Milli Məclis gələn ilin büdcəsini I oxunuşda müzakirə edir
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında 2026-cı ilin dövlət büdcəsi zərfinə daxil olan layihələr müzakirəyə çıxarılıb.
Bununla bağlı parlamentin bugünkü plenar iclasının gündəliyinə 8 müvafiq qanun və qərar layihəsi daxil edilib.
Müzakirələrlə Baş nazir Əli Əsədov və hökumət üzvləri iştirak edir.
Gələn il büdcə gəlirlərinin 38 milyard 609 milyon manat (2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozuna nisbətən 0,7 % çox), xərclərinin isə 41 milyard 703,6 milyon manat (+0,7 %) olacağı gözlənilir.
Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 94,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 1,4 % çoxdur.
2026-cı ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin isə 44 milyard 969,4 milyon manat, xərclərinin isə 48 milyard 839,3 milyon manat olacağı gözlənilir.
Bunlar, 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 2,3 % və 2,5 % çoxdur.
Son nəticədə icmal büdcədə 3 milyard 869,3 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 5,2 % çoxdur.

На сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса на обсуждение вынесены проекты, входящие в пакет государственного бюджета на 2026 год.
В связи с этим в повестку дня сегодняшнего пленарного заседания парламента включено 8 соответствующих проектов законов и решений.
В обсуждениях принимают участие премьер-министр Али Асадов и члены правительства.
Ожидается, что в следующем году доходы бюджета составят 38 миллиардов 609 миллионов манатов (на 0,7 % больше по сравнению с утвержденным прогнозом на 2025 год), а расходы — 41 миллиард 703,6 миллиона манатов (+0,7 %).
В конечном итоге в государственном бюджете должен образоваться дефицит в размере 3 миллиардов 94,6 миллиона манатов. Это на 1,4 % больше в годовом исчислении.
Ожидается, что в 2026 году доходы сводного бюджета Азербайджана составят 44 миллиарда 969,4 миллиона манатов, а расходы — 48 миллиардов 839,3 миллиона манатов.
Это соответственно на 2,3 % и 2,5 % больше по сравнению с утвержденными прогнозами на 2025 год.
В конечном итоге в сводном бюджете должен образоваться дефицит в размере 3 миллиардов 869,3 миллиона манатов. Это на 5,2 % больше в годовом исчислении.