Venesuelalı müxalif lider Mariya Korina Maçadoya Sülh üzrə Nobel Mükafatının verilməsi ilə bağlı qərarın elanından əvvəl qalibin adının sızdırılması ehtimalı Norveçdə araşdırılır. Məsələ, Nobel qalibləri açıqlanmadan bir neçə saat öncə “Polymarket” platformasında Maçadoya edilən kütləvi mərc artımından sonra gündəmə gəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, Nobel İnstitutunun direktoru Kristian Berq Harpviken açıqlamasında, vəziyyətin ən mümkün izahının kiber casusluq ola biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, elan olunmamış məlumatın bu qədər dəqiq şəkildə bazara düşməsi təsadüf hesab edilmir.
Norveç Milli Təhlükəsizlik İdarəsi hadisə ilə bağlı rəsmi araşdırma başladıb. Daha əvvəl, 2021-ci ildə Nobel mükafatlarının təqdimatı zamanı Oslo və Stokholmda laureatların rəsmi saytları kiberhücumlara məruz qalmışdı. Hazırkı proses üzrə araşdırmalar davam etdirilir.

The possibility of the Nobel Peace Prize winner's name, Venezuelan opposition leader María Corina Machado, being leaked before the official announcement is under investigation in Norway. The issue arose after a massive increase in bets on Machado on the “Polymarket” platform several hours before the Nobel laureates were revealed.
The editorial office reports that Kristian Berg Harpviken, director of the Nobel Institute, stated that the most probable explanation for the situation could be cyber espionage. According to him, the precise leakage of unannounced information into the market is not considered a coincidence.
The Norwegian National Security Authority has launched an official investigation into the incident. Previously, during the presentation of the Nobel Prizes in 2021, the official websites of the laureates in Oslo and Stockholm were subjected to cyberattacks. Investigations into the current process are ongoing.