İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Sky News-a müsahibəsində Avstraliya hökumətinə və Qərb ölkələrinə sərt çağırışlarla müraciət edib. O, Fələstin dövlətinin tanınmasını dəstəkləyən addımların HƏMAS-a dolayı mükafat kimi təqdim edildiyini iddia edib və bunun təhlükəli mesaj verdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahu oktyabrın yeddincisindən sonra Fələstin dövlətini tanıyan və bu istiqamətdə çağırış edən hökumətlərin HƏMAS-ı təşviq etdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, bu yanaşma “yəhudiləri öldürün, mükafat alın” kimi anlaşılır və terrorizmlə mübarizəyə zərbə vurur.
Netanyahu Bondi Beach hadisəsinə də toxunaraq bildirib ki, həmin ərazidə silahlı mühafizəçilər olsaydı, hücumun qarşısını almaq mümkün olardı. O, təhlükəsizliyin gücləndirilməsinin hazırkı şəraitdə zəruri olduğunu vurğulayıb.
Müsahibədə baş nazir antisemitizmi təhlükəli xəstəlik adlandırıb və onun təkcə yəhudilərlə məhdudlaşmadığını deyib. Netanyahu “nifrət yürüşləri”nin cəmiyyətləri məhv etdiyini, bunun Avstraliyaya və ümumi sivilizasiyaya qarşı yönəldiyini iddia edib.
Netanyahu Hanukka bayramının tarixi mənasına da toxunaraq Makkabilər üsyanının yəhudi və xristian sivilizasiyasının formalaşmasında rol oynadığını bildirib. O, Avstraliyanı terrorizmə və “sivilizasiyanın düşmənlərinə” qarşı birgə mübarizəyə çağıraraq, qüvvələrin birləşdirilməsi halında qələbəyə şübhə etmədiyini qeyd edib.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выступил с резкими призывами к правительству Австралии и западным странам в интервью Sky News. Он утверждал, что шаги, поддерживающие признание палестинского государства, преподносятся как косвенная награда ХАМАС, и что это посылает опасный сигнал.
Редакция сообщает, что Нетаньяху заявил, что правительства, признавшие палестинское государство после седьмого октября и призывающие к этому, поощряют ХАМАС. По его словам, такой подход воспринимается как «убивай евреев, получай награду» и подрывает борьбу с терроризмом.
Нетаньяху также коснулся инцидента на Бонди-Бич, заявив, что если бы на месте были вооруженные охранники, удалось бы предотвратить нападение. Он подчеркнул, что усиление безопасности необходимо в текущих условиях.
В интервью премьер-министр назвал антисемитизм опасной болезнью, которая не ограничивается только евреями. Нетаньяху утверждал, что «марши ненависти» разрушают общества, и что это направлено против Австралии и цивилизации в целом.
Нетаньяху также коснулся исторического значения праздника Ханука, заявив, что восстание Маккавеев сыграло роль в формировании еврейской и христианской цивилизаций. Он призвал Австралию к совместной борьбе с терроризмом и «врагами цивилизации», отметив, что не сомневается в победе при объединении усилий.