Madrid və ətrafında 1100-dən çox stul oğurlayan dəstə həbs edildi
İspaniya polisi, Madrid və yaxınlığındakı bir bələdiyyədəki restoran və barlardan iki ay ərzində 1110-dan çox stul oğurlamaqda şübhəli bilinən yeddi nəfəri həbs edib.
Redaksiya məlumat verir ki, altı kişi və bir qadından ibarət cinayətkar dəstəsi, müəssisələr bağlı olduğu müddətdə açıq oturma sahələrində yığılmış stulları oğurlamaq üçün gecələr çalışıblar. İspaniya Milli Polisinin məlumatına görə, avqust və sentyabr aylarında paytaxtdan cənub-qərbdə yerləşən kiçik bir şəhər olan Madrid və Talavera de la Reynada ən azı 18 müxtəlif müəssisə hədəfə alınıb.
Hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatına görə, oğurlanmış stulların təxmini dəyəri təxminən 60.000 avro təşkil edib. Şübhəlilər oğurluq və cinayətkar təşkilata mənsub olmaq ittihamları ilə üzləşirlər. Polisdən verilən məlumata görə, stullar İspaniyadan başqa Mərakeş və Rumıniyada da satılıb. Yerli mediada yayılan xəbərlərə görə, istintaq, restoran sahiblərindən əvvəlki gecə yığılan stullardan daha az stulun qalması ilə bağlı bir neçə şikayət aldıqdan sonra başlayıb. İspaniyada bir çox restoran və bar, adətən metal və ya sərt plastikdən hazırlanmış masa və stulları gecə açıq havada saxlayır. Stullar adətən yığılır və zəncirlə bağlanır.

В Мадриде и его окрестностях арестована банда, укравшая более 1100 стульев
Испанская полиция арестовала семь человек, подозреваемых в краже более 1110 стульев из ресторанов и баров в Мадриде и близлежащем муниципалитете в течение двух месяцев.
Redaksiya сообщает, что преступная группировка, состоящая из шести мужчин и одной женщины, действовала по ночам, похищая стулья, сложенные на открытых площадках для сидения, пока заведения были закрыты. По данным Национальной полиции Испании, в августе и сентябре были атакованы по меньшей мере 18 различных заведений в Мадриде и Талавера-де-ла-Рейна, небольшом городе к юго-западу от столицы.
По данным правоохранительных органов, ориентировочная стоимость украденных стульев составила около 60 000 евро. Подозреваемым предъявлены обвинения в краже и принадлежности к преступной организации. По информации полиции, стулья продавались не только в Испании, но и в Марокко и Румынии. Согласно сообщениям местных СМИ, расследование началось после того, как владельцы ресторанов получили несколько жалоб на то, что стульев, сложенных накануне вечером, стало меньше. В Испании многие рестораны и бары оставляют столы и стулья, обычно сделанные из металла или твердого пластика, на ночь на открытом воздухе. Стулья обычно складываются и скрепляются цепью.