“Milli maraqlar hər zaman Azərbaycan mətbuatı üçün prioritet olub”
150 il əvvəl Azərbaycan xalqı müsəlman Şərqində demokratik qəzet yaratmağa nail oldu. 1875-ci il iyulun 22-də “Əkinçi” ilə fəaliyyətə başlayan Azərbaycan milli mətbuatı xalqımızın milli şüurunun formalaşmasında, mili-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında başlıca rol oynayıb.
Müstəqillik dövründə isə Azərbaycan mediası yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu. Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən senzuranı ləğv etməklə bağlı irəli sürülmüş təşəbbüs azad mətbuata təkan verdi. Azərbaycan jurnalistikası daha da inkişaf edərək, cəmiyyətdə çox müsbət rol oynamağa başladı. Milli mətbuatımız bu illər ərzində öz nüfuzunu və peşəkarlığını daha da artırıb. İnformasiya cəbhəsində Azərbaycanın mövqeyi ilbəil möhkəmlənir.
44 günlük Vətən müharibəsində isə Azərbaycan mediası tam fərqli przimadan öz əzmini göstərdi. Media üçün də yeni öhdəliklər müəyyənləşmişdi və Azərbaycan mediası informasiya müharibəsində də öz üstünlüyünü qorudu. Düşmənin təxribatlarının qarşısı yüksək peşəkarlıqla alındı. 44 günlük Vətən Müharibəsində Azərbaycan həm də informasiya cəbhəsində xüsusi fəallıq nümayiş etdirdi. Erməni tərəfi dezinformasiya siyasətini davam etdirirdi. Bununla belə, dünya Qarabağda baş verənlərlə bağlı ən operativ, dəqiq məlumatları Azərbaycandan alır, əsl həqiqət dünyaya bəyan olunurdu. Bu mənada Böyük Qələbəmizdə medianın rolunu xüsusi qeyd etməliyik. Bu gün dünyada güc amili həm də informasiya mübarizəsində əldə edilən üstünlüklə xarakterizə olunur. Bu mənada döyüş meydanında savaş bitsə də, informasiya cəbhəsində mübarizə bitməyib və görünən odur ki, davam edəcək.
Bu gün süni intellekt dövründə, ən təhlükəli tendensiyalardan biri kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal hücumlar dövründə mətbuatın da qarşısında yeni öhdəliklər dayanır. Texnologiyanın inkişafı ilə informasiya yayımı daha riskli hala gəlib. Bu səbəbdən media savadlılığının artırılması zərurətə çevrilib. Mövcud çağırışlara qarşı effektiv mübarizə üsulları sınaqdan keçirilir.
Təsadüfi deyil ki, bu günlərdə Xankəndidə keçirilən 3-cü Şuşa Qlobal Media Forumu da müasir dövrün reallıqları fonunda medianın rolunu, priroritetlərini gündəmə gətirdi. Bu gün Azərbaycan mediasının qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri prinsipiallıq, saxta və yalan məlumatlara söykənən kampaniyaların qlobal səviyyədə vüsət aldığı bir şəraitdə dövlətçilik maraqlarını uca tutmaq, vətəndaşlarımızın dolğun və düzgün məlumat əldə etmək hüquqlarını təmin etməkdir. Təəssüf ki, bəzi hallarda qərəzli dairələrin medianı təsir altına salmaq, dövlətə və cəmiyyətə qarşı istifadə etmək cəhdlərinin şahidi oluruq. Milli maraqları gözardı edərək qərəzli dairələrin maşasına çevrilən milli satqınların, ünsürlərin təbii ki, Azərbaycan mətbuatına aidiyyattı yoxdur. Azərbaycanın milli mətbuatı hər zaman sınaqlardan sınaqlardan üzüağ çıxıb. Milli maraqlar hər zaman Azərbaycan mətbuatı üçün prioritet olub.
Prezident İlham Əliyevin də söylədiyi kimi, “biz vahid siyasət aparırıq. Dövlət və media milli maraqları müdafiə edir. Ümummilli məsələlərdə heç bir kənar fikir ola bilməz”.

Национальные интересы всегда были приоритетом для азербайджанской прессы
150 лет назад азербайджанскому народу удалось создать демократическую газету на мусульманском Востоке. Азербайджанская национальная пресса, начавшая свою деятельность 22 июля 1875 года с газеты «Экинчи», сыграла ключевую роль в формировании национального самосознания нашего народа, в сохранении наших национально-духовных ценностей.
В период независимости азербайджанские СМИ вступили в новый этап развития. Инициатива великого лидера Гейдара Алиева по отмене цензуры дала толчок свободной прессе. Азербайджанская журналистика получила дальнейшее развитие и стала играть очень позитивную роль в обществе. Наша национальная пресса за эти годы еще больше укрепила свой авторитет и профессионализм. Позиция Азербайджана на информационном фронте крепнет с каждым годом.
В 44-дневной Отечественной войне азербайджанские СМИ проявили свою решимость с совершенно иной стороны. Для СМИ также были определены новые обязательства, и азербайджанские СМИ сохранили свое превосходство в информационной войне. Провокации противника были пресечены с высоким профессионализмом. В 44-дневной Отечественной войне Азербайджан также проявил особую активность на информационном фронте. Армянская сторона продолжала свою дезинформационную политику. Тем не менее, мир получал самую оперативную и точную информацию о происходящем в Карабахе из Азербайджана, и истинная правда была донесена до мира. В этом смысле мы должны особо отметить роль СМИ в нашей Великой Победе. Сегодня фактор силы в мире также характеризуется превосходством, достигнутым в информационной борьбе. В этом смысле, хотя война на поле боя закончилась, борьба на информационном фронте не завершилась и, судя по всему, будет продолжаться.
Сегодня, в эпоху искусственного интеллекта, когда одной из самых опасных тенденций являются кибербезопасность и цифровые атаки, перед прессой также стоят новые обязательства. С развитием технологий распространение информации стало более рискованным. По этой причине повышение медиаграмотности стало необходимостью. Эффективные методы борьбы с существующими вызовами проходят испытания.
Неслучайно, что прошедший на днях в Ханкенди 3-й Шушинский глобальный медиафорум также поднял на повестку дня роль и приоритеты СМИ в контексте реалий современного мира. Одной из основных задач, стоящих сегодня перед азербайджанскими СМИ, является принципиальность, отстаивание государственных интересов в условиях, когда кампании, основанные на ложной и фальшивой информации, приобретают глобальный размах, а также обеспечение права наших граждан на получение полной и достоверной информации. К сожалению, в некоторых случаях мы становимся свидетелями попыток предвзятых кругов влиять на СМИ и использовать их против государства и общества. Национальные предатели и элементы, которые, игнорируя национальные интересы, становятся марионетками предвзятых кругов, конечно же, не имеют отношения к азербайджанской прессе. Национальная пресса Азербайджана всегда с честью выходила из испытаний. Национальные интересы всегда были приоритетом для азербайджанской прессы.
Как заявил Президент Ильхам Алиев, «мы проводим единую политику. Государство и СМИ защищают национальные интересы. В общенациональных вопросах не может быть никаких посторонних мнений».