Mingəçevir su anbarı və Kürdə qanunsuz balıq ovu faktları aşkarlanıb
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzi tərəfindən Su Nəqliyyatında Polis İdarəsinin əməkdaşlarının iştirakı ilə qanunsuz balıq ovuna qarşı reydlər davam etdirilir. Mingəçevir su anbarı ərazisində keçirilmiş növbəti reyd zamanı balıqovlama bileti olmadan qanunsuz ov edən bir qrup şəxs saxlanılıb.
Yoxlama zamanı saxlanılan Yevlax rayonu Xanabad kənd sakinləri İsmayılov Əbil Qerasin oğlu, Həsənov Şakir Şəmsəddin oğlu və İsmayılov Sənan Mənsur oğlundan 2 ədəd dəmir qayıq, 4 ədəd avar, 51 ədəd sıf balığı, 191 ədəd şahmayı balığı, 8 ədəd çapaq, 10 ədəd daban balığı və 2 ədəd tor aşkar edilərək maddi sübut kimi götürülüb. Vətəndaşların qanunsuz ov nəticəsində təbiətə 8715 manat dəyərində zərər vurduğu müəyyənləşib. Faktla bağlı qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülüb.
Kür çayının Tovuz rayonu ərazisindən keçən hissəsində aparılan nəzarət tədbirləri zamanı qadağan olunmuş ov aləti - elektrik cərəyanı ilə balıq ovu edən şəxslər saxlanılıb. Qanunsuz ov edən Tovuz rayonunun Hunanlar kənd sakinləri - 2001-ci il təvəllüdlü Məmmədov Elnur Səməd oğlu və 1996-cı il təvəllüdlü Quliyev Taleh Salman oğlundan 1 ədəd rezin qayıq, 2 ədəd domca, 2 ədəd elektrik akkumulyatoru və 93 ədəd xramulya balığı maddi sübut kimi götürülüb. Təbiətə dəymiş ziyanın məbləği 1023 manat qiymətləndirilib və faktla bağlı cinayət işi başlanıb.
Ümumilikdə, qanunsuz balıq ovunun qarşısının alınması zamanı təbiətə 9198 manat zərər dəyməsi müəyyən edilib.
Qanunsuz balıq ovunun qarşısının alınması, su bioresurslarının qorunması və ekoloji tarazlığın təmin edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət qurumları tərəfindən reydlər davam etdirilir.
İctimaiyyətə bir daha xatırladırıq ki, qanunsuz balıq ovu qadağandır və bu kimi hallara yol verən şəxslər barəsində qanuni tədbirlər görüləcək.

Центр рыболовства и аквакультуры Министерства сельского хозяйства при участии сотрудников Управления полиции на водном транспорте продолжает рейды против незаконного рыболовства. Во время очередного рейда, проведенного на территории Мингячевирского водохранилища, была задержана группа лиц, осуществлявших незаконный лов без рыболовного билета.
В ходе проверки у задержанных жителей села Ханабад Евлахского района Исмаилова Абиля Герасина оглы, Гасанова Шакира Шамсаддина оглы и Исмаилова Санана Мансура оглы были обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств 2 железные лодки, 4 весла, 51 плотва, 191 уклейка, 8 лещей, 10 карасей и 2 сети. Установлено, что в результате незаконного лова граждане нанесли природе ущерб на сумму 8715 манатов. По факту приняты меры в соответствии с законодательством.
В ходе контрольных мероприятий, проведенных на участке реки Кура, проходящем по территории Товузского района, были задержаны лица, осуществлявшие лов рыбы запрещенным орудием – электрическим током. У жителей села Хунанлар Товузского района, осуществлявших незаконный лов, – Мамедова Эльнура Самед оглы, 2001 года рождения, и Гулиева Талеха Салмана оглы, 1996 года рождения, были изъяты в качестве вещественных доказательств 1 резиновая лодка, 2 приспособления, 2 электрических аккумулятора и 93 рыбы-хромули. Сумма ущерба, нанесенного природе, оценена в 1023 маната, по факту возбуждено уголовное дело.
В целом, в ходе предотвращения незаконного рыболовства был установлен ущерб, нанесенный природе, в размере 9198 манатов.
В целях предотвращения незаконного рыболовства, защиты водных биоресурсов и обеспечения экологического баланса соответствующие государственные органы продолжают рейды.
Еще раз напоминаем общественности, что незаконное рыболовство запрещено, и в отношении лиц, допускающих подобные случаи, будут приняты законные меры.