Meta süni intellekt sahəsində restrukturizasiya edir, 600 işçi ixtisar olunur
Süni intellekt sahəsindəki sürətli inkişaf fonunda, texnologiya nəhəngləri öz strategiyalarını yenidən dəyərləndirir və bu sahədəki resurslarını optimallaşdırırlar. Bu dəyişikliklər, şirkətlərin süni intellektlə bağlı tədqiqat və inkişaf fəaliyyətlərində də özünü göstərir. Bu proses, bəzi departamentlərin ləğvi və ya yenidən təşkil olunması, eyni zamanda yeni komandaların yaradılması ilə müşayiət olunur.
Redaksiya məlumat verir ki, "Meta" şirkəti, köhnə süni intellekt tədqiqat bölməsində təxminən 600 işçini ixtisar etməyi planlaşdırır. Bu barədə "Axios" nəşrində məlumat dərc olunub. Bildirildiyinə görə, ixtisarlar "Meta"-nın "Fundamental AI Research" (FAIR) bölməsinə təsir edəcək. Eyni zamanda, şirkət yeni yaradılmış superintellekt komandası olan "TBD Lab" üçün işçi qəbulunu davam etdirir.
"Meta", iyun ayında "Scale AI"-yə 14.3 milyard dollar sərmayə qoyduqdan və baş icraçı direktor Aleksandr Vanqı işə götürdükdən sonra süni intellekt sahəsində işçi qəbuluna başlamışdı. Bir neçə ay sonra işə qəbulu dayandırdı və süni intellektlə bağlı məhsul və infrastruktur üzərində fokuslanacaq bir restrukturizasiya elan etdi. Eyni zamanda, "Meta"-nın süni intellekt tədqiqat komandası geri plana keçib. FAIR-in rəhbəri Joelle Pineau bu ilin əvvəlində vəzifəsindən ayrılıb. Avqust ayında "Meta AI"-nin rəhbəri Vanq, "Meta"-nın "FAIR"-dən gələn bir çox tədqiqat ideyalarını və layihələrini "TBD Lab" tərəfindən həyata keçirilən daha böyük model icralarına inteqrasiya etməyi və miqyasını artırmağı hədəflədiyini bildirmişdi. İndi isə "Meta", "TBD Lab" üçün yüksək profilli işçiləri işə götürərkən, FAIR daxilindəki rolları azaldır. Vanqın "Axios" tərəfindən görülən bir memorandumunda yazdığına görə, "Komandamızın ölçüsünü azaltmaqla, qərar qəbul etmək üçün daha az söhbət tələb olunacaq və hər bir şəxs daha çox yük daşıyacaq, daha çox əhatə dairəsinə və təsirə malik olacaq." İxtisarlar, həmçinin süni intellekt məhsul və infrastruktur komandalarındakı rollara da təsir edəcək, lakin "Meta" təsirlənən işçilərə şirkət daxilində digər rollara müraciət etməyə icazə verəcək. "The Verge" hadisə ilə bağlı şərh almaq üçün "Meta" ilə əlaqə saxlayıb.

Amidst the rapid advancements in artificial intelligence, technology giants are re-evaluating their strategies and optimizing their resources in this field. These changes are also manifesting in companies' AI-related research and development activities. This process is accompanied by the dissolution or reorganization of some departments, as well as the creation of new teams.
Redaksiya reports that Meta plans to lay off approximately 600 employees in its old artificial intelligence research division. This information was published in "Axios". According to reports, the layoffs will affect Meta's "Fundamental AI Research" (FAIR) division. At the same time, the company continues to recruit for its newly formed superintelligence team, "TBD Lab".
Meta had started recruiting in the AI sector after investing $14.3 billion in Scale AI and hiring CEO Alexandr Wang in June. A few months later, it halted recruitment and announced a restructuring that would focus on AI-related products and infrastructure. Concurrently, Meta's AI research team has taken a backseat. Joelle Pineau, head of FAIR, left her position earlier this year. In August, Wang, head of Meta AI, stated that Meta aimed to integrate many research ideas and projects from FAIR into larger model implementations carried out by "TBD Lab" and scale them up. Now, while Meta is hiring high-profile employees for "TBD Lab", it is reducing roles within FAIR. According to a memo from Wang seen by "Axios", "By reducing the size of our team, fewer conversations will be required to make decisions, and each individual will carry more weight, having greater scope and impact." The layoffs will also affect roles in the AI product and infrastructure teams, but Meta will allow affected employees to apply for other roles within the company. "The Verge" contacted Meta for comment on the incident.