Meyvələrin gizli zərərləri: hansılarını çox yemək olmaz?
Endokrinoloq və immunoloq Gulnara Filatova bəzi meyvələrin sağlamlıq üçün potensial təhlükələrindən danışıb.
Ölkə.az xəbər verir ki, o, bu barədə "Lenta.ru"-ya açıqlamasında danışıb.
Onun sözlərinə görə, xüsusilə üzüm, banan və qovun diqqətlə istehlak edilməlidir:
“Adətən meyvələr sağlamlığın simvolu kimi qəbul olunur, amma onlar həmişə yalnız fayda vermir. Burada təkcə qida dəyəri yox, həm də miqdar və insanın orqanizminin vəziyyəti rol oynayır”.
Həkim qeyd edib ki, üzüm zərərsiz görünsə də, cəmi bir ovucu belə mədəaltı vəzi və qaraciyərə ciddi yük ola bilər: "Çünki üzümdə çoxlu miqdarda qlükoza və fruktoza var. Bu isə qanda şəkərin sürətlə qalxmasına səbəb olur və artıq çəkisi, şəkərli diabeti və ya predia­beti olan insanlar üçün risk yaradır".
Endokrinoloq bananı da “mübahisəli” meyvələrdən adlandırıb:
“Bananı çoxları sağlam qəlyanaltı və ya şirniyyat əvəzi kimi görür. Amma əslində bananın qlikemik indeksi yüksəkdir, bu da qanda şəkərin sürətlə qalxmasına gətirir. Maddələr mübadiləsi pozulmaya meyilli insanlarda və az hərəkətli həyat tərzi keçirənlərdə banan artıq kalori mənbəyinə çevrilir.
Bundan başqa, bananın tərkibində çox kalium olduğu üçün böyrək problemi olan insanlar üçün də təhlükəli ola bilər".
Həkim qovunu da riskli meyvələr sırasında göstərib. Onun sözlərinə görə, qovun çox vaxt həddindən artıq yeyilir və bu da qanda qlükozanın kəskin dəyişməsinə səbəb olur:
"Bundan əlavə, qovunun çox sulu olması və başqa məhsullarla birlikdə yeyilməsi qarında köp və həzm narahatlığına gətirib çıxara bilər. Bu xüsusən həssas mədəsi olan və ya bağırsaq mikroflorası pozulmuş insanlarda özünü daha çox göstərir".

Hidden Dangers of Fruits: Which Ones Should Not Be Eaten Too Much?
Endocrinologist and immunologist Gulnara Filatova spoke about the potential dangers of some fruits for health.
Ölkə.az reports that she spoke about this in a statement to "Lenta.ru".
According to her, grapes, bananas, and melon, in particular, should be consumed carefully:
“Usually, fruits are considered a symbol of health, but they don't always provide only benefits. Here, not only nutritional value but also the quantity and the state of the human body play a role.”
The doctor noted that although grapes seem harmless, even just one handful can be a serious burden on the pancreas and liver: "Because grapes contain a large amount of glucose and fructose. This causes a rapid rise in blood sugar and creates a risk for people who are overweight, have diabetes, or prediabetes.”
The endocrinologist also called bananas among the “controversial” fruits:
“Many see bananas as a healthy snack or a substitute for sweets. But in reality, bananas have a high glycemic index, which leads to a rapid rise in blood sugar. In people prone to metabolic disorders and those with a sedentary lifestyle, bananas become a source of excess calories.
Furthermore, because bananas contain a lot of potassium, they can also be dangerous for people with kidney problems.”
The doctor also listed melon among the risky fruits. According to her, melon is often eaten in excess, and this leads to sharp fluctuations in blood glucose:
"In addition, the high water content of melon and its consumption with other products can lead to bloating and digestive discomfort. This is especially pronounced in people with sensitive stomachs or disrupted intestinal microflora.”