Venesuelalı müxalif lider Mariya Korina Maçadoya Sülh üzrə Nobel Mükafatının verilməsi ilə bağlı qərarın elanından əvvəl qalibin adının sızdırılması ehtimalı Norveçdə araşdırılır. Məsələ, Nobel qalibləri açıqlanmadan bir neçə saat öncə “Polymarket” platformasında Maçadoya edilən kütləvi mərc artımından sonra gündəmə gəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, Nobel İnstitutunun direktoru Kristian Berq Harpviken açıqlamasında, vəziyyətin ən mümkün izahının kiber casusluq ola biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, elan olunmamış məlumatın bu qədər dəqiq şəkildə bazara düşməsi təsadüf hesab edilmir.
Norveç Milli Təhlükəsizlik İdarəsi hadisə ilə bağlı rəsmi araşdırma başladıb. Daha əvvəl, 2021-ci ildə Nobel mükafatlarının təqdimatı zamanı Oslo və Stokholmda laureatların rəsmi saytları kiberhücumlara məruz qalmışdı. Hazırkı proses üzrə araşdırmalar davam etdirilir.

Начато расследование утечки информации о лауреате Нобелевской премии
В Норвегии расследуется вероятность утечки имени лауреата Нобелевской премии мира до объявления решения о ее присуждении венесуэльскому оппозиционному лидеру Марии Корине Мачадо. Вопрос возник после массового увеличения ставок на Мачадо на платформе «Polymarket» за несколько часов до объявления лауреатов Нобелевской премии.
Редакция сообщает, что директор Нобелевского института Кристиан Берг Харпвикен в своем заявлении отметил, что наиболее вероятным объяснением ситуации может быть кибершпионаж. По его словам, такое точное попадание необъявленной информации на рынок не считается случайностью.
Норвежское управление национальной безопасности начало официальное расследование инцидента. Ранее, в 2021 году, во время вручения Нобелевских премий, официальные сайты лауреатов в Осло и Стокгольме подверглись кибератакам. Расследование по текущему делу продолжается.