Netanyahu Qəzza əhalisini köçürməyi təklif etdi, Liviya cavab verdi
İsrail Baş naziri Binyamin Netanyahu Qəzza sakinlərinin bölgədən ayrılaraq başqa ölkələrə və ya ərazilərə köçməsinə icazə veriləcəyini bəyan edib. O, bu addımın bölgədəki humanitar vəziyyətin yüngülləşdirilməsi məqsədi daşıdığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, İtaliyanın Nova xəbər saytının yaydığı məlumata görə, Liviyanı faktiki olaraq iki hissəyə bölən general Xəlifə Həftər ABŞ-la münasibətləri yaxşılaşdırmaq üçün ölkəsinin neft mənbələrində daha çox nəzarət əldə etmək qarşılığında 1 milyon fələstinlini Liviyaya yerləşdirməyi və onlara vətəndaşlıq verməyi təklif edib.
Məlumata görə, Həftərin bu təklifi Vaşinqtonun diqqətini çəkmək və bölgədəki mövqelərini gücləndirmək məqsədi daşıyır. ABŞ tərəfindən rəsmi cavab isə hələlik açıqlanmayıb.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что жителям Газы будет разрешено покинуть регион и переселиться в другие страны или на территории. Он отметил, что этот шаг направлен на облегчение гуманитарной ситуации в регионе.
Редакция сообщает, что, по информации, распространенной итальянским новостным сайтом Nova, генерал Халифа Хафтар, фактически разделивший Ливию на две части, предложил разместить 1 миллион палестинцев в Ливии и предоставить им гражданство в обмен на получение большего контроля над нефтяными ресурсами своей страны, чтобы улучшить отношения с США.
Согласно информации, это предложение Хафтара направлено на привлечение внимания Вашингтона и укрепление его позиций в регионе. Официальный ответ со стороны США пока не объявлен.