Maduro ilə bağlı yeni iddialar beynəlxalq reaksiyalara səbəb olub
Məlumata görə, Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun saxlanılması prosesində ölkə daxilindən müəyyən səviyyədə əməkdaşlıq və məlumat ötürülməsi baş verib. Hadisə ətrafında yayılan detallar əməliyyatın yalnız xarici müdaxilə ilə məhdudlaşmadığını göstərir.
Redaksiya Reuters-ə istinadla xəbər verir ki, Maduronun yaxın çevrəsində yer alan Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi ilə əlaqəli mənbə ABŞ qüvvələrinə onun yerinin müəyyənləşdirilməsində kömək edib. Əməliyyat barədə məlumatlandırılan şəxslərin bildirdiyinə görə, Venesuela ordusunun bəzi elementləri də saxlanılma prosesində əməkdaşlıq göstərib.
Müxalifətə yaxın mənbələrdən biri Maduronun hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasını “daxili iş” kimi xarakterizə edib. Bu yanaşma ölkə daxilində siyasi və hərbi strukturlar arasında baş verən proseslərin rolunu ön plana çıxarır.
Məsələ beynəlxalq ictimaiyyətdə geniş müzakirələrə səbəb olub və Venesuelada baş verən son hadisələrin siyasi nəticələri diqqətlə izlənilir. Rəsmi qurumlar isə yayılan məlumatlarla bağlı hələlik əlavə açıqlama verməyiblər.

Новые обвинения в адрес Мадуро вызвали международную реакцию
Согласно информации, в процессе задержания президента Венесуэлы Николаса Мадуро произошло определенное сотрудничество и передача информации изнутри страны. Детали, распространившиеся вокруг инцидента, указывают на то, что операция не ограничилась только внешним вмешательством.
Редакция сообщает со ссылкой на Reuters, что источник, связанный с Центральным разведывательным управлением и входящий в ближнее окружение Мадуро, помог американским силам определить его местонахождение. По словам лиц, осведомленных об операции, некоторые элементы венесуэльской армии также проявили сотрудничество в процессе задержания.
Один из источников, близких к оппозиции, охарактеризовал отстранение Мадуро от власти как "внутреннее дело". Этот подход выдвигает на первый план роль процессов, происходящих внутри политических и военных структур страны.
Вопрос вызвал широкие обсуждения в международном сообществе, и политические последствия последних событий в Венесуэле внимательно отслеживаются. Официальные органы пока не дали дополнительных комментариев по поводу распространяемой информации.