Məzahir Pənahov Qırğızıstanda seçkiləri izləyəcək
Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qırğız Respublikasına səfər edib.
MSK-dan Redaksiya-ya verilən məlumata görə, Qırğız Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Tınçtık Şaynazarovun dəvətinə əsasən reallaşdırılan səfərin başlıca məqsədi noyabrın 30-da bu ölkədə keçiriləcək növbədənkənar parlament seçkilərini beynəlxalq müşahidəçi qismində izləməkdir.
MSK təmsilçilərinin səsvermə gününədək növbədənkənar parlament seçkilərinə ümumi hazırlıq prosesləri ilə tanış olacağı və habelə seçki günü paytaxtdakı məntəqələrdə səsvermə prosedurlarını müşahidəsi nəzərdə tutulur.
MSK nümayəndə heyəti noyabrın 28-də Bişkekdə keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin ali seçki qurumlarının Məşvərət Platformasının ikinci iclasında da iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, MSK-nın nümayəndələri Qırğız Respublikasında növbədənkənar parlament seçkilərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası, Türk Dövlətləri Təşkilatı, ATƏT/DTİHB və Müstəqil Dövlətlər Birliyinin beynəlxalq müşahidə missiyalarının tərkibində də təmsil olunurlar.

Mazahir Panahov to observe elections in Kyrgyzstan
A delegation led by Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) of Azerbaijan, has paid a visit to the Kyrgyz Republic.
According to information provided to Redaksiya by the CEC, the main purpose of the visit, realized at the invitation of Tynchtyk Shaynazarov, Chairman of the Kyrgyz Central Election Commission, is to observe the snap parliamentary elections to be held in that country on November 30 as an international observer.
CEC representatives are expected to familiarize themselves with the general preparation processes for the snap parliamentary elections until election day, and also observe voting procedures at polling stations in the capital on election day.
The CEC delegation will also participate in the second meeting of the Consultative Platform of Supreme Election Bodies of member countries of the Organization of Turkic States, to be held in Bishkek on November 28.
It should be noted that CEC representatives in the snap parliamentary elections in the Kyrgyz Republic are also represented within the international observation missions of the Turkic States Parliamentary Assembly, the Organization of Turkic States, OSCE/ODIHR, and the Commonwealth of Independent States.