Mərkəzi Bank 3 kredit ittifaqına icrası məcburi göstəriş verdi
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Ləman", "Stimul" və "İnci Kredo" kredit ittifaqlarına icrası məcburi göstəriş verib.
Redaksiya bu barədə AMB-yə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, adı çəkilən kredit ittifaqları 2024-cü ilin kənar auditor tərəfindən yoxlanılmış maliyyə hesabatlarını təqdim etmədiyindən, “Kredit ittifaqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 17.3-cü maddəsinin tələbi təmin edilməmişdir. “Kredit ittifaqına bank əməliyyatının həyata keçirilməsi üçün lisenziya verilməsi Qaydası”nın 4.4.4-cü yarımbəndinin tələblərini rəhbər tutaraq, “İnci Kredo” Kredit İttifaqı Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə, “Ləman” Məhdud Məsuliyyətli Kredit İttifaqına və “Stimul” Kredit ittifaqı Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə 2024-cü ilin maliyyə hesabatlarının kənar auditor tərəfindən yoxlanılması və təsdiqedici sənədlər əlavə edilməklə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına rəsmi məlumat verilməsi tələb olunub.

Центральный банк выдал обязательное предписание 3 кредитным союзам
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) выдал обязательное предписание кредитным союзам "Ляман", "Стимул" и "Инчи Кредо".
Редакция сообщает об этом со ссылкой на ЦБА.
Согласно информации, поскольку упомянутые кредитные союзы не представили проверенные внешним аудитором финансовые отчеты за 2024 год, требование статьи 17.3 Закона Азербайджанской Республики «О кредитных союзах» не было выполнено. Руководствуясь требованиями подпункта 4.4.4 «Правил выдачи лицензии кредитному союзу на осуществление банковских операций», от Общества с ограниченной ответственностью Кредитный Союз «Инчи Кредо», Общества с ограниченной ответственностью Кредитный Союз «Ляман» и Общества с ограниченной ответственностью Кредитный Союз «Стимул» потребовано провести проверку финансовых отчетов за 2024 год внешним аудитором и представить официальную информацию в Центральный банк Азербайджанской Республики с приложением подтверждающих документов.