Rayonun işğal edilmiş ərazisində 38 kolxoz və sovxoz, 24 tikinti təşkilatı, 12 sənaye müəssisəsi, 74 məktəb, 105 səhiyyə müəssisəsi, 271 mədəniyyət evi, 99 klub olub. Qədim tarixə malik Qarağacı qəbiristanlığı, Xocalı soyqırımı qurbanlarının da dəfn edildiyi I və II Şəhidlər xiyabanları erməni vəhşiliyinə məruz qalıb.
Ağdam Bakıdan sonra ölkəmizdə ən çox qalereyaya, sərgi salonlarına və muzey eksponatlarına malik ikinci şəhər olub. Rayon ərazisində qeydiyyatda olan 134 tarix mədəniyyət abidəsi, 4 dünya, 2 ölkə, 130 yerli əhəmiyyətli memarlıq və arxeoloji abidə olub. Həmin abidələrin 75-i işğal zonasında qalmışdı. İşğaldan əvvəl rayon ərazisində 3 min 6 hektar meşə sahəsi mövcud idi. Təbiət abidəsi kimi qorunan Ağdam şəhərində yaşı 150-250 il olan 14, Boyəhmədli kəndi ətrafında isə yaşı 400 ilə çatan 71 ədəd Şərq çinarı məhv edilib. 64,863 min kubmetr mişar daşı, 140,464 min ton Çobandağ əhəngdaşı, həmçinin 44,708 min tonluq Boyəhmədli və 25, 197 min tonluq Şorbulaq gil yataqları işğal altında qalmışdı.
Tarixən Ağdam ağır yeyinti və yüngül sənayeyə, inkişaf etmiş kənd təsərrüfatına malik bir rayon idi. Rayonda dəzgah avadanlıqları, aerokosmik və rabitə cihazları, metiz-furnitur, traktor və avtomobil təmiri, asfalt, konserv, yağ-pendir, barama toxumu, pambıq, şərab və mexanikləşdirilmiş çörək zavodları, xalça fabriki, taxıl məhsulları, tikinti materialları və ət kombinatları, iki dəmir yolu vağzalı və aeroport, Ü.Hacıbəyli adına musiqi texnikumu, Ə.Haqverdiyev adına Ağdam Dövlət Dram Teatrı və digər sosial, mədəniyyət obyektləri fəaliyyət göstərirdi. Ağdam rayonunun ərazisinin 1700 hektarı meşəlik, 91,3 hektarı isə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlardan ibarət idi.
“Ruhlar şəhəri”nin həyata qayıdışı
Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin işğalı altında olduğu 27 ildən artıq dövrdə rayon ərazisində daş üstündə daş qalmayıb. Bir vaxtlar gözəlliyi, füsunkarlığı ilə göz oxşayan Qarabağın baş qapısı sayılan Ağdam ölü şəhəri xatırladırdı. Təsadüfi deyil ki, bir sıra mətbuat səhifələrində onu obrazlı olaraq “Qafqazın Xirosiması”, “Ruhlar şəhəri” adlandırmışdılar.
2020-ci il sentyabrın 27-də ermənilərin hücumuna qarşı başlanan əks-hücum əməliyyatı zamanı Azərbaycan Ordusunun əsgər və zabitləri böyük igidlik və qəhrəmanlıq göstərdilər. Onların misilsiz şücaəti, xalq-ordu-iqtidar birliyi nəticəsində düşmən işğalı altında olan torpaqlarımız azad edilərək əzəli və əbədi sahibinə qaytarıldı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə nəticəsində Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamağa və əraziləri boşaltmağa məcbur oldu. Ağdam rayonunun işğal altında qalan hissəsi bir güllə atılmadan Azərbaycana təhvil verildi.
Beş il əvvəl noyabrın 23-də Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində oldular. Dövlətimizin başçısının Ağdamda Azərbaycanın üçrəngli Bayrağını qaldırması haqq işinin zəfər çalması kimi milyonlarla soydaşımızın qəlbində son dərəcə böyük qürur və sevinc hissi oyatdı. Prezidentin həmin səfər zamanı səsləndirdiyi fikirlər hər kəsdə böyük ümidlər yaratdı: “... Dağılmış Ağdam şəhəri erməni vəhşiliyinin şahididir. Biz Ağdam şəhərini bərpa edəcəyik, bütün kəndləri bərpa edəcəyik. Heç kimdə bu haqda şübhə olmasın. Bu, böyük iş olacaqdır. Əlbəttə ki, böyük zəhmət tələb edəcək. Amma necə ki, biz 44 gün ərzində birlik göstərmişik, əminəm ki, azad edilmiş torpaqlarımızın bərpası işində də birlik, əzmkarlıq göstərəcəyik. Bütün şəhərlərimizi bərpa edəcəyik, daha da gözəl şəhərlər olacaqdır. Şəhərlərimizdə qalan tarixi abidələri bərpa edəcəyik və bir daha gücümüzü göstərəcəyik”.
Ağdamın yeni növrağı
Həmin vaxtdan rayonda böyük tikinti və quruculuq işlərinə start verilib. Ərazisinin çox hissəsi minalı olsa da, təmizləmə işləri aparılmaqla yanaşı, şəhərin sosial xəritəsinin tamamilə yeni və müasir şəkildə qurulmasına başlanılıb.
