NİİM sürücülərə növbəti dəfə müraciət edib
Müşahidə kameralarının əhatə dairəsində qeydə alınan qəzaların təhlili göstərir ki, Bakıda sürücü diqqətsizliyi səbəbindən baş verən yol-nəqliyyat hadisələrinin sayı az deyil. Sürücülər bilməlidirlər ki, hərəkət zamanı istənilən nəqliyyat vasitəsində texniki nasazlıq yarana və bu, avtomobilin məcburi şəkildə yolun hərəkət hissəsində dayanmasına səbəb ola bilər. Belə hallarda digər sürücülərin diqqətinin yolda olmaması, sükan arxasında mobil telefon və ya digər diqqət yayındıran vasitələrdən istifadə etməsi sürətin vaxtında azaldılmamasına və nəticədə qəzanın baş verməsinə gətirib çıxarır. Xüsusilə hərəkətin intensiv olduğu küçə və prospektlərdə bu cür hadisələr ölüm və xəsarət halları, nəqliyyat vasitələrinə ciddi zərər dəyməsi və süni nəqliyyat sıxlıqları ilə nəticələnir.
Aeroport şosesində baş verən qəza nəticəsində də metronun “Koroğlu” stansiyası, mərkəz istiqamətində yaranan nəqliyyat sıxlığı yol polisi əməkdaşlarının operativ müdaxiləsindən sonra aradan qaldırılıb.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin (NİİM) sürücülərə müraciətində deyilir.
Bütün bunları nəzərə alaraq, NİİM sürücüləri yollarda daha diqqətli olmağa, düzgün ara məsafəsi saxlamağa, sükan arxasında diqqəti yayındıran vasitələrdən istifadə etməməyə və məsuliyyətli davranmağa çağırır.

НИИУ вновь обратился к водителям
Анализ аварий, зафиксированных камерами видеонаблюдения, показывает, что в Баку немало дорожно-транспортных происшествий происходит по причине невнимательности водителей. Водители должны знать, что во время движения в любом транспортном средстве может возникнуть техническая неисправность, которая может привести к вынужденной остановке автомобиля на проезжей части. В таких случаях невнимательность других водителей, использование мобильного телефона или других отвлекающих средств за рулем приводит к несвоевременному снижению скорости и, как следствие, к аварии. Особенно на улицах и проспектах с интенсивным движением подобные происшествия приводят к смертельным случаям и травмам, серьезному ущербу транспортным средствам и искусственным транспортным заторам.
В результате аварии на аэропортовском шоссе транспортная пробка в направлении станции метро «Кёроглу» и центра города была устранена после оперативного вмешательства сотрудников дорожной полиции.
Об этом говорится в обращении Центра интеллектуального управления транспортом (НИИУ) Министерства внутренних дел к водителям.
Учитывая все это, НИИУ призывает водителей быть более внимательными на дорогах, соблюдать правильную дистанцию, не использовать отвлекающие средства за рулем и вести себя ответственно.