Netanyahunun İranla danışıqlarında İsrailin şərtləri açıqlanıb
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun ABŞ ilə İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqların aparılmasına dair mövqeyi açıqlanıb. Bu məsələ, regionda davam edən gərginlik fonunda, İsrailin təhlükəsizlik siyasətinin mühüm bir hissəsini təşkil edir. Baş nazirin bu məsələyə yanaşması, ölkənin milli maraqlarının qorunması və regionda sabitliyin təmin olunması ilə sıx bağlıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, İsrailin Baş Nazirliyinin (PMO) yaydığı bəyanatda, baş nazirin İranla aparılacaq istənilən danışıqlarda, ballistik raketlərin məhdudlaşdırılması və İranın dəstəklədiyi qüvvələrin fəaliyyətinə son qoyulması kimi məsələlərin mütləq nəzərə alınması lazım olduğunu bildirib. Bu, İsrailin təhlükəsizliyi üçün kritik əhəmiyyət kəsb edən məsələlərin siyahısına daxildir. PMO-nun bəyanatında, bu məsələlərin danışıqların əsas şərtləri kimi qəbul edilməsinin vacibliyi vurğulanır.
İsrail hökuməti, İranın nüvə proqramı ilə bağlı beynəlxalq danışıqların aparılmasına dair öz mövqeyini dəfələrlə açıqlayıb. Bu mövqe, İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq və regionda təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədi daşıyır. İsrail, İranın ballistik raket proqramının inkişaf etdirilməsini və regiondakı müttəfiqlərinə dəstək verməsini öz təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid kimi qiymətləndirir. Baş nazirin bu mövqeyi, İsrailin xarici siyasətinin əsas prinsiplərindən biridir və ölkənin beynəlxalq arenada apardığı diplomatik səylərin mühüm bir hissəsini təşkil edir. İsrailin bu məsələdəki mövqeyi, ölkənin təhlükəsizliyinin təmin olunması və regionda sülhün bərqərar olması üçün atılan addımların vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.

Озвучены условия Израиля на переговорах Нетаньяху с Ираном
Озвучена позиция премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху относительно переговоров с США по ядерной программе Ирана. Этот вопрос, на фоне продолжающейся напряженности в регионе, является важной частью политики безопасности Израиля. Подход премьер-министра к этому вопросу тесно связан с защитой национальных интересов страны и обеспечением стабильности в регионе.
Redaksiya сообщает, что в заявлении канцелярии премьер-министра (PMO) указано, что премьер-министр считает необходимым обязательное рассмотрение таких вопросов, как ограничение баллистических ракет и прекращение деятельности поддерживаемых Ираном сил, в любых переговорах с Ираном. Это входит в список вопросов, имеющих критическое значение для безопасности Израиля. В заявлении PMO подчеркивается важность принятия этих вопросов в качестве основных условий переговоров.
Правительство Израиля неоднократно озвучивало свою позицию относительно проведения международных переговоров по ядерной программе Ирана. Эта позиция направлена на предотвращение получения Ираном ядерного оружия и обеспечение безопасности в регионе. Израиль оценивает развитие ракетной программы Ирана и поддержку им союзников в регионе как прямую угрозу своей безопасности. Позиция премьер-министра является одним из основных принципов внешней политики Израиля и важной частью дипломатических усилий страны на международной арене. Позиция Израиля по этому вопросу еще раз демонстрирует важность шагов, предпринимаемых для обеспечения безопасности страны и установления мира в регионе.