Avropa üçün Qrenlandiya ətrafındakı böhran və Donald Tramp administrasiyasının təzyiqləri suverenliyin və ərazi bütövlüyünün müdafiəsinə yanaşmaya yenidən baxmaq siqnalı oldu. Brüsseldə getdikcə daha aydın dərk edirlər ki, böyük dövlətlərin sərhədləri açıq şəkildə şübhə altına aldığı bir dünyada, Aİ və NATO daha sərt və daha yekdil hərəkət etməlidirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, NATO bu ilin ən böyük hərbi təlimləri olan "Steadfast Dart"a başlayıb. Bu təlimlər Rusiya tərəfindən Baltikyanı ölkələrə və ya Polşaya mümkün hücum halında qoşunların və texnikanın sürətli daşınmasını işləmək məqsədi daşıyır. Təlimlər Qrenlandiya ətrafındakı mübahisədən sonra Alyans daxilindəki daxili gərginlik fonunda başlayır.
"Steadfast Dart" çərçivəsində NATO, böhran vəziyyətlərində operativ fəaliyyət göstərmək üçün nəzərdə tutulmuş sürətli reaksiya qüvvəsi olan Allied Reaction Force-u yerləşdirir. Təlimlərə Bundesver generalı, Mərkəzi Avropada NATO qüvvələrinə cavabdeh olan İnqo Gerhartz rəhbərlik edir. Gerhartz bir müsahibəsində bildirib ki, komandanlıq bu təlimləri keçirir və Atlantik sahillərindən Baltikyanı ölkələrə qədər Alyans ərazisinin müdafiəsinə cavabdehdir. "Steadfast Dart" Almaniyanın NATO-nun müdafiə mərkəzi kimi nə qədər vacib olduğunu nümayiş etdirir.
"Bild" qəzetinin məlumatına görə, təlimlərdə əsas rolu Almaniya oynayır və faktiki olaraq NATO-nun əsas müdafiə qovşağına çevrilir. Ölkəyə Alyansın 11 üzv dövlətindən 10 mindən çox hərbçi göndərilir. "Politico"nun əvvəllər yazdığına görə, Trampın Qrenlandiya ilə bağlı təhdidləri Avropanı əbədi olaraq dəyişdi. Geri dönüş yoxdur. Bu, cümə axşamı Brüsseldə toplaşan Avropa liderlərinin əsas mesajı idi.
"Steadfast Dart" təlimləri NATO qüvvələrinin Rusiya tərəfindən təhdid olunduğu təqdirdə sürətli daşınmasını işləyir, Almaniya isə Alyansın əsas müdafiə qovşağına çevrilir. Təlimlərə 17 gəmi, 20 hərbi təyyarə və təxminən 1500 ədəd ağır texnika, o cümlədən tanklar, raket sistemləri və hərbi yük maşınları cəlb olunub.

The crisis around Greenland and the pressure from the Donald Trump administration served as a signal to re-examine the approach to defending sovereignty and territorial integrity for Europe. It is increasingly understood in Brussels that in a world where major powers openly question borders, the EU and NATO must act more decisively and with greater unity.
Redaksiya reports that NATO has launched "Steadfast Dart," its largest military exercise of the year. These drills aim to practice the rapid movement of troops and equipment in the event of a possible Russian attack on the Baltic states or Poland. The exercises begin against a backdrop of internal tensions within the Alliance following the dispute over Greenland.
Within the framework of "Steadfast Dart," NATO is deploying the Allied Reaction Force, a rapid response force designed for operational activities in crisis situations. The drills are led by Bundeswehr General Ingo Gerhartz, who is responsible for NATO forces in Central Europe. In an interview, Gerhartz stated that the command is conducting these exercises and is responsible for the defense of the Alliance's territory from the Atlantic coast to the Baltic states. "Steadfast Dart" demonstrates how important Germany is as NATO's defense center.
According to the newspaper "Bild," Germany plays a key role in the drills, effectively becoming NATO's main defense hub. More than 10,000 soldiers from 11 member states of the Alliance are being deployed to the country. As "Politico" previously wrote, Trump's threats regarding Greenland have changed Europe forever. There is no turning back. This was the main message from European leaders who gathered in Brussels on Thursday.
The "Steadfast Dart" exercises practice the rapid deployment of NATO forces in case of a threat from Russia, with Germany becoming the Alliance's main defense hub. The drills involve 17 ships, 20 military aircraft, and approximately 1,500 pieces of heavy equipment, including tanks, missile systems, and military trucks.