Maduro fövqəladə vəziyyət elan etdi. Venesuelada silahlı qüvvələr səfərbər olunur
Venesuela prezidenti Nikolas Maduro ölkədə fövqəladə vəziyyət elan edərək silahlı qüvvələrin səfərbər olunması barədə fərman imzalayıb. Rəsmi qərar paytaxt Karakas və digər bölgələrdə baş verdiyi bildirilən hərbi hücumlar fonunda açıqlanıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Maduro Çin dövlət mediası CGTN-yə verdiyi açıqlamada Venesuelanın raketlərlə bombalandığını bildirib. O, Amerika Dövlətləri Təşkilatı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatını dərhal fövqəladə iclasa çağıraraq beynəlxalq ictimaiyyətin vəziyyətə təcili reaksiya verməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Venesuela hökumətinin yaydığı bəyanatda ABŞ tərəfindən həyata keçirildiyi iddia olunan hərbi hücum “hərbi təcavüz” kimi qiymətləndirilib. Rəsmi açıqlamada bu hücumların əsas məqsədinin ölkənin neft və mineral ehtiyatlarını ələ keçirmək olduğu iddia edilib.
Hökumət bəyanatında bildirilib ki, imperialist xarakterli aqressiyaya qarşı bütün müdafiə planları işə salınacaq. Rəsmi Karakas ölkənin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması üçün bütün imkanlardan istifadə ediləcəyini bəyan edib.

Venezuelan President Nicolás Maduro has declared a state of emergency and signed a decree to mobilize the armed forces. The official decision comes amid reports of military attacks in the capital Caracas and other regions.
According to editorial sources, Maduro told Chinese state media CGTN that Venezuela had been bombed with missiles. He emphasized the importance of the international community reacting urgently to the situation, calling for immediate emergency meetings of the Organization of American States and the United Nations.
In a statement released by the Venezuelan government, the military attack, allegedly carried out by the United States, was described as a "military aggression." The official statement claimed that the primary objective of these attacks was to seize the country's oil and mineral reserves.
The government statement indicated that all defense plans would be activated against the imperialist aggression. Official Caracas declared that all means would be used to protect the country's sovereignty and territorial integrity.