İsrail Baş naziri Binyamin Netanyahu Almaniya kansleri Merzlə görüşü zamanı ölkəsinin tarixində yaşanan faciəni xatırladaraq Almaniya torpaqlarında yəhudi xalqının misilsiz bir məhrumiyyətə məruz qaldığını bildirib. O, nasist dövründə baş verən hadisələri “bəşəriyyətin gördüyü ən böyük fəlakət” kimi qiymətləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahu həmçinin Almaniyaya rəsmi səfər etmək istədiyini, lakin Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin qərarlarının buna mane olduğunu bəyan edib. Onun sözlərinə görə, mövcud hüquqi məhdudiyyətlər yüksək səviyyəli diplomatik dialoqun həyata keçirilməsini çətinləşdirir.
Görüş zamanı tərəflər regional təhlükəsizlik, müttəfiqlik münasibətləri və Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması istiqamətində mövcud çağırışları müzakirə ediblər. Merkel hökumətini əvəz edən Almaniya rəhbərliyi ilə aparılan dialoq İsrail–Almaniya münasibətlərinin gələcək dinamikası baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Məsələ beynəlxalq aləmdə geniş rezonans doğurub və müşahidəçilər Netanyahunun ifadələrinin həm diplomatik, həm də hüquqi baxımdan yeni müzakirələrə səbəb olacağını bildirirlər.

Заявления Нетаньяху по Германии и ограничения на поездки вызвали международный резонанс
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху во время встречи с канцлером Германии Мерц напомнил о трагедии в истории его страны, заявив, что еврейский народ подвергся беспрецедентным лишениям на немецкой земле. Он оценил события нацистского периода как "величайшую катастрофу, которую видело человечество".
Редакция сообщает, что Нетаньяху также заявил о своем желании совершить официальный визит в Германию, однако решения Международного уголовного суда препятствуют этому. По его словам, существующие юридические ограничения затрудняют проведение дипломатического диалога на высоком уровне.
В ходе встречи стороны обсудили региональную безопасность, союзнические отношения и текущие вызовы, связанные со снижением напряженности на Ближнем Востоке. Диалог с новым руководством Германии, сменившим правительство Меркель, имеет значение для будущей динамики израильско-германских отношений.
Этот вопрос вызвал широкий международный резонанс, и наблюдатели отмечают, что заявления Нетаньяху приведут к новым дискуссиям как с дипломатической, так и с юридической точки зрения.