3 fevral tarixində Medianın İnkişafı Agentliyinin Müşahidə Şurasının 2026-cı il üzrə ilk iclası keçirilib.
Müşahidə Şurasının sədri Dağbəyi İsmayılovun rəhbərliyi ilə keçirilən görüşdə Müşahidə Şurasının üzvləri Vüqar Əliyev, Şəfəq Mehrəliyeva, Sevil Mikayılova, Elçin Şıxlı, Agentliyin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və İcraçı direktorun müavini Natiq Məmmədli iştirak ediblər.
İclasın gündəliyinə əsasən Medianın İnkişafı Agentliyinin Aparat rəhbəri Rəqsanə Kərimova tərəfindən Agentliyin 2025-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabat təqdim olunub. Hesabatda media subyektlərinin iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, jurnalistlərin və kommunikasiyaya məsul şəxslərin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, cəmiyyətin media savadlılığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin Agentlik tərəfindən media sahəsində beynəlxalq əlaqələrin qurulması və inkişafı ilə bağlı görülən işlər, təşkil edilən beynəlxalq tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Şura üzvləri tərəfindən nizamnaməyə uyğun olaraq icra edilən layihələrin əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi üçün yeni təkliflər irəli sürülüb, Agentliyin qarşıdakı dövrdə fəaliyyətinin təşkili üçün prioritet istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
Daha sonra Agentliyin Maliyyə və təminat departamentinin direktoru Orxan Hümbətzadə qurumun Nizamnaməsinə uyğun olaraq, bütün fəaliyyət istiqamətləri əhatə edilməklə cari il üçün maliyyə planlaşdırması barədə ətraflı məlumat verib, Şura üzvləri tərəfindən 2026-cı il üçün nəzərdə tutulmuş büdcə çərçivəsində vəsaitlərin bölgüsü məqsədəuyğun və qənaətbəxş hesab edilib.
Bununla yanaşı, müzakirələr zamanı media sahəsinin davamlı inkişafını təmin edəcək strateji layihələrin icrası, innovativ yanaşmaların təşviqi və mövcud resurslardan səmərəli istifadə imkanları geniş müzakirə olunub, bu istiqamətlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

The first meeting of the Supervisory Board of the Media Development Agency for 2026 was held on February 3rd.
The meeting, chaired by the Chairman of the Supervisory Board, Dagbay Ismayilov, was attended by Supervisory Board members Vugar Aliyev, Shafag Mehraliyeva, Sevil Mikayilova, Elchin Shikhli, the Agency's Executive Director Ahmad Ismayilov, and Deputy Executive Director Natig Mammadli.
According to the meeting's agenda, the Head of the Agency's Apparatus, Ragsana Karimov, presented a report on the Agency's activities for 2025. The report provided detailed information on measures taken to strengthen the economic independence of media entities, enhance the professionalism of journalists and communication personnel, and increase media literacy in society. It also covered the work done by the Agency in establishing and developing international relations in the media sector, as well as organized international events. Board members put forward new proposals to further expand the scope of projects implemented in accordance with the charter, and priority directions for the Agency's activities in the coming period were identified.
Later, the Director of the Agency's Finance and Support Department, Orkhan Humbatzade, provided detailed information on the financial planning for the current year, covering all areas of activity in accordance with the institution's charter. The allocation of funds within the budget framework for 2026 was deemed appropriate and satisfactory by the Board members.
In addition, during the discussions, the implementation of strategic projects that will ensure the sustainable development of the media sector, the promotion of innovative approaches, and opportunities for the efficient use of existing resources were extensively discussed, and ideas were exchanged on these directions.