NİİM sürücülərə növbəti dəfə müraciət edib
Müşahidə kameralarının əhatə dairəsində qeydə alınan qəzaların təhlili göstərir ki, Bakıda sürücü diqqətsizliyi səbəbindən baş verən yol-nəqliyyat hadisələrinin sayı az deyil. Sürücülər bilməlidirlər ki, hərəkət zamanı istənilən nəqliyyat vasitəsində texniki nasazlıq yarana və bu, avtomobilin məcburi şəkildə yolun hərəkət hissəsində dayanmasına səbəb ola bilər. Belə hallarda digər sürücülərin diqqətinin yolda olmaması, sükan arxasında mobil telefon və ya digər diqqət yayındıran vasitələrdən istifadə etməsi sürətin vaxtında azaldılmamasına və nəticədə qəzanın baş verməsinə gətirib çıxarır. Xüsusilə hərəkətin intensiv olduğu küçə və prospektlərdə bu cür hadisələr ölüm və xəsarət halları, nəqliyyat vasitələrinə ciddi zərər dəyməsi və süni nəqliyyat sıxlıqları ilə nəticələnir.
Aeroport şosesində baş verən qəza nəticəsində də metronun “Koroğlu” stansiyası, mərkəz istiqamətində yaranan nəqliyyat sıxlığı yol polisi əməkdaşlarının operativ müdaxiləsindən sonra aradan qaldırılıb.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin (NİİM) sürücülərə müraciətində deyilir.
Bütün bunları nəzərə alaraq, NİİM sürücüləri yollarda daha diqqətli olmağa, düzgün ara məsafəsi saxlamağa, sükan arxasında diqqəti yayındıran vasitələrdən istifadə etməməyə və məsuliyyətli davranmağa çağırır.

Analysis of accidents recorded within the scope of surveillance cameras shows that the number of road traffic incidents in Baku caused by driver inattention is not small. Drivers should be aware that during movement, any vehicle can experience a technical malfunction, which can lead to the car being forced to stop on the roadway. In such situations, the inattention of other drivers, the use of mobile phones or other distractions while driving, leads to a failure to reduce speed in time and, consequently, an accident. Especially on busy streets and avenues, such incidents result in fatalities and injuries, serious damage to vehicles, and artificial traffic congestion.
As a result of the accident on the Airport highway, the traffic congestion towards the city center near the "Koroglu" metro station was eliminated after the prompt intervention of traffic police officers.
This was stated in an appeal from the Intelligent Transport Management Center (NİİM) of the Ministry of Internal Affairs to drivers.
Taking all this into account, NİİM calls on drivers to be more attentive on the roads, maintain a proper distance, avoid using distracting devices while driving, and behave responsibly.