Hindistanın baş naziri Narendra Modi cümə günü strateji əhəmiyyətə malik kiçik qonşusu olan Maldiv adalarına müdafiə qüvvələrini və infrastrukturunu gücləndirmək üçün 565 milyon dollar təklif edib. Ötən il üçüncü dəfə seçkilərdə qalib gəldikdən sonra Hindistanın Hind okeanı arxipelaqına ilk rəsmi səfərində Modi vurğuladı ki, Hindistan Maldiv adaları üçün "ilk cavabdeh" olaraq qalacaq. Bu addım, Hindistanın bölgədəki təsirini artırmaq və Çinin artan nüfuzuna qarşı çıxmaq səylərinin bir hissəsidir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu maliyyə dəstəyi Maldiv adalarının müdafiə imkanlarını, dəniz təhlükəsizliyini və infrastrukturunu inkişaf etdirməyə yönəldiləcək. Səfər çərçivəsində Hindistan və Maldiv adaları arasında bir sıra müqavilələr imzalanıb ki, bu da iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət edir. Bu müqavilələr arasında müdafiə, səhiyyə və turizm sahələrində əməkdaşlıq da yer alır. Modi, Hindistanın Maldiv adaları ilə güclü və etibarlı münasibətlər qurmağa sadiq olduğunu bildirib.
Maldiv adaları, Hindistan üçün Hind okeanında mühüm strateji əhəmiyyətə malikdir. Bu səbəbdən Hindistan, Maldiv adalarının təhlükəsizliyini və iqtisadi inkişafını dəstəkləməyə xüsusi diqqət yetirir. Hindistanın bu addımı, bölgədəki təsirini gücləndirməklə yanaşı, Çinin artan təsirinə qarşı bir balans yaratmağa da xidmət edir. Bu səfər, həmçinin Hindistanın "qonşularla ilk" siyasətinin bir hissəsi kimi də dəyərləndirilir.
Nəticə etibarilə, Hindistanın Maldiv adalarına verdiyi maliyyə dəstəyi, iki ölkə arasında əməkdaşlığın güclənməsinə və bölgədəki strateji balansın qorunmasına yönəlmiş mühüm bir addımdır. Bu, Hindistanın Hind okeanında öz mövqeyini möhkəmləndirmək və Maldiv adalarının inkişafına dəstək vermək səylərinin bariz nümunəsidir.

Modi: India provides $565 million in support to Maldives
India's Prime Minister Narendra Modi on Friday offered $565 million to the Maldives, its small strategically important neighbor, to strengthen its defense forces and infrastructure. On his first official visit to the Indian Ocean archipelago since winning elections for the third time last year, Modi emphasized that India would remain the "first responder" for the Maldives. This move is part of India's efforts to increase its influence in the region and counter China's growing presence.
Redaksiya reports that this financial support will be directed towards developing the Maldives' defense capabilities, maritime security, and infrastructure. During the visit, a series of agreements were signed between India and the Maldives, which will further deepen cooperation between the two countries. These agreements include cooperation in the fields of defense, healthcare, and tourism. Modi stated that India is committed to building strong and reliable relations with the Maldives.
The Maldives holds significant strategic importance for India in the Indian Ocean. For this reason, India pays special attention to supporting the security and economic development of the Maldives. This move by India not only strengthens its influence in the region but also serves to create a balance against China's growing influence. This visit is also considered part of India's "Neighbourhood First" policy.
Consequently, India's financial support to the Maldives is an important step aimed at strengthening cooperation between the two countries and preserving the strategic balance in the region. This is a clear example of India's efforts to solidify its position in the Indian Ocean and support the development of the Maldives.