Maaşlarla bağlı ŞAD XƏBƏR
Əməkhaqqının verilmə müddətləri ilə bağlı qaydalara dəyişiklik edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, sözügedən məsələ Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin dekabrın 3-də keçirilən onlayn iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, aylıq əməkhaqqı işçilərə bir qayda olaraq iki hissəyə bölünərək (avans və qalan məbləğ) on altı gündən çox olmayan fasilə ilə ayda iki dəfə ödənilməlidir. İllik əməkhaqqı üzrə hesablanan işçilərə isə əməkhaqqı ayda bir dəfədən az olmayaraq verilir.
Ölkə.az xəbər verir ki, Modern.az-a açıqlamasında Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov yeni sistemin tətbiqinin bütövlükdə əmək bazarında, həmçinin işçi ilə işəgötürən arasındakı münasibətlərin beynəlxalq standartlara daha uyğun şəkildə tənzimlənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
“Çünki nəzərə alsaq ki, bir sıra ölkələrin qanunvericiliyində əməkhaqqının ay ərzində bir neçə dəfə verilməsi ilə bağlı xüsusi qaydalar mövcuddur, bu həm dövlət, həm də özəl sektoru əhatə edir. Nəticə etibarilə, qanunvericilik işçinin aylıq əməkhaqqısını yalnız bir dəfə deyil, bəzi hallarda ay ərzində iki və ya daha çox dəfə almasına imkan yaradır. Bu isə faktiki olaraq aylıq əməkhaqqının müəyyən dövrlərə bölünərək ödənilməsi deməkdir”.
Deputat vurğulayıb ki, digər mühüm məqam ondan ibarətdir ki, sözügedən yanaşma xüsusilə işçilər üçün şəxsi və ailə büdcəsinin düzgün planlaşdırılması baxımından əhəmiyyətlidir. Onun fikrincə, gəlirlərin daha qısa intervallarla əldə edilməsi xərclərin planlaşdırılmasını və büdcənin idarə edilməsini asanlaşdırır:
“Hazırda bu proses işəgötürənlər üçün əlavə yük yaratmır. Çünki əməkhaqqının hesablanması, vergilərin ödənilməsi və müvafiq hesabatlılıq elektronlaşdırılıb. Bu isə hər hansı risklərin yaranmasının qarşısını alır. Əksinə, yeni sistemə keçidin əsas səbəblərindən biri məhz həm dövlət, eləcə də özəl sektorda proseslərin geniş elektronlaşdırılmasıdır. Elektronlaşdırma isə öz növbəsində prosedurların daha səmərəli və şəffaf şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verir”,- deyə V.Bayramov bildirib.
Qeyd edək ki, layihəyə görə, dəyişiklikdən sonra əməkhaqqı işçilərə ayda bir dəfədən az olmayaraq ödənilməlidir. Bundan əlavə, tərəflərin qarşılıqlı razılığı olduğu halda, aylıq əməkhaqqı əvvəlki qaydada iki hissəyə bölünərək (avans və qalan məbləğ) on altı gündən artıq olmayan fasilə ilə ayda iki dəfə də verilə biləcək.

GOOD NEWS Regarding Salaries
Changes are planned regarding the payment periods for salaries. The issue is reflected in the bill on amendments to the Labor Code, which was discussed at an online meeting of the Milli Majlis's Regional Policy Committee on December 3.
According to current legislation, monthly salaries should generally be paid to employees in two installments (advance and remaining amount), twice a month with intervals not exceeding sixteen days. Employees whose salaries are calculated on an annual basis receive their salary at least once a month.
Ölkə.az reports that Vugar Bayramov, a member of the Milli Majlis Committee on Labor and Social Policy, stated in an interview with Modern.az that the implementation of the new system serves to regulate the labor market as a whole, as well as the relationship between employee and employer, in a manner more consistent with international standards.
“Because if we consider that the legislation of a number of countries has specific rules regarding the payment of salaries several times a month, this covers both the state and private sectors. As a result, the legislation allows the employee to receive their monthly salary not only once, but in some cases, twice or more times a month. This effectively means that the monthly salary is divided into certain periods and paid.”
The deputy emphasized that another important point is that this approach is particularly important for employees in terms of proper planning of their personal and family budgets. In his opinion, receiving income at shorter intervals makes planning expenses and managing the budget easier:
“Currently, this process does not create an additional burden for employers. This is because salary calculation, tax payments, and relevant reporting have been digitized. This prevents any risks from arising. On the contrary, one of the main reasons for transitioning to the new system is precisely the extensive digitization of processes in both the state and private sectors. Digitization, in turn, allows for procedures to be carried out more efficiently and transparently,” said V. Bayramov.
It should be noted that according to the draft, after the amendment, salaries must be paid to employees at least once a month. Additionally, if there is mutual agreement between the parties, the monthly salary can be divided into two parts (advance and remaining amount) as per the previous rule and paid twice a month with intervals not exceeding sixteen days.