MSK nümayəndə heyəti Moldovada parlament seçkilərini müşahidə edəcək
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 2025-ci il sentyabrın 28-də Moldovada keçiriləcək parlament seçkilərini müşahidə etmək məqsədilə bu ölkəyə səfər edəcək.
Bu barədə Redaksiya-a MSK-dan məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, Moldova Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Anjelika Karamanın rəsmi dəvəti əsasında həyata keçirilən bu səfər iki ölkənin ali seçki qurumları arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bildirilib ki, səfər çərçivəsində M.Pənahovun digər rəsmi şəxslərlə yanaşı, Moldovalı həmkarı ilə görüşünün keçirilməsi, seçki idarəetmə orqanları arasında uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf perspektivləri, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi imkanları, həmçinin seçkilərin təşkili və idarə olunması sahəsində maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılması nəzərdə tutulur.
Nümayəndə heyəti səsvermə gününədək parlament seçkilərinə ümumi hazırlıq prosesləri ilə tanış olacaq və seçki günü paytaxt Kişineudakı məntəqələrdə səsvermə prosedurlarını da izləyəcəklər.

Делегация ЦИК будет наблюдать за парламентскими выборами в Молдове
Делегация во главе с председателем Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Мазахиром Панаховым посетит Молдову с целью наблюдения за парламентскими выборами, которые состоятся в этой стране 28 сентября 2025 года.
Об этом Редакции сообщили в ЦИК.
Отмечено, что этот визит, осуществляемый по официальному приглашению председателя Центральной избирательной комиссии Молдовы Анжелики Караман, имеет важное значение с точки зрения дальнейшего укрепления сотрудничества между высшими избирательными органами двух стран.
Сообщается, что в рамках визита предусмотрены встречи М. Панахова с молдавской коллегой, а также с другими официальными лицами, обсуждение перспектив развития долгосрочных связей сотрудничества между органами избирательного управления, возможностей расширения взаимного обмена опытом, а также вопросов, представляющих интерес в области организации и проведения выборов.
Делегация ознакомится с общими процессами подготовки к парламентским выборам до дня голосования и в день выборов будет наблюдать за процедурами голосования на участках в столице Кишиневе.