Macarıstanın baş naziri Orban Avropanın hərbi gücünü tənqid etdi
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Avropanın hərbi imkanlarını tənqid edərək, Rusiyaya qarşı ritorikanı istehza ilə şərh edib. O, tarixi nümunələrə istinad edərək Avropanın indiki yanaşmasını qeyri-real adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Viktor Orban çıxışında Rusiyanın keçmişdə Napoleon və Adolf Hitlerin hücumlarına məruz qaldığını, lakin bu cəhdlərin heç birinin uğurla nəticələnmədiyini xatırladıb. Onun sözlərinə görə, bu tarixi faktlar fonunda Avropanın indiki bəyanatları ciddi suallar doğurur.
Macarıstanın baş naziri xüsusilə Avropa İttifaqının xarici siyasət xəttini təmsil edən Kaja Kallasın Rusiyanı məğlub edə biləcəyi barədə fikirləri istehza ilə qarşılayıb. Orbanın açıqlaması Avropada təhlükəsizlik və hərbi strategiya mövzusunda müzakirələri yenidən gündəmə gətirib.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан раскритиковал военные возможности Европы, иронично прокомментировав риторику в отношении России. Он назвал нынешний подход Европы нереалистичным, ссылаясь на исторические примеры.
Как сообщает редакция, Виктор Орбан в своем выступлении напомнил, что Россия в прошлом подвергалась нападениям Наполеона и Адольфа Гитлера, но ни одна из этих попыток не увенчалась успехом. По его словам, на фоне этих исторических фактов нынешние заявления Европы вызывают серьезные вопросы.
Премьер-министр Венгрии особенно иронично воспринял высказывания Каи Каллас, представляющей внешнеполитический курс Европейского Союза, о возможности победы над Россией. Заявление Орбана вновь вызвало дискуссии в Европе по вопросам безопасности и военной стратегии.