İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Sky News-a müsahibəsində Avstraliya hökumətinə və Qərb ölkələrinə sərt çağırışlarla müraciət edib. O, Fələstin dövlətinin tanınmasını dəstəkləyən addımların HƏMAS-a dolayı mükafat kimi təqdim edildiyini iddia edib və bunun təhlükəli mesaj verdiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahu oktyabrın yeddincisindən sonra Fələstin dövlətini tanıyan və bu istiqamətdə çağırış edən hökumətlərin HƏMAS-ı təşviq etdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, bu yanaşma “yəhudiləri öldürün, mükafat alın” kimi anlaşılır və terrorizmlə mübarizəyə zərbə vurur.
Netanyahu Bondi Beach hadisəsinə də toxunaraq bildirib ki, həmin ərazidə silahlı mühafizəçilər olsaydı, hücumun qarşısını almaq mümkün olardı. O, təhlükəsizliyin gücləndirilməsinin hazırkı şəraitdə zəruri olduğunu vurğulayıb.
Müsahibədə baş nazir antisemitizmi təhlükəli xəstəlik adlandırıb və onun təkcə yəhudilərlə məhdudlaşmadığını deyib. Netanyahu “nifrət yürüşləri”nin cəmiyyətləri məhv etdiyini, bunun Avstraliyaya və ümumi sivilizasiyaya qarşı yönəldiyini iddia edib.
Netanyahu Hanukka bayramının tarixi mənasına da toxunaraq Makkabilər üsyanının yəhudi və xristian sivilizasiyasının formalaşmasında rol oynadığını bildirib. O, Avstraliyanı terrorizmə və “sivilizasiyanın düşmənlərinə” qarşı birgə mübarizəyə çağıraraq, qüvvələrin birləşdirilməsi halında qələbəyə şübhə etmədiyini qeyd edib.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has made strong calls to the Australian government and Western countries in an interview with Sky News. He claimed that steps supporting the recognition of a Palestinian state are presented as an indirect reward to Hamas, stating that this sends a dangerous message.
The editorial reports that Netanyahu said governments that recognize a Palestinian state and call for it after October 7th are encouraging Hamas. According to him, this approach is understood as "kill Jews, get rewarded" and undermines the fight against terrorism.
Netanyahu also touched upon the Bondi Beach incident, stating that if armed guards had been present in the area, the attack could have been prevented. He emphasized that strengthening security is necessary in the current situation.
In the interview, the prime minister called antisemitism a dangerous disease, stating that it is not limited to Jews alone. Netanyahu claimed that "hate marches" destroy societies and that this is directed against Australia and civilization in general.
Netanyahu also touched upon the historical significance of the Hanukkah holiday, stating that the Maccabean revolt played a role in shaping Jewish and Christian civilization. He called on Australia to join the fight against terrorism and "enemies of civilization," noting that he has no doubt about victory if forces unite.