Nadir avtomobillərin idxalı ƏDV-dən azad olunur
Redaksiya xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Vergi Məcəlləsi və “Gömrük tarifi haqqında” qanuna dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Qüvvədə olan qaydalara əsasən, mühərriki, banı və şassisi orijinal vəziyyətdə olan və ya orijinal vəziyyətə gətirilmiş və zavod buraxılış tarixindən 40 (qırx) ildən çox keçmiş avtonəqliyyat vasitələri raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələri hesab edilir.
Dəyişikliyə əsasən raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilməsi aşağıdakı şərtlər çərçivəsində tənzimlənəcək:
- İdxalının müvafiq dövlət orqanının təsdiqedici sənədi əsasında həyata keçirilməsi;
- İdxal olunan raritet avtonəqliyyat vasitələrinin sayının şəxs tərəfindən təqvim ili ərzində 1 ədəddən (ölkə üzrə ümumilikdə 10 ədəddən) çox olmaması.
Raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilməsi onların idxalçılarının xərclərinin azalmasına imkan yaradacaq.

The import of rare vehicles will be exempt from VAT, excise duty, and customs duties.
The Editorial Office reports that this is reflected in amendments to the Tax Code and the "On Customs Tariff" law, signed by President Ilham Aliyev.
According to current regulations, vehicles whose engine, body, and chassis are in their original condition or have been restored to their original condition, and which are more than 40 (forty) years old from their factory production date, are considered rare vehicles.
According to the amendment, the exemption of rare vehicles from VAT, excise duty, and customs duties will be regulated within the following conditions:
- The import must be carried out based on a supporting document from the relevant state body;
- The number of imported rare vehicles by an individual must not exceed 1 unit per calendar year (and a total of 10 units nationwide).
The exemption of rare vehicles from VAT, excise duty, and customs duties will allow for a reduction in the expenses of their importers.