Meksika prezidenti Klaudia Şeinbaum ABŞ ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində addımlar atıldığını bildirib və iki ölkə arasında kommunikasiya ilə koordinasiyanın gücləndirildiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, prezidentin sözlərinə görə, bu məqsədlə o, xarici işlər naziri Xuan Ramon de la Fuenteyə zərurət yarandığı təqdirdə ABŞ Dövlət katibi ilə görüş keçirməyi tapşırıb.
Şeinbaum qeyd edib ki, Meksika və ABŞ arasında birgə işçi qrupu fəaliyyət göstərir və mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində tam məlumat mübadiləsi aparılır.
Onun sözlərinə görə, müsadirə olunmuş laboratoriyalarla bağlı məlumatlar da daxil olmaqla, təhlükəsizlik sahəsində məlumatların paylaşılması iki ölkə arasında koordinasiyanı daha da gücləndirməyə xidmət edir.
Meksika prezidenti əlavə edib ki, bu proses mövcud mexanizmlər əsasında davam etdirilir və qarşılıqlı əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi əsas prioritetlərdən biridir.

Президент Мексики объявил об укреплении сотрудничества в области безопасности с США
Президент Мексики Клаудия Шейнбаум заявила о шагах, предпринятых для укрепления связей с США, и подчеркнула усиление коммуникации и координации между двумя странами.
Как сообщает редакция, по словам президента, с этой целью она поручила министру иностранных дел Хуану Рамону де ла Фуэнте провести встречу с государственным секретарем США в случае необходимости.
Шейнбаум отметила, что между Мексикой и США действует совместная рабочая группа, и в рамках существующего сотрудничества осуществляется полный обмен информацией.
По ее словам, обмен информацией в области безопасности, включая данные о конфискованных лабораториях, способствует дальнейшему укреплению координации между двумя странами.
Президент Мексики добавила, что этот процесс продолжается на основе существующих механизмов, и углубление взаимного сотрудничества является одним из основных приоритетов.