Mediatorlar üçün “Mediasiya təlimi üzrə tədris vəsaiti”nin təqdimatı olub
Ədliyyə Nazirliyinin Ədliyyə Akademiyasında mediatorlara Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Avrasiya Hüquqşünaslar Assosiasiyası İctimai Birliyinin həyata keçirdiyi layihə çərçivəsində Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək çap olunmuş “Mediatorlar üçün Mediasiya təlimi üzrə tədris vəsaiti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin üzvü Sima Yaqubova, Mediasiya Şurasının İntizam Komissiyasının sədri Mayıl Bayramov və mediatorlar iştirak edib.
Çıxış edən Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin üzvü Sima Yaqubova və Mediasiya Şurasının İntizam Komissiyasının sədri Mayıl Bayramov mediatorların peşəkar inkişafının və müasir yanaşmaların tətbiqinin hüquq sistemində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edənlər kitabın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildiriblər ki, “Mediatorlar üçün mediasiya təlimi üzrə tədris vəsaiti” ölkəmizdə mediasiya institutunun inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Qeyd olunub ki, vəsait yalnız yeni başlayan mediatorların peşəkar hazırlığı üçün deyil, həm də təcrübəli mediatorların biliklərinin təkmilləşdirilməsi baxımından əvəzsiz mənbədir.

В Академии юстиции Министерства юстиции состоялась церемония презентации книги «Учебное пособие по обучению медиации для медиаторов», переведенной на азербайджанский язык и изданной в рамках проекта, реализуемого Общественным объединением «Евразийская ассоциация юристов» при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие член Правления Совета по медиации Сима Ягубова, председатель Дисциплинарной комиссии Совета по медиации Маил Байрамов и медиаторы.
Выступившие член Правления Совета по медиации Сима Ягубова и председатель Дисциплинарной комиссии Совета по медиации Маил Байрамов подчеркнули важность профессионального развития медиаторов и применения современных подходов в правовой системе.
Выступавшие на мероприятии подчеркнули значимость книги, отметив, что «Учебное пособие по обучению медиации для медиаторов» внесет важный вклад в развитие института медиации в нашей стране. Было отмечено, что пособие является бесценным источником не только для профессиональной подготовки начинающих медиаторов, но и для совершенствования знаний опытных медиаторов.