Netanyahu Qəzza əhalisini köçürməyi təklif etdi, Liviya cavab verdi
İsrail Baş naziri Binyamin Netanyahu Qəzza sakinlərinin bölgədən ayrılaraq başqa ölkələrə və ya ərazilərə köçməsinə icazə veriləcəyini bəyan edib. O, bu addımın bölgədəki humanitar vəziyyətin yüngülləşdirilməsi məqsədi daşıdığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, İtaliyanın Nova xəbər saytının yaydığı məlumata görə, Liviyanı faktiki olaraq iki hissəyə bölən general Xəlifə Həftər ABŞ-la münasibətləri yaxşılaşdırmaq üçün ölkəsinin neft mənbələrində daha çox nəzarət əldə etmək qarşılığında 1 milyon fələstinlini Liviyaya yerləşdirməyi və onlara vətəndaşlıq verməyi təklif edib.
Məlumata görə, Həftərin bu təklifi Vaşinqtonun diqqətini çəkmək və bölgədəki mövqelərini gücləndirmək məqsədi daşıyır. ABŞ tərəfindən rəsmi cavab isə hələlik açıqlanmayıb.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced that Gaza residents would be allowed to leave the region and relocate to other countries or territories. He stated that this step aims to alleviate the humanitarian situation in the region.
The editorial office reports that, according to information disseminated by Italy's Nova news website, General Khalifa Haftar, who effectively divided Libya into two parts, proposed to settle 1 million Palestinians in Libya and grant them citizenship in exchange for gaining more control over his country's oil resources to improve relations with the US.
According to the information, Haftar's proposal aims to attract Washington's attention and strengthen his positions in the region. An official response from the US has not yet been announced.