İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasında çıxış etmək üçün kürsüyə qalxdığı anda bir çox xarici nümayəndə zalı tərk edib. Bu hadisələrin fonunda isə BMT binasının çölündə yüzlərlə insan Netanyahuya etiraz etmək üçün küçələrə çıxıb. Benyamin Netanyahu həm içəridə, həm də çöldə etirazlarla qarşılaşıb. Baş nazir çıxışı zamanı Yaxın Şərqdə baş verən hadisələr və İsrailin hərbi əməliyyatları ilə bağlı sərt bəyanatlar səsləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahu Husi rəhbərliyinin “yarısının məhv edildiyini” iddia edərək, Yəhya Sinvar, Həsən Nəsrullah və Suriya rejiminin “artıq mövcud olmadığını” söyləyib. O, “İranın nüvə obyektlərinin vurulduğunu” bəyan edib və Almaniyanın kansleri Mersin İsrailin Qərbin “çirkli işlərini” gördüyünü etiraf etdiyini iddia edib. Netanyahu çıxışı zamanı İranı Trampın həyatına iki dəfə sui-qəsd cəhdi göstərməkdə günahlandırıb və “İranın hərbi nüvə imkanlarını bərpa etməsinə icazə verilməməlidir” deyə bildirib.
İsrail baş naziri BMT üzvlərini “İsrailin yanında olmağa” çağırsa da, çıxışının böyük hissəsi boş sıralara yönəlib. Netanyahu Qəzzadakı müharibədə mülki itkilərin minimuma endirilməsi üçün İsrail ordusunun “tarixdə heç bir ordunun etmədiyi tədbirləri gördüyünü” vurğulasa da, açıqlanan son rəqəmlərə görə, münaqişədə 65 mindən çox mülki şəxs həlak olub. Baş nazirin bəyanatları zalda qalan nümayəndələr tərəfindən etiraz sədaları ilə qarşılanıb.

Representatives Left the Hall as Netanyahu Spoke at the UN Podium
As Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu ascended the podium to address the United Nations General Assembly, many foreign representatives left the hall. Against the backdrop of these events, hundreds of people took to the streets outside the UN building to protest Netanyahu. Benjamin Netanyahu faced protests both inside and outside. During his speech, the Prime Minister made strong statements regarding events in the Middle East and Israel's military operations.
The editorial board reports that Netanyahu claimed "half of the Houthi leadership has been destroyed," stating that Yahya Sinwar, Hassan Nasrallah, and the Syrian regime "no longer exist." He declared that "Iran's nuclear facilities have been struck" and claimed that German Chancellor Merkel admitted Israel was doing the West's "dirty work." During his speech, Netanyahu accused Iran of attempting to assassinate Trump twice and stated, "Iran must not be allowed to restore its military nuclear capabilities."
Although the Israeli Prime Minister called on UN members to "stand with Israel," a large part of his speech was directed at empty rows. Netanyahu emphasized that the Israeli army had "taken measures no army in history has ever taken" to minimize civilian casualties in the war in Gaza, yet according to the latest figures, over 65,000 civilians have died in the conflict. The Prime Minister's statements were met with shouts of protest from the representatives who remained in the hall.