Mərkəzi Bank 3 kredit ittifaqına icrası məcburi göstəriş verdi
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Ləman", "Stimul" və "İnci Kredo" kredit ittifaqlarına icrası məcburi göstəriş verib.
Redaksiya bu barədə AMB-yə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, adı çəkilən kredit ittifaqları 2024-cü ilin kənar auditor tərəfindən yoxlanılmış maliyyə hesabatlarını təqdim etmədiyindən, “Kredit ittifaqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 17.3-cü maddəsinin tələbi təmin edilməmişdir. “Kredit ittifaqına bank əməliyyatının həyata keçirilməsi üçün lisenziya verilməsi Qaydası”nın 4.4.4-cü yarımbəndinin tələblərini rəhbər tutaraq, “İnci Kredo” Kredit İttifaqı Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə, “Ləman” Məhdud Məsuliyyətli Kredit İttifaqına və “Stimul” Kredit ittifaqı Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə 2024-cü ilin maliyyə hesabatlarının kənar auditor tərəfindən yoxlanılması və təsdiqedici sənədlər əlavə edilməklə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına rəsmi məlumat verilməsi tələb olunub.

The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has issued a mandatory instruction to the "Ləman", "Stimul", and "İnci Kredo" credit unions.
The editorial office reports this, citing the CBA.
According to the information, since the aforementioned credit unions did not submit their financial statements for 2024, audited by an external auditor, the requirement of Article 17.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Credit Unions" was not met. Guided by the requirements of sub-paragraph 4.4.4 of the "Rules for Licensing Credit Unions to Conduct Banking Operations", "İnci Kredo" Credit Union Limited Liability Company, "Ləman" Limited Liability Credit Union, and "Stimul" Credit Union Limited Liability Company were required to have their 2024 financial statements audited by an external auditor and to provide official information to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan with supporting documents attached.