3 fevral tarixində Medianın İnkişafı Agentliyinin Müşahidə Şurasının 2026-cı il üzrə ilk iclası keçirilib.
Müşahidə Şurasının sədri Dağbəyi İsmayılovun rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə Müşahidə Şurasının üzvləri Vüqar Əliyev, Şəfəq Mehrəliyeva, Sevil Mikayılova, Elçin Şıxlı, Agentliyin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və İcraçı direktorun müavini Natiq Məmmədli iştirak ediblər.
İclasın gündəliyinə əsasən Medianın İnkişafı Agentliyinin Aparat rəhbəri Rəqsanə Kərimova tərəfindən Agentliyin 2025-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabat təqdim olunub. Hesabatda media subyektlərinin iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, jurnalistlərin və kommunikasiyaya məsul şəxslərin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, cəmiyyətin media savadlılığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin Agentlik tərəfindən media sahəsində beynəlxalq əlaqələrin qurulması və inkişafı ilə bağlı görülən işlər, təşkil edilən beynəlxalq tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Şura üzvləri tərəfindən nizamnaməyə uyğun olaraq icra edilən layihələrin əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi üçün yeni təkliflər irəli sürülüb, Agentliyin qarşıdakı dövrdə fəaliyyətinin təşkili üçün prioritet istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
Daha sonra Agentliyin Maliyyə və təminat departamentinin direktoru Orxan Hümbətzadə qurumun Nizamnaməsinə uyğun olaraq, bütün fəaliyyət istiqamətləri əhatə edilməklə cari il üçün maliyyə planlaşdırması barədə ətraflı məlumat verib, Şura üzvləri tərəfindən 2026-cı il üçün nəzərdə tutulmuş büdcə çərçivəsində vəsaitlərin bölgüsü məqsədəuyğun və qənaətbəxş hesab edilib.
Bununla yanaşı, müzakirələr zamanı media sahəsinin davamlı inkişafını təmin edəcək strateji layihələrin icrası, innovativ yanaşmaların təşviqi və mövcud resurslardan səmərəli istifadə imkanları geniş müzakirə olunub, bu istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялось первое заседание Наблюдательного совета Агентства по развитию СМИ за 2026 год
На встрече под руководством председателя Наблюдательного совета Дагбая Исмайлова присутствовали члены Наблюдательного совета Вугар Алиев, Шафаг Мехралиева, Севиль Микаилова, Эльчин Ширли, исполнительный директор Агентства Ахмед Исмайлов и заместитель исполнительного директора Натик Мамедли.
Согласно повестке дня заседания, руководитель аппарата Агентства по развитию СМИ Раксана Керимова представила отчет о деятельности Агентства за 2025 год. В отчете подробно освещены меры, принятые для укрепления экономической независимости субъектов СМИ, повышения профессионального уровня журналистов и лиц, ответственных за коммуникации, повышения медиаграмотности общества, а также работа, проделанная Агентством по установлению и развитию международных связей в сфере СМИ, и организованные международные мероприятия. Члены Совета выдвинули новые предложения по дальнейшему расширению охвата реализуемых проектов в соответствии с уставом, определили приоритетные направления для организации деятельности Агентства в предстоящий период.
Затем директор Департамента финансов и обеспечения Агентства Орхан Гумбатзаде предоставил подробную информацию о финансовом планировании на текущий год, охватывающем все направления деятельности в соответствии с уставом учреждения. Члены Совета сочли распределение средств в рамках бюджета, предусмотренного на 2026 год, целесообразным и удовлетворительным.
Кроме того, в ходе обсуждений были широко рассмотрены вопросы реализации стратегических проектов, обеспечивающих устойчивое развитие сферы СМИ, стимулирования инновационных подходов и возможностей эффективного использования имеющихся ресурсов, а также состоялся обмен мнениями по этим направлениям.