Maaşlarla bağlı ŞAD XƏBƏR
Əməkhaqqının verilmə müddətləri ilə bağlı qaydalara dəyişiklik edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, sözügedən məsələ Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin dekabrın 3-də keçirilən onlayn iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, aylıq əməkhaqqı işçilərə bir qayda olaraq iki hissəyə bölünərək (avans və qalan məbləğ) on altı gündən çox olmayan fasilə ilə ayda iki dəfə ödənilməlidir. İllik əməkhaqqı üzrə hesablanan işçilərə isə əməkhaqqı ayda bir dəfədən az olmayaraq verilir.
Ölkə.az xəbər verir ki, Modern.az-a açıqlamasında Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov yeni sistemin tətbiqinin bütövlükdə əmək bazarında, həmçinin işçi ilə işəgötürən arasındakı münasibətlərin beynəlxalq standartlara daha uyğun şəkildə tənzimlənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
“Çünki nəzərə alsaq ki, bir sıra ölkələrin qanunvericiliyində əməkhaqqının ay ərzində bir neçə dəfə verilməsi ilə bağlı xüsusi qaydalar mövcuddur, bu həm dövlət, həm də özəl sektoru əhatə edir. Nəticə etibarilə, qanunvericilik işçinin aylıq əməkhaqqısını yalnız bir dəfə deyil, bəzi hallarda ay ərzində iki və ya daha çox dəfə almasına imkan yaradır. Bu isə faktiki olaraq aylıq əməkhaqqının müəyyən dövrlərə bölünərək ödənilməsi deməkdir”.
Deputat vurğulayıb ki, digər mühüm məqam ondan ibarətdir ki, sözügedən yanaşma xüsusilə işçilər üçün şəxsi və ailə büdcəsinin düzgün planlaşdırılması baxımından əhəmiyyətlidir. Onun fikrincə, gəlirlərin daha qısa intervallarla əldə edilməsi xərclərin planlaşdırılmasını və büdcənin idarə edilməsini asanlaşdırır:
“Hazırda bu proses işəgötürənlər üçün əlavə yük yaratmır. Çünki əməkhaqqının hesablanması, vergilərin ödənilməsi və müvafiq hesabatlılıq elektronlaşdırılıb. Bu isə hər hansı risklərin yaranmasının qarşısını alır. Əksinə, yeni sistemə keçidin əsas səbəblərindən biri məhz həm dövlət, eləcə də özəl sektorda proseslərin geniş elektronlaşdırılmasıdır. Elektronlaşdırma isə öz növbəsində prosedurların daha səmərəli və şəffaf şəkildə həyata keçirilməsinə imkan verir”,- deyə V.Bayramov bildirib.
Qeyd edək ki, layihəyə görə, dəyişiklikdən sonra əməkhaqqı işçilərə ayda bir dəfədən az olmayaraq ödənilməlidir. Bundan əlavə, tərəflərin qarşılıqlı razılığı olduğu halda, aylıq əməkhaqqı əvvəlki qaydada iki hissəyə bölünərək (avans və qalan məbləğ) on altı gündən artıq olmayan fasilə ilə ayda iki dəfə də verilə biləcək.

Предусматриваются изменения в правилах сроков выплаты заработной платы. Так, данный вопрос отражен в законопроекте о внесении изменений в Трудовой кодекс, который обсуждался на онлайн-заседании комитета Милли Меджлиса по региональным вопросам 3 декабря.
Согласно действующему законодательству, ежемесячная заработная плата работникам, как правило, выплачивается дважды в месяц с перерывом не более шестнадцати дней, разделенная на две части (аванс и оставшаяся сумма). Работникам, рассчитывающим годовую заработную плату, зарплата выплачивается не реже одного раза в месяц.
Как сообщает Ölkə.az, член комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Вугар Байрамов в своем заявлении для Modern.az отметил, что внедрение новой системы в целом служит регулированию рынка труда, а также отношений между работником и работодателем в соответствии с международными стандартами.
«Поскольку мы учитываем, что законодательство ряда стран предусматривает особые правила выплаты заработной платы несколько раз в течение месяца, это охватывает как государственный, так и частный сектор. В результате законодательство позволяет работнику получать ежемесячную заработную плату не только один раз, но в некоторых случаях два или более раз в течение месяца. Это фактически означает выплату ежемесячной заработной платы, разделенной на определенные периоды».
Депутат подчеркнул, что другой важный момент заключается в том, что данный подход особенно важен для работников с точки зрения правильного планирования личного и семейного бюджета. По его мнению, получение доходов с более короткими интервалами облегчает планирование расходов и управление бюджетом:
«В настоящее время этот процесс не создает дополнительной нагрузки для работодателей. Поскольку расчет заработной платы, уплата налогов и соответствующая отчетность были автоматизированы. Это предотвращает возникновение каких-либо рисков. Напротив, одной из основных причин перехода к новой системе является именно широкая автоматизация процессов как в государственном, так и в частном секторе. Автоматизация, в свою очередь, позволяет проводить процедуры более эффективно и прозрачно», — заявил В. Байрамов.
Следует отметить, что согласно проекту, после внесения изменений заработная плата работникам должна выплачиваться не реже одного раза в месяц. Кроме того, при взаимном согласии сторон, ежемесячная заработная плата может быть разделена на две части (аванс и оставшаяся сумма) и выплачена дважды в месяц с перерывом не более шестнадцати дней, как и по прежним правилам.