Netanyahu radikal islamı qlobal təhlükə kimi dəyərləndirən müsahibə verdi
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu The Economist nəşrinə verdiyi müsahibədə radikal islamın qlobal təhlükə yaratdığını iddia edib və bu təhlükəni kommunizm və ya Çinlə müqayisədə daha ciddi hesab etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, fanatik zorakılıq ideologiyası vaxtında qarşısı alınmadıqda müxtəlif ölkələrə yayılaraq ciddi dağıdıcı nəticələrə səbəb ola bilər.
Redaksiya The Economist istinadla xəbər verir ki, Netanyahu müsahibəsində radikal qrupların amansız davranışlarını misal çəkərək bu cür fanatizmin cəmiyyətlər üçün ciddi təhlükə olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, bu düşüncə tərzi sərhəd tanımır və nəzarətsiz qaldıqda digər ölkələrə də sirayət edə bilər.
Netanyahu Böyük Britaniya ilə bağlı hipotetik ssenari irəli sürərək, bir gün ərzində minlərlə insanın qətlə yetirilməsi, işgəncəyə məruz qalması və oğurlanması halında istənilən dövlətin sərt cavab verəcəyini qeyd edib. O, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Britaniyanın addımlarını xatırladaraq, İsrailin Qəzza zolağında mülki əraziləri kütləvi bombardmana məruz qoymadığını, əsasən quru əməliyyatlarına üstünlük verdiyini iddia edib.
Müsahibədə Netanyahu İsrailin gələcək hədəflərindən də danışaraq, ölkəsinin on il ərzində ABŞ hərbi yardımından asılılığı tamamilə aradan qaldırmağı planlaşdırdığını açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, İsrail artıq yetkin dövlət kimi güclü hərbi və texnoloji imkanlara malikdir və öz təhlükəsizliyini müstəqil şəkildə təmin edə biləcək səviyyəyə çatıb.

In an interview with The Economist, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu claimed that radical Islam poses a global threat, considering it more serious than communism or China. According to him, fanatical violent ideology, if not stopped in time, can spread to various countries and cause severe destructive consequences.
The editorial, citing The Economist, reports that Netanyahu emphasized in his interview that such fanaticism is a serious threat to societies, citing the ruthless behavior of radical groups as an example. He stated that this mindset knows no borders and can spread to other countries if left unchecked.
Netanyahu presented a hypothetical scenario concerning Great Britain, noting that any state would respond harshly if thousands of people were murdered, tortured, and kidnapped in a single day. Recalling Britain's actions during World War II, he claimed that Israel does not subject civilian areas in the Gaza Strip to mass bombardment, primarily favoring ground operations.
In the interview, Netanyahu also discussed Israel's future goals, announcing the country's plan to completely eliminate its dependence on US military aid within a decade. According to him, Israel already possesses strong military and technological capabilities as a mature state and has reached a level where it can independently ensure its security.