Netanyahu Şarm əl-Şeyx Sülh Sammitinə qatılmayacaq
İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu Misirdə keçiriləcək Şarm əl-Şeyx Sülh Sammitinə qatılmayacaq. İsrail Baş nazirliyinin mətbuat ofisindən verilən açıqlamada ABŞ Prezidenti Donald Trampın Netanyahu­nu Qəzzada qüvvəyə minmiş atəşkəs razılaşması ilə bağlı keçiriləcək sammitə dəvət etdiyi bildirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahu Trampın dəvətinə təşəkkür etsə də, “tətil dövrünün başlanğıcına yaxın olduğu üçün” tədbirə qatılmayacağını bildirib. Halbuki, Netanyahu daha əvvəl sammitə dəvət olunmamışdı — Trampın birbaşa Misir Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisiyə zəng edərək onun iştirakını təmin etdiyi bildirilmişdi.
Şarm əl-Şeyxdə keçiriləcək sammitdə Tramp, Sisi və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla yanaşı bir çox ölkə rəhbərlərinin iştirakı gözlənilir. Tədbirin Qəzzada atəşkəs razılaşmasının icrası və bölgədə yeni siyasi mexanizmin yaradılması barədə müzakirələrə həsr olunacağı qeyd edilir.

Netanyahu will not attend Sharm el-Sheikh Peace Summit
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu will not attend the Sharm el-Sheikh Peace Summit to be held in Egypt. A statement from the Israeli Prime Minister's Office announced that US President Donald Trump had invited Netanyahu to the summit concerning the ceasefire agreement that came into force in Gaza.
The editorial office reports that although Netanyahu thanked Trump for the invitation, he stated that he would not attend the event "due to its proximity to the start of the holiday season." However, Netanyahu had not been invited to the summit previously — it was reported that Trump had directly called Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi to secure his participation.
The summit in Sharm el-Sheikh is expected to be attended by many heads of state, alongside Trump, Sisi, and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. It is noted that the event will be dedicated to discussions on the implementation of the ceasefire agreement in Gaza and the creation of a new political mechanism in the region.