Macarıstanın yeni seçilmiş Baş naziri Peter Maqyar Ukrayna üçün 90 milyard avro məbləğində yardımın açılmasına hazır olduğunu bəyan edib. Onun sözlərinə görə, müvafiq qərar hələ dekabr ayında Avropa Şurasının zirvə görüşündə qəbul edilib. Bu görüşdə Avropa İttifaqı ölkələri Ukraynaya kredit vermək barədə razılığa gəliblər.
Redaksiya xəbər verir ki, əvvəlcə Macarıstan, Çexiya və Slovakiya bu maliyyələşdirmədə iştirak etməməli idilər. Lakin Budapeştin mövqeyi sonradan dəyişib və bu vəziyyətə təsir göstərib. Maqyar Viktor Orbanı tənqid edərək, onun Avropa İttifaqının əsas məsələləri ilə bağlı mövqeyinin dəfələrlə dəyişdiyini vurğulayıb.
Maqyar bildirib ki, "Mən bu qərarın niyə dəyişdirilməli olduğunu anlamıram. Viktor Orbanın mövqeyi davamlı olaraq dəyişir: əvvəlcə qərarları dəstəkləyir, sonra isə rədd edir." O, əlavə edib ki, Macarıstan çətin maliyyə vəziyyətində olduğu üçün kreditin özündə maliyyə cəhətdən iştirak etməyəcək. Bu vəziyyəti hazırkı hökumətin iqtisadi siyasəti ilə əlaqələndirib.

Новоизбранный премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр заявил о готовности выделить 90 миллиардов евро помощи для Украины. По его словам, соответствующее решение было принято еще в декабре на саммите Европейского совета. На этой встрече страны Европейского союза договорились предоставить Украине кредит.
Редакция сообщает, что изначально Венгрия, Чехия и Словакия не должны были участвовать в этом финансировании. Однако позиция Будапешта впоследствии изменилась и повлияла на эту ситуацию. Мадьяр раскритиковал Виктора Орбана, подчеркнув, что его позиция по ключевым вопросам Европейского союза неоднократно менялась.
Мадьяр заявил: "Я не понимаю, почему это решение должно быть изменено. Позиция Виктора Орбана постоянно меняется: сначала он поддерживает решения, а затем отвергает их". Он добавил, что Венгрия не будет финансово участвовать в самом кредите, поскольку находится в сложной финансовой ситуации. Эту ситуацию он связал с экономической политикой нынешнего правительства.