Maduro fövqəladə vəziyyət elan etdi. Venesuelada silahlı qüvvələr səfərbər olunur
Venesuela prezidenti Nikolas Maduro ölkədə fövqəladə vəziyyət elan edərək silahlı qüvvələrin səfərbər olunması barədə fərman imzalayıb. Rəsmi qərar paytaxt Karakas və digər bölgələrdə baş verdiyi bildirilən hərbi hücumlar fonunda açıqlanıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Maduro Çin dövlət mediası CGTN-yə verdiyi açıqlamada Venesuelanın raketlərlə bombalandığını bildirib. O, Amerika Dövlətləri Təşkilatı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatını dərhal fövqəladə iclasa çağıraraq beynəlxalq ictimaiyyətin vəziyyətə təcili reaksiya verməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Venesuela hökumətinin yaydığı bəyanatda ABŞ tərəfindən həyata keçirildiyi iddia olunan hərbi hücum “hərbi təcavüz” kimi qiymətləndirilib. Rəsmi açıqlamada bu hücumların əsas məqsədinin ölkənin neft və mineral ehtiyatlarını ələ keçirmək olduğu iddia edilib.
Hökumət bəyanatında bildirilib ki, imperialist xarakterli aqressiyaya qarşı bütün müdafiə planları işə salınacaq. Rəsmi Karakas ölkənin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması üçün bütün imkanlardan istifadə ediləcəyini bəyan edib.

Мадуро объявил чрезвычайное положение. Вооруженные силы Венесуэлы мобилизуются
Президент Венесуэлы Николас Мадуро подписал указ о введении чрезвычайного положения в стране и мобилизации вооруженных сил. Официальное решение было объявлено на фоне заявлений о военных атаках, произошедших в столице Каракасе и других регионах.
Как сообщает редакция со ссылкой на источник, Мадуро заявил в интервью китайскому государственному СМИ CGTN, что Венесуэла подверглась ракетным обстрелам. Он подчеркнул важность немедленного созыва экстренного заседания Организации американских государств и Организации Объединенных Наций для срочной реакции международного сообщества на ситуацию.
В заявлении правительства Венесуэлы военная атака, предположительно совершенная США, была оценена как «военная агрессия». В официальном заявлении утверждается, что основной целью этих атак было завладение нефтяными и минеральными ресурсами страны.
В заявлении правительства говорится, что все планы обороны против агрессии империалистического характера будут приведены в действие. Официальный Каракас заявил, что будут использованы все возможности для защиты суверенитета и территориальной целостности страны.