Meta süni intellekt sahəsində restrukturizasiya edir, 600 işçi ixtisar olunur
Süni intellekt sahəsindəki sürətli inkişaf fonunda, texnologiya nəhəngləri öz strategiyalarını yenidən dəyərləndirir və bu sahədəki resurslarını optimallaşdırırlar. Bu dəyişikliklər, şirkətlərin süni intellektlə bağlı tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərində də özünü göstərir. Bu proses, bəzi departamentlərin ləğvi və ya yenidən təşkil olunması, eyni zamanda yeni komandaların yaradılması ilə müşayiət olunur.
Redaksiya məlumat verir ki, "Meta" şirkəti, köhnə süni intellekt tədqiqat bölməsində təxminən 600 işçini ixtisar etməyi planlaşdırır. Bu barədə "Axios" nəşrində məlumat dərc olunub. Bildirildiyinə görə, ixtisarlar "Meta"-nın "Fundamental AI Research" (FAIR) bölməsinə təsir edəcək. Eyni zamanda, şirkət yeni yaradılmış superintellekt komandası olan "TBD Lab" üçün işçi qəbulunu davam etdirir.
"Meta", iyun ayında "Scale AI"-yə 14.3 milyard dollar sərmayə qoyduqdan və baş icraçı direktor Aleksandr Vanqı işə götürdükdən sonra süni intellekt sahəsində işçi qəbuluna başlamışdı. Bir neçə ay sonra işə qəbulu dayandırdı və süni intellektlə bağlı məhsul və infrastruktur üzərində fokuslanacaq bir restrukturizasiya elan etdi. Eyni zamanda, "Meta"-nın süni intellekt tədqiqat komandası geri plana keçib. FAIR-in rəhbəri Joelle Pineau bu ilin əvvəlində vəzifəsindən ayrılıb. Avqust ayında "Meta AI"-nin rəhbəri Vanq, "Meta"-nın "FAIR"-dən gələn bir çox tədqiqat ideyalarını və layihələrini "TBD Lab" tərəfindən həyata keçirilən daha böyük model icralarına inteqrasiya etməyi və miqyasını artırmağı hədəflədiyini bildirmişdi. İndi isə "Meta", "TBD Lab" üçün yüksək profilli işçiləri işə götürərkən, FAIR daxilindəki rolları azaldır. Vanqın "Axios" tərəfindən görülən bir memorandumunda yazdığına görə, "Komandamızın ölçüsünü azaltmaqla, qərar qəbul etmək üçün daha az söhbət tələb olunacaq və hər bir şəxs daha çox yük daşıyacaq, daha çox əhatə dairəsinə və təsirə malik olacaq." İxtisarlar, həmçinin süni intellekt məhsul və infrastruktur komandalarındakı rollara da təsir edəcək, lakin "Meta" təsirlənən işçilərə şirkət daxilində digər rollara müraciət etməyə icazə verəcək. "The Verge" hadisə ilə bağlı şərh almaq üçün "Meta" ilə əlaqə saxlayıb.

Meta проводит реструктуризацию в сфере искусственного интеллекта, сокращается 600 сотрудников
На фоне быстрого развития в области искусственного интеллекта технологические гиганты пересматривают свои стратегии и оптимизируют ресурсы в этой сфере. Эти изменения проявляются и в научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах компаний, связанных с искусственным интеллектом. Этот процесс сопровождается упразднением или реорганизацией некоторых отделов, а также созданием новых команд.
Редакция сообщает, что компания "Meta" планирует сократить около 600 сотрудников в своем старом подразделении по исследованию искусственного интеллекта. Об этом было опубликовано в издании "Axios". Сообщается, что сокращения затронут подразделение "Fundamental AI Research" (FAIR) компании "Meta". В то же время компания продолжает набор сотрудников для недавно созданной команды по суперинтеллекту "TBD Lab".
"Meta" начала набор сотрудников в области искусственного интеллекта в июне, после того как инвестировала 14,3 миллиарда долларов в "Scale AI" и наняла генерального директора Александра Ванга. Несколько месяцев спустя она приостановила набор и объявила о реструктуризации, которая будет сосредоточена на продуктах и инфраструктуре, связанных с искусственным интеллектом. В то же время исследовательская команда "Meta" по искусственному интеллекту отошла на второй план. Руководитель FAIR Жоэль Пино покинула свой пост в начале этого года. В августе Ванг, руководитель "Meta AI", заявил, что "Meta" стремится интегрировать многие исследовательские идеи и проекты из "FAIR" в более крупные реализации моделей, осуществляемые "TBD Lab", и масштабировать их. Теперь же "Meta", нанимая высококвалифицированных сотрудников для "TBD Lab", сокращает роли внутри FAIR. Согласно меморандуму Ванга, который был замечен "Axios", "Сокращая размер нашей команды, потребуется меньше обсуждений для принятия решений, и каждый человек будет нести большую нагрузку, иметь больший охват и влияние". Сокращения также затронут роли в командах по продуктам и инфраструктуре искусственного интеллекта, но "Meta" позволит пострадавшим сотрудникам подавать заявки на другие роли внутри компании. "The Verge" связался с "Meta" для получения комментариев по поводу инцидента.