Netanyahunun İranla danışıqlarında İsrailin şərtləri açıqlanıb
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun ABŞ ilə İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışıqların aparılmasına dair mövqeyi açıqlanıb. Bu məsələ, regionda davam edən gərginlik fonunda, İsrailin təhlükəsizlik siyasətinin mühüm bir hissəsini təşkil edir. Baş nazirin bu məsələyə yanaşması, ölkənin milli maraqlarının qorunması və regionda sabitliyin təmin olunması ilə sıx bağlıdır.
Redaksiya məlumat verir ki, İsrailin Baş Nazirliyinin (PMO) yaydığı bəyanatda, baş nazirin İranla aparılacaq istənilən danışıqlarda, ballistik raketlərin məhdudlaşdırılması və İranın dəstəklədiyi qüvvələrin fəaliyyətinə son qoyulması kimi məsələlərin mütləq nəzərə alınması lazım olduğunu bildirib. Bu, İsrailin təhlükəsizliyi üçün kritik əhəmiyyət kəsb edən məsələlərin siyahısına daxildir. PMO-nun bəyanatında, bu məsələlərin danışıqların əsas şərtləri kimi qəbul edilməsinin vacibliyi vurğulanır.
İsrail hökuməti, İranın nüvə proqramı ilə bağlı beynəlxalq danışıqların aparılmasına dair öz mövqeyini dəfələrlə açıqlayıb. Bu mövqe, İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq və regionda təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədi daşıyır. İsrail, İranın ballistik raket proqramının inkişaf etdirilməsini və regiondakı müttəfiqlərinə dəstək verməsini öz təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid kimi qiymətləndirir. Baş nazirin bu mövqeyi, İsrailin xarici siyasətinin əsas prinsiplərindən biridir və ölkənin beynəlxalq arenada apardığı diplomatik səylərin mühüm bir hissəsini təşkil edir. İsrailin bu məsələdəki mövqeyi, ölkənin təhlükəsizliyinin təmin olunması və regionda sülhün bərqərar olması üçün atılan addımların vacibliyini bir daha nümayiş etdirir.

Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu's position on conducting talks with the United States regarding Iran's nuclear program has been disclosed. This matter, against the backdrop of ongoing regional tensions, constitutes an important part of Israel's security policy. The Prime Minister's approach to this issue is closely linked to protecting the country's national interests and ensuring regional stability.
Redaksiya reports that in a statement released by the Prime Minister's Office (PMO), the Prime Minister stated that in any negotiations with Iran, issues such as the limitation of ballistic missiles and the cessation of activities by Iran-backed forces must absolutely be taken into consideration. These are included in the list of critical issues for Israel's security. The PMO's statement emphasizes the importance of these issues being accepted as fundamental conditions for the negotiations.
The Israeli government has repeatedly clarified its position on conducting international negotiations regarding Iran's nuclear program. This stance aims to prevent Iran from acquiring nuclear weapons and to ensure security in the region. Israel assesses the development of Iran's ballistic missile program and its support for regional allies as a direct threat to its security. The Prime Minister's position is one of the core principles of Israel's foreign policy and constitutes a significant part of the country's diplomatic efforts on the international stage. Israel's stance on this matter once again demonstrates the importance of steps taken to ensure the country's security and establish peace in the region.