Ötən dörd ildə Ağdam şəhərində bir sıra mühüm infrastruktur layihələri icra olunub. Ağdamın Baş planı aparıcı beynəlxalq şirkətlər tərəfindən hazırlanıb və təsdiqlənib. 2021-ci il mayın 28-də Prezident İlham Əliyevə Ağdam şəhərinin Baş planı təqdim olunub və həmin gün Ağdam şəhərinin bərpasının təməl daşı qoyulub.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdamın bərpasını, rayonda gedən tikinti-quruculuq işlərini daim nəzarətdə saxlayırlar. Təkcə bu il Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dəfələrlə rayonda aparılan işlərlə tanış olmaq üçün Ağdama səfər ediblər. Fevralın 18-də Ağdam şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbdə, 1 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında, 1268 mənzilli 2-ci yaşayış kompleksində aparılan tikinti işləri ilə, “Ağdam Residence” yaşayış kompleksində yaradılan şəraitlə, Ağdam Muğam Mərkəzində görülən tikinti işləri ilə, “Hilton Garden İnn” hotelində aparılan tikinti işləri ilə tanış olublar. Dövlətimizin başçısı “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Ağdam Regional Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzi və Təlim-Tədris Kompleksinin açılışında iştirak edib.
Martın 27-də Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndinin birinci mərhələsinin, yerli icra strukturları üçün inşa olunmuş çoxfunksiyalı inzibati binanın, Sarıcalı kənd körpələr evi-uşaq bağçasının və tam orta məktəbinin binasının açılışlarında iştirak edib, yeni inşa edilmiş fərdi yaşayış evlərində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Mayın 10-da Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam Muğam Mərkəzinin açılış mərasimində olublar. Həmin gün dövlətimizin başçısı rayonun Kəngərli kəndinə köçən sakinlərlə görüşüb, onlara evlərin açarlarını təqdim edib.
Həmçinin Prezident İlham Əliyev Ağdam rayonunun Kəngərli kəndində yeni inşa edilmiş fərdi evlərdə, kənddəki klub-icma mərkəzində, yerli icra strukturları üçün inşa edilmiş çoxfunksiyalı inzibati binada yaradılan şəraitlə tanış olub. Kəngərli kənd körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında, kənddə inşa edilən tam orta məktəbin binasının, Kəngərli kəndinin birinci mərhələsinin, Ağdam Dəmir Yolu və Avtovağzal Kompleksinin açılışında iştirak edib.
İyulun 3-də Prezident İlham Əliyev, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Prezidenti Ersin Tatar və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xankəndi şəhərində keçirilən 17-ci Zirvə görüşünün iştirakçıları Ağdamdakı “İmarət” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksində Qarabağ atlarının “Zəfər” şousunu izləyiblər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov Ağdamda Şahbulaq qalasında olublar, Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndinin 1-ci mərhələsinin açılışında iştirak ediblər.
İyulun 18-də Prezident İlham Əliyev Ağdam rayonunun Qiyaslı kəndindəki tarixi məscidin binasının bərpadan sonra açılışında, Ağdam şəhərində 160 yerlik 1 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının, 960 şagird yerlik Ağdam şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbin binasının, “Tabaterra” MMC-nin Ağdam Sənaye Parkındakı tütün məmulatlarının istehsalı müəssisəsinin açılışlarında iştirak edib.
Ağdamın ağ damları
Artıq keçmiş məcburi köçkünlər Ağdama dönüşü başlayıb. Xıdırlı, Sarıcalı, Kəngərli kəndləri öz sakinlərini qoynuna alıb. Hazırda rayonda irimiqyaslı infrastruktur layihələri icra olunur. İndi yenidən qurulan müasir şəhər illərdən bəri doğma yurda qayıtmaq arzusu ilə yaşayan sakinlərə öz qapısını açıb. Rayonda gedən tikinti-quruculuq işləri isə getdikcə yeni vüsət alır - sosial obyektlər, binalar və mənzillər tikilir, abad küçə və prospektlər salınır. Abadlığı və gözəlliyi ilə həmişə göz oxşamış Ağdamda sıralanan evlərin ağ damları onun yenə də abad, müasir yaşayış məskəninə və ölkəmizin ən böyük sənaye mərkəzlərindən birinə çevriləcəyini göstərir.

November 20 is Aghdam City Day
Based on the trilateral statement signed by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia, and the President of the Russian Federation, which is considered Armenia's capitulation, Aghdam district was returned on November 20, 2020, without military operations or casualties. According to the Decree signed by President Ilham Aliyev on July 31, 2023, November 20, the day Aghdam city was liberated from occupation, is celebrated as Aghdam City Day.
AZERTAC looks at Aghdam's past and present.
Aghdam district is located in the foothills of the Karabakh plain. Aghdam city, founded in the 18th century, is one of the ancient historical places. Aghdam has many architectural and art monuments with ancient history. Among them are the mausoleum built in the 19th century, the Khanoglu mausoleum, Panah Khan's mausoleum and palace, two sarcophagus-like monuments, and the 15th-century Sardaba.
Aghdam in numbers...
On July 23, 1993, the Armenian Armed Forces occupied a large part of Aghdam, located in the center of Karabakh. In the battles against the Armenian occupiers for the district, which lasted more than 5 years, 5,897 people were martyred and 3,531 people were wounded. During the occupation, the district suffered damages amounting to 13 billion 135 million United States dollars.
Aghdam is the largest district by population among the liberated districts. The administrative territory of the district includes 1 city, 14 settlements, and 123 villages. The district center is located 3 kilometers from the Gargar River, in the southeast of the Karabakh plain. Before the occupation, Aghdam had a population of 143,000. In the occupied territory of the district, there were 38 collective and state farms, 24 construction organizations, 12 industrial enterprises, 74 schools, 105 healthcare institutions, 271 cultural centers, and 99 clubs. The ancient Garaghaji cemetery, and the 1st and 2nd Martyrs' Alleys, where victims of the Khojaly genocide were also buried, were subjected to Armenian savagery.
Aghdam was the second city in our country after Baku with the most galleries, exhibition halls, and museum exhibits. There were 134 registered historical and cultural monuments in the district, including 4 of world importance, 2 of national importance, and 130 architectural and archaeological monuments of local importance. 75 of these monuments remained in the occupation zone. Before the occupation, there were 3,006 hectares of forest area in the district. In Aghdam city, protected as a natural monument, 14 Oriental plane trees aged 150-250 years, and 71 Oriental plane trees around Boyahmadli village, reaching 400 years of age, were destroyed. 64,863 thousand cubic meters of saw stone, 140,464 thousand tons of Chobandag limestone, as well as Boyahmadli and Shorbulag clay deposits of 44,708 thousand tons and 25,197 thousand tons, respectively, remained under occupation.
Historically, Aghdam was a district with heavy food and light industry, and developed agriculture. The district had machine tool equipment, aerospace and communication devices, hardware and fittings, tractor and automobile repair, asphalt, canning, butter-cheese, silkworm seed, cotton, wine, and mechanized bread factories, a carpet factory, grain products, building materials, and meat processing plants, two railway stations and an airport, the U. Hajibeyli Music College, the A. Hagverdiyev Aghdam State Drama Theater, and other social and cultural facilities. 1,700 hectares of Aghdam district's territory were forested, and 91.3 hectares consisted of agricultural land.
The "City of Ghosts" returns to life
During more than 27 years of occupation by the Armenian Armed Forces, not a single stone was left standing in the district. Aghdam, once considered the main gateway to Karabakh, captivating with its beauty and charm, resembled a dead city. It is no coincidence that in several media outlets, it was figuratively called the "Hiroshima of the Caucasus" and the "City of Ghosts."
During the counter-offensive operation launched on September 27, 2020, against the Armenian attack, the soldiers and officers of the Azerbaijani Army displayed great bravery and heroism. As a result of their unparalleled courage and the unity of the people-army-government, our lands under enemy occupation were liberated and returned to their ancient and eternal owner. The victory achieved in the Patriotic War forced Armenia to sign the act of capitulation and withdraw from the territories. The remaining occupied part of Aghdam district was handed over to Azerbaijan without a single shot being fired.
Five years ago, on November 23, President, Victorious Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited Aghdam city. The raising of Azerbaijan's tricolor flag by the head of state in Aghdam evoked immense pride and joy in the hearts of millions of our compatriots, symbolizing the triumph of justice. The President's remarks during that visit created great hopes in everyone: "...The ruined city of Aghdam is a witness to Armenian savagery. We will restore Aghdam city, we will restore all villages. Let no one doubt this. This will be a great undertaking. Of course, it will require great effort. But just as we showed unity during 44 days, I am confident that we will also show unity and determination in the restoration of our liberated lands. We will restore all our cities, and they will be even more beautiful cities. We will restore the historical monuments remaining in our cities and once again demonstrate our strength."
Aghdam's new era
Since then, large-scale construction and reconstruction works have begun in the district. Although much of its territory was mined, demining operations have been carried out, and the city's social map has begun to be rebuilt in a completely new and modern way.
Over the past four years, several important infrastructure projects have been implemented in Aghdam city. Aghdam's Master Plan was prepared and approved by leading international companies. On May 28, 2021, the Master Plan of Aghdam city was presented to President Ilham Aliyev, and on the same day, the foundation stone for the restoration of Aghdam city was laid.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva constantly monitor the restoration of Aghdam and the construction and reconstruction works in the district. This year alone, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have visited Aghdam several times to familiarize themselves with the ongoing works in the district. On February 18, they familiarized themselves with the construction works carried out at Aghdam City Full Secondary School No. 1, Kindergarten-Nursery No. 1, the 2nd residential complex with 1268 apartments, the conditions created in the "Aghdam Residence" residential complex, the construction works at the Aghdam Mugham Center, and the construction works at the "Hilton Garden Inn" hotel. The head of state participated in the opening of "Azerishig" Open Joint Stock Company's Aghdam Regional Digital Management Center and Training-Education Complex.