Milli Məclis gələn ilin büdcəsini I oxunuşda müzakirə edir
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında 2026-cı ilin dövlət büdcəsi zərfinə daxil olan layihələr müzakirəyə çıxarılıb.
Bununla bağlı parlamentin bugünkü plenar iclasının gündəliyinə 8 müvafiq qanun və qərar layihəsi daxil edilib.
Müzakirələrlə Baş nazir Əli Əsədov və hökumət üzvləri iştirak edir.
Gələn il büdcə gəlirlərinin 38 milyard 609 milyon manat (2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozuna nisbətən 0,7 % çox), xərclərinin isə 41 milyard 703,6 milyon manat (+0,7 %) olacağı gözlənilir.
Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 94,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 1,4 % çoxdur.
2026-cı ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin isə 44 milyard 969,4 milyon manat, xərclərinin isə 48 milyard 839,3 milyon manat olacağı gözlənilir.
Bunlar, 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 2,3 % və 2,5 % çoxdur.
Son nəticədə icmal büdcədə 3 milyard 869,3 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 5,2 % çoxdur.

Projects included in the 2026 state budget package were put up for discussion at today's plenary session of the Milli Majlis.
In this regard, 8 relevant draft laws and resolutions were included on the agenda of today's plenary session of the parliament.
Prime Minister Ali Asadov and members of the government are participating in the discussions.
Next year, budget revenues are expected to be 38 billion 609 million manats (0.7% more than the approved forecast for 2025), and expenditures are expected to be 41 billion 703.6 million manats (+0.7%).
As a result, a deficit of 3 billion 94.6 million manats should arise in the state budget. This is 1.4% higher year-on-year.
In 2026, Azerbaijan's consolidated budget revenues are expected to be 44 billion 969.4 million manats, and expenditures are expected to be 48 billion 839.3 million manats.
These figures are 2.3% and 2.5% higher, respectively, compared to the approved forecasts for 2025.
As a result, a deficit of 3 billion 869.3 million manats should arise in the consolidated budget. This is 5.2% higher year-on-year.