"mygov" platformasında vətəndaşlara məlumat sorğuları barədə bildirişlərin göndərilməsinə başlanılıb
"mygov" rəqəmsal hökumət platformasında yeni funksionallıq istifadəyə verilib. Artıq vətəndaşlar özəl qurumlar tərəfindən məlumatlarının sorğulanması barədə bildirişlər alırlar.
Beləliklə, vətəndaşlar "mygov" tətbiqi və veb platforması üzərindən məlumatlarının hansı qurumlar tərəfindən sorğulandığını daha operativ izləyə bilirlər. Sorğulama baş verdiyi anda sistem avtomatik olaraq "mygov" tətbiqi vasitəsilə vətəndaşa bildiriş göndərir. İstifadəçi bildirişə klik edərək "Bildirişlər" moduluna keçid edə və "Tarixçəyə keçid et" düyməsi vasitəsilə daha ətraflı məlumatı əldə edə bilər. Əgər vətəndaş bildirişdə qeyd olunan şirkət (qurum) tərəfindən sorğulanmaq istəmirsə, bu zaman "İcazələrin idarə edilməsi" moduluna daxil olaraq müvafiq sorğulamanı bağlaya bilər.
Yeni funksionallığın əsas məqsədi vətəndaşların şəxsi məlumatlarına nəzarətini artırmaqdır. Bu xüsusiyyət sayəsində vətəndaşlar məlumatlarının sorğulanması barədə vaxtında xəbərdar olur və prosesə daha rahat şəkildə nəzarət edə bilirlər.
Sorğular məzmununa uyğun olaraq yeddi kateqoriya üzrə qruplaşdırılır: fərdi məlumatlar, məşğulluq, ailə, təhsil, nəqliyyat, sosial müdafiə və təminat, rabitə. Nəticədə vətəndaş məlumatların hansı qurum tərəfindən və hansı kateqoriya üzrə sorğulandığını bilir və öz məlumat dövriyyəsini daha səmərəli şəkildə izləyir.
Fərdi məlumatların istifadəsi zamanı vətəndaş razılıqlarının rəqəmsal qaydada idarə olunması da "mygov" platformasının təqdim etdiyi imkanlardan biridir. Vətəndaşlar "İcazələrin idarə edilməsi" bölməsi vasitəsilə özəl şirkətlər tərəfindən aparılan məlumat sorğularını izləyə, verdikləri razılıqları idarə edə, onların qüvvədə qalma müddətini müəyyənləşdirə, eləcə də istədikdə dayandıra və yaxud yenidən aktivləşdirə bilirlər.

На платформе "mygov" начата отправка уведомлений гражданам о запросах их данных
На платформе цифрового правительства "mygov" запущен новый функционал. Теперь граждане получают уведомления о запросах их данных со стороны частных структур.
Таким образом, граждане могут более оперативно отслеживать, какие структуры запрашивают их данные, через приложение и веб-платформу "mygov". В момент возникновения запроса система автоматически отправляет уведомление гражданину через приложение "mygov". Пользователь, нажав на уведомление, может перейти в модуль "Уведомления" и получить более подробную информацию с помощью кнопки "Перейти к истории". Если гражданин не желает, чтобы его данные запрашивала компания (структура), указанная в уведомлении, он может зайти в модуль "Управление разрешениями" и отключить соответствующий запрос.
Основная цель нового функционала – усиление контроля граждан над своими персональными данными. Благодаря этой функции граждане своевременно информируются о запросах их данных и могут более удобно контролировать процесс.
Запросы группируются по семи категориям в соответствии с их содержанием: персональные данные, занятость, семья, образование, транспорт, социальная защита и обеспечение, связь. В результате гражданин знает, какая структура и по какой категории запрашивает данные, и более эффективно отслеживает свой информационный оборот.
Управление согласиями граждан в цифровом формате при использовании персональных данных также является одной из возможностей, предоставляемых платформой "mygov". Через раздел "Управление разрешениями" граждане могут отслеживать запросы данных, осуществляемые частными компаниями, управлять предоставленными ими согласиями, определять срок их действия, а также при желании приостанавливать или повторно активировать их.