Makron: Avropa ABŞ və Çin təzyiqi altında strateji böhran yaşayır
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron Avropanın dərinləşən geosiyasi və iqtisadi böhranla üz-üzə qaldığını bildirib və ABŞ-lə bağlı gözləntilərin doğrulmadığını açıq şəkildə ifadə edib. Onun sözlərinə görə, Avropa uzun müddət ABŞ-nin təhlükəsizlik baxımından etibarlı tərəfdaş olacağına inanıb, lakin reallıq bunun əksini göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, Emmanuel Makron Avropa KİV-lərinə müsahibəsində Çini “kommersiya sunamisi”, ABŞ-ni isə “ani və qeyri-sabit tərəfdaş” kimi xarakterizə edərək, Avropanın ikiqat təzyiq altında qaldığını vurğulayıb. O bildirib ki, vəziyyət 2024-cü ildə İtaliyanın əvvəlki baş naziri Mario Draqinin Avropa İttifaqının rəqabət qabiliyyəti ilə bağlı hesabatından sonra dramatik şəkildə pisləşib.
Makronun sözlərinə görə, Avropa hazırda Ümumdünya Ticarət Təşkilatının qaydalarına əməl etməyən ədalətsiz rəqiblərlə üzləşib. O qeyd edib ki, əgər Avropa İttifaqı növbəti 3–5 il ərzində heç bir addım atmasa, strateji sahələrdə tamamilə kənarda qalacaq. Fransa Prezidenti vurğulayıb ki, açıq aqressiya hallarında baş əymək və ya kompromis axtarmaq düzgün yanaşma deyil.
Emmanuel Makron əlavə edib ki, Avropa bu strategiyanı aylarla sınaqdan keçirib, lakin bunun heç bir nəticə vermədiyi aydın olub. O həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Avropa Rusiyadan asılılığı aradan qaldırsa da, bunun əvəzində ABŞ-dən asılı vəziyyətə düşüb və hazırda Avropanın mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükünün 60%-i ABŞ tərəfindən təmin olunur. Fransa liderinin fikrincə, bu vəziyyət Avropanın strateji müstəqilliyi üçün ciddi risk yaradır.

French President Emmanuel Macron stated that Europe is facing a deepening geopolitical and economic crisis, openly expressing that expectations regarding the US have not been met. According to him, Europe has long believed the US to be a reliable security partner, but reality has shown otherwise.
As reported by the editorial team, in an interview with European media, Emmanuel Macron characterized China as a "commercial tsunami" and the US as an "unpredictable and unstable partner," emphasizing that Europe is under double pressure. He stated that the situation has dramatically worsened since the 2024 report by former Italian Prime Minister Mario Draghi on the competitiveness of the European Union.
According to Macron, Europe is currently facing unfair competitors who do not adhere to World Trade Organization rules. He noted that if the European Union does not take any action in the next 3-5 years, it will be completely sidelined in strategic areas. The French President stressed that in cases of overt aggression, bowing one's head or seeking compromise is not the correct approach.
Emmanuel Macron added that Europe has tested this strategy for months, but it has become clear that it has yielded no results. He also pointed out that although Europe has eliminated its dependence on Russia, it has instead become dependent on the US, with 60% of Europe's liquefied natural gas supply currently provided by the US. In the French leader's opinion, this situation poses a serious risk to Europe's strategic independence.