Ekvador prezidenti Daniel Noboanın narkotiklərlə mübarizədə əməkdaşlıq etməməsinə görə Kolumbiyadan idxala 30% rüsum tətbiq olunacağını elan etməsindən bir neçə dəqiqə sonra, iki ölkə arasında əməkdaşlıq nəticəsində sərhəddə narkotik maddələrin müsadirə edildiyi bildirildi. Bu hadisə, iki ölkə arasında gərgin münasibətlərin fonunda baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ekvador prezidenti Daniel Noboa, Kolumbiyanın narkotik qaçaqmalçılığı və mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizədə əməkdaşlıq etməməsinə görə Kolumbiyadan idxala 30% rüsum tətbiq olunacağını açıqladı. Bu qərar, iki ölkə arasında gərginliyin artdığı bir vaxta təsadüf edir. Ekvador hökuməti, Kolumbiyanın narkotik qaçaqmalçılığına qarşı mübarizədə yetərincə səy göstərmədiyini iddia edir.
Ekvador Müdafiə Nazirliyi, "X" hesabında hər iki ölkə arasında əməkdaşlıq nəticəsində sərhəddə narkotik maddələrin müsadirə edildiyini bildirdi. Bu açıqlama, prezident Noboanın rüsum tətbiq etmə qərarından qısa müddət sonra yayımlanmışdır. Müdafiə Nazirliyinin məlumatında, müsadirə olunan narkotik maddələrin miqdarı və növü barədə ətraflı məlumat verilməmişdir. Bu hadisə, iki ölkə arasında əlaqələrin gərginləşməsinə baxmayaraq, narkotik qaçaqmalçılığına qarşı mübarizədə əməkdaşlığın davam etdiyini göstərir.

Minutes after Ecuadorian President Daniel Noboa announced a 30% import tariff on goods from Colombia for not cooperating in the fight against drugs, it was reported that drugs were seized at the border as a result of cooperation between the two countries. This event occurs against the backdrop of tense relations between the two nations.
Redaksiya reports that Ecuadorian President Daniel Noboa announced a 30% import tariff on goods from Colombia due to the country's lack of cooperation in combating drug smuggling and organized crime. This decision coincides with a time of increasing tension between the two countries. The Ecuadorian government claims that Colombia is not making sufficient efforts in the fight against drug smuggling.
The Ecuadorian Ministry of Defense announced on its "X" account that drugs were seized at the border as a result of cooperation between the two countries. This announcement was published shortly after President Noboa's decision to impose tariffs. The Ministry of Defense's statement did not provide detailed information about the quantity and type of seized drugs. This event indicates that cooperation in the fight against drug smuggling continues despite the escalating relations between the two countries.