Avropa üçün Qrenlandiya ətrafındakı böhran və Donald Tramp administrasiyasının təzyiqləri suverenliyin və ərazi bütövlüyünün müdafiəsinə yanaşmaya yenidən baxmaq siqnalı oldu. Brüsseldə getdikcə daha aydın dərk edirlər ki, böyük dövlətlərin sərhədləri açıq şəkildə şübhə altına aldığı bir dünyada, Aİ və NATO daha sərt və daha yekdil hərəkət etməlidirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, NATO bu ilin ən böyük hərbi təlimləri olan "Steadfast Dart"a başlayıb. Bu təlimlər Rusiya tərəfindən Baltikyanı ölkələrə və ya Polşaya mümkün hücum halında qoşunların və texnikanın sürətli daşınmasını işləmək məqsədi daşıyır. Təlimlər Qrenlandiya ətrafındakı mübahisədən sonra Alyans daxilindəki daxili gərginlik fonunda başlayır.
"Steadfast Dart" çərçivəsində NATO, böhran vəziyyətlərində operativ fəaliyyət göstərmək üçün nəzərdə tutulmuş sürətli reaksiya qüvvəsi olan Allied Reaction Force-u yerləşdirir. Təlimlərə Bundesver generalı, Mərkəzi Avropada NATO qüvvələrinə cavabdeh olan İnqo Gerhartz rəhbərlik edir. Gerhartz bir müsahibəsində bildirib ki, komandanlıq bu təlimləri keçirir və Atlantik sahillərindən Baltikyanı ölkələrə qədər Alyans ərazisinin müdafiəsinə cavabdehdir. "Steadfast Dart" Almaniyanın NATO-nun müdafiə mərkəzi kimi nə qədər vacib olduğunu nümayiş etdirir.
"Bild" qəzetinin məlumatına görə, təlimlərdə əsas rolu Almaniya oynayır və faktiki olaraq NATO-nun əsas müdafiə qovşağına çevrilir. Ölkəyə Alyansın 11 üzv dövlətindən 10 mindən çox hərbçi göndərilir. "Politico"nun əvvəllər yazdığına görə, Trampın Qrenlandiya ilə bağlı təhdidləri Avropanı əbədi olaraq dəyişdi. Geri dönüş yoxdur. Bu, cümə axşamı Brüsseldə toplaşan Avropa liderlərinin əsas mesajı idi.
"Steadfast Dart" təlimləri NATO qüvvələrinin Rusiya tərəfindən təhdid olunduğu təqdirdə sürətli daşınmasını işləyir, Almaniya isə Alyansın əsas müdafiə qovşağına çevrilir. Təlimlərə 17 gəmi, 20 hərbi təyyarə və təxminən 1500 ədəd ağır texnika, o cümlədən tanklar, raket sistemləri və hərbi yük maşınları cəlb olunub.

Кризис вокруг Гренландии и давление со стороны администрации Дональда Трампа стали сигналом к пересмотру подхода к защите суверенитета и территориальной целостности Европы. В Брюсселе все яснее осознают, что в мире, где великие державы открыто ставят под сомнение границы, ЕС и НАТО должны действовать более решительно и единодушно.
Redaksiya сообщает, что НАТО начало "Steadfast Dart" - крупнейшие военные учения года. Эти учения направлены на отработку быстрой переброски войск и техники в случае возможного нападения России на страны Балтии или Польшу. Учения начинаются на фоне внутренней напряженности в Альянсе после спора вокруг Гренландии.
В рамках "Steadfast Dart" НАТО развертывает Силы быстрого реагирования (Allied Reaction Force), предназначенные для оперативных действий в кризисных ситуациях. Учениями руководит генерал Бундесвера Инго Герхартц, ответственный за силы НАТО в Центральной Европе. Герхартц в интервью заявил, что командование проводит эти учения и отвечает за оборону территории Альянса от Атлантического побережья до стран Балтии. "Steadfast Dart" демонстрирует, насколько важна Германия как центр обороны НАТО.
По данным газеты "Bild", Германия играет ключевую роль в учениях, фактически становясь основным оборонительным узлом НАТО. В страну направлено более 10 000 военнослужащих из 11 стран-членов Альянса. Как ранее писало "Politico", угрозы Трампа относительно Гренландии изменили Европу навсегда. Пути назад нет. Это был главный посыл европейских лидеров, собравшихся в Брюсселе в четверг.
Учения "Steadfast Dart" отрабатывают быструю переброску сил НАТО в случае угрозы со стороны России, а Германия становится основным оборонительным узлом Альянса. В учениях задействовано 17 кораблей, 20 военных самолетов и около 1500 единиц тяжелой техники, включая танки, ракетные комплексы и военные грузовики.