Netanyahu radikal islamı qlobal təhlükə kimi dəyərləndirən müsahibə verdi
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu The Economist nəşrinə verdiyi müsahibədə radikal islamın qlobal təhlükə yaratdığını iddia edib və bu təhlükəni kommunizm və ya Çinlə müqayisədə daha ciddi hesab etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, fanatik zorakılıq ideologiyası vaxtında qarşısı alınmadıqda müxtəlif ölkələrə yayılaraq ciddi dağıdıcı nəticələrə səbəb ola bilər.
Redaksiya The Economist istinadla xəbər verir ki, Netanyahu müsahibəsində radikal qrupların amansız davranışlarını misal çəkərək bu cür fanatizmin cəmiyyətlər üçün ciddi təhlükə olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, bu düşüncə tərzi sərhəd tanımır və nəzarətsiz qaldıqda digər ölkələrə də sirayət edə bilər.
Netanyahu Böyük Britaniya ilə bağlı hipotetik ssenari irəli sürərək, bir gün ərzində minlərlə insanın qətlə yetirilməsi, işgəncəyə məruz qalması və oğurlanması halında istənilən dövlətin sərt cavab verəcəyini qeyd edib. O, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Britaniyanın addımlarını xatırladaraq, İsrailin Qəzza zolağında mülki əraziləri kütləvi bombardmana məruz qoymadığını, əsasən quru əməliyyatlarına üstünlük verdiyini iddia edib.
Müsahibədə Netanyahu İsrailin gələcək hədəflərindən də danışaraq, ölkəsinin on il ərzində ABŞ hərbi yardımından asılılığı tamamilə aradan qaldırmağı planlaşdırdığını açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, İsrail artıq yetkin dövlət kimi güclü hərbi və texnoloji imkanlara malikdir və öz təhlükəsizliyini müstəqil şəkildə təmin edə biləcək səviyyəyə çatıb.

Нетаньяху дал интервью, в котором оценил радикальный ислам как глобальную угрозу
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью изданию The Economist заявил, что радикальный ислам представляет глобальную угрозу, считая ее более серьезной, чем коммунизм или Китай. По его словам, идеология фанатичного насилия, если ее вовремя не остановить, может распространиться на разные страны и привести к серьезным разрушительным последствиям.
Редакция, ссылаясь на The Economist, сообщает, что Нетаньяху в своем интервью подчеркнул, что подобный фанатизм представляет серьезную опасность для обществ, приводя в пример жестокое поведение радикальных группировок. Он отметил, что такой образ мышления не знает границ и может распространиться на другие страны, если останется бесконтрольным.
Нетаньяху выдвинул гипотетический сценарий, касающийся Великобритании, отметив, что любое государство предпримет жесткие ответные меры, если в течение одного дня будут убиты, подвергнуты пыткам и похищены тысячи людей. Напомнив о действиях Британии во время Второй мировой войны, он утверждал, что Израиль не подвергает массированным бомбардировкам гражданские территории в секторе Газа, отдавая предпочтение в основном наземным операциям.
В интервью Нетаньяху также рассказал о будущих целях Израиля, заявив, что страна планирует полностью отказаться от зависимости от военной помощи США в течение десяти лет. По его словам, Израиль уже обладает мощными военными и технологическими возможностями как зрелое государство и достиг уровня, позволяющего самостоятельно обеспечивать свою безопасность.