ABŞ-ın vitse-prezidenti olmuş Mayk Pens 2017-2021-ci illəri əhatə edən dövrə istinadla çıxış edərək ABŞ prezidenti Donald Trampa müraciət edib və İranla bağlı sərt siyasi mövqe nümayiş etdirib. O, iranlı etirazçıların ümidlərinin məhv edilməməli olduğunu vurğulayıb və bölgədə alternativ yanaşmanın mövcud olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Mayk Pens Donald Trampa ünvanladığı müraciətdə İran xalqına dəstək verilməsinin vacibliyini qeyd edərək, etirazçıların Ayətullah Xamenei və onun qüvvələrinə qarşı mübarizədə təşviq edilməli olduğunu deyib. O bildirib ki, etirazçılara rejimə təzyiqi davam etdirmək üçün inam verilməlidir, çünki mövcud hakimiyyət öz problemlərinə yalnız güllə ilə cavab verir.
Pensin sözlərinə görə, İslam Respublikası çökərsə, bütün region daha əlverişli vəziyyətə düşəcək. O vurğulayıb ki, bu halda Çin və Rusiya ABŞ-nin düşmənləri oxunda üçüncü əsas dayağı itirmiş olacaq və bu, qlobal geosiyasi balanslara ciddi təsir göstərəcək.

Mike Pence, a former US Vice President, addressed US President Donald Trump, referencing the period between 2017-2021, and demonstrated a firm political stance on Iran. He emphasized that the hopes of Iranian protesters should not be destroyed and stated that an alternative approach exists in the region.
According to editorial reports, Mike Pence, in his address to Donald Trump, noted the importance of supporting the Iranian people and said that protesters should be encouraged in their struggle against Ayatollah Khamenei and his forces. He stated that protesters must be given the confidence to continue pressuring the regime, as the current authorities respond to their problems only with bullets.
According to Pence, if the Islamic Republic collapses, the entire region will be in a more favorable situation. He stressed that in this case, China and Russia would lose a third major pillar in their axis of enemies against the US, which would have a significant impact on global geopolitical balances